TERCHOVÁ. Keď sa pred dvoma rokmi na pódium počas Jánošíkových dní postavilo naraz 227 heligonkárov z celého Slovenska a spoločne zahrali terchovskú hymnu V pondelek doma nebudem, nadšenie divákov pod šapitó nemalo konca. Muzikanti prevažne z terchovskej doliny prekonali rekord v najväčšom počte spoločne hrajúcich heligonkárov a získali pre obec zápis do Slovenskej knihy rekordov.
Organizátori Jánošíkových dní dostali chuť prekonávať rekordy. Po roku chceli Terchovú opäť dostať do Knihy slovenských rekordov. Heligónku vymenili za navonok podobný, no v Jánošíkovom kraji menej obľúbený akordeón.
Pomalú pieseň Už idú, už idú, ktorá sa hrávala cestou k sobášu, zahralo len 61 akordeonistov. Na prekonanie rekordu bolo treba minimálne 109 muzikantov na pódiu. Hoci zápis nedosiahli, napriek tomu jeden rekord vytvorili. Do Knihy slovenských rekordov zapísali ustanovujúci rekord v najdlhšom potlesku účinkujúcim. Diváci vydržali terchovským muzikantom skandovať desať minút a trinásť sekúnd.

Ako naša heligónka
Aj do tretice sa v Terchovej pokúsia o rekord. Na Jánošíkových dňoch však nenastúpia hráči na žiaden známy slovenský ľudový nástroj. Organizátori podujatia chcú využiť prítomnosť tamburášov z Chorvátska a s ich pomocou zaujať Slovákov hudobným nástrojom, ktorý v našich končinách nie je veľmi známy.
Tambura je malá gitara. Štvorstrunový brnkací nástroj sa používa na celom Balkáne, najmä v Bulharsku, Srbsku, Macedónsku a Chorvátsku. Práve z Chorvátska dorazia do Terchovej dve tamburášske zoskupenia.
„Je to nástroj, ktorým si balkánske národy spríjemňujú posedenie v rodinách, na podujatiach. Niečo ako u nás heligónka,“ opisuje pre nás netradičný nástroj garant pokusu o vytvorenie rekordu Peter Cabadaj.
Na vlne chorvátskej eufórie
Organizátor kultúrneho života v Terchovej Rudolf Patrnčiak doplnil, že brnkací nástroj využívajú aj Slováci, ktorí žijú v Dolnej zemi. „Prevládla myšlienka, že keďže sú Jánošíkove dni medzinárodný festival, mali by sa tam prezentovať aj nástroje, ktoré presahujú hranice Slovenska,“ povedal Patrnčiak a potvrdil, že v ďalších rokoch ešte budú mať rekordné ambície aj s nástrojmi z terchovského prostredia.
V sobotu 4. augusta by sa na pódium malo postaviť približne 45 tamburášov zo skupiny Zametski koren a Sungerski lug. Organizátori ustanovujúceho rekordu rátajú s tým, že k Chorvátom sa postavia aj niekoľkí Slováci, ktorí na nástroji vedia hrať.
„Máme silnú podporu z Chorvátska, kde je to ľudový hudobný nástroj. Pevne verím, že chorvátski tamburáši a ich majstrovstvo naladí návštevníkov Jánošíkových dní na pravú letnú atmosféru, ktorú vždy vedeli balkánske nástroje vyčariť. O to viac, že v tomto roku sú Chorváti v laufe cez futbal,“ uzavrel Peter Cabadaj.
VIAC INFORMÁCIÍ V BUDÚCOTÝŽŇOVOM VYDANÍ TÝŽDENNÍKA MY ŽILINSKÉ NOVINY.