MALÁ FATRA. Desiatky dobrovoľníkov sa počas jedného júnového víkendu opäť vybrali do hôr Malej Fatry. Na presne vybraných miestach pozorovali početnosť a aktivitu medveďa. Výsledky ich pozorovaní zapisuje a analyzuje riaditeľ Správy Národného parku Malá Fatra Michal Kalaš.
Odhaduje, že v Malej Fatre žije asi 80 až 100 jedincov. Tvrdí, že touto metódou sa nedajú zistiť presné čísla. Pre ochranárov ani nie sú zaujímavé. „Zaujíma nás skôr to, aké lokality sú obývané medveďmi, aké medvede sa v nich nachádzajú a ako sa správajú,“ vysvetľuje Kalaš.
Pozorovatelia sledujú iba pasienky na predhorí a územie nad hranicou lesa. Čo sa deje v lese, presne nevedia. V tomto roku preto po prvýkrát do monitoringu zapojili aj techniku. Cez fotopasce sledovali priestor v pásme lesa, ktorý sa bežne nekontroluje.

Videli štyridsiatich medveďov
Šéf národného parku zatiaľ má iba čiastočné údaje z priameho pozorovania. Aj na základe nich tvrdí, že populácia medveďa v Malej Fatre je priaznivá.
„Zo stanovíšť určených na priame pozorovanie bolo úspešných 48,1 percenta, čo je hodnota takmer identická s priemerom za roky 2007 až 2017 (47,9 percenta). Celkovo sa medvede pozorovali 34-krát, pričom sme zaznamenali 70 jedincov rôzneho veku a pohlavia. Až 30 z týchto medveďov bolo preukázateľne videných viac ako jedenkrát. Po odrátaní takýchto "duplicít" sme teda pozorovali 40 jedinečných exemplárov,“ zverejnil prvé výsledky už šestnásteho letného monitoringu Michal Kalaš.
Na sledovanom území tak odhaduje priemerne asi osemnásť medveďov na sto kilometrov štvorcových. Hoci je to na slovenské pomery vysoké číslo, Kalaš je presvedčený, že reálne je tento údaj ešte vyšší.
Prekvapenie pod Malým Kriváňom
Pozorovatelia tohtoročného monitoringu si do svojich mapovacích hárkov zapísali aj osem samíc s mladými. Tri z nich viedli tohtoročné mláďatá. Prekvapením je lokalita Prípor v katastri obce Belá pod Malým Kriváňom. Na mieste bohatom na výskyt medveďov v tomto roku nevideli počas troch dní ani jedného.
„Je to lokalita, kde býva najviac medveďov. Bolo veterné počasie. Keďže medveď sa v priestore orientuje najmä čuchom, tak zrejme tých ľudí tam bolo cítiť,“ vysvetľuje zvláštny jav Michal Kalaš.
Podľa jeho slov majú medvede v tomto roku dosť potravy. Šelmy sa tak pohybujú v dostatočnej vzdialeností od ľudských obydlí. „Tento rok sme riešili iba jeden prípad škôd spôsobených medveďom. Medveď poškodil jedno včelstvo v Lúčanskej Malej Fatre. Za normálnych okolností to býva niekoľkonásobne viac. Tento rok sa javí ako výnimočný z tohto pohľadu,“ uzavrel šéf malofatranských ochranárov.