JASENOVÉ. Utgard v tomto roku v Jasenovom nebude. Potvrdil to organizátor festivalu včasného stredoveku a experimentálnej archeológie Martin Matejko. Po troch rokoch sa unikátne podujatie zrejme definitívne presťahovalo z Rajeckej doliny na Liptov.
Tohtoročný Utgard sa už konal na prelome júna a júla v archeoparku Liptovia v Partizánskej Ľupči. Podľa Matejka je toto prostredie pre podujatie vhodnejšie, pretože umocňuje autenticitu celého návratu do minulosti.
„V iných krajinách je bežné, že sa podobné festivaly konajú v archeoparkoch. Atmosféra je tu úplne iná,“ argumentuje Matejko.

Výborná dostupnosť
Víťazoslav Struhár z liptovského archeoparku pripustil, že pri rozhodovaní o novom mieste festivalu zohralo svoju rolu aj to, že Liptov, ako druhý najnavštevovanejší región Slovenska má výbornú infraštruktúru.
„Máme oplotený areál s výbornou dostupnosťou, iba kúsok od známych termálnych kúpeľov v Bešeňovej. Oslovil nás Martin Matejko v tom zmysle, že by chceli preniesť festival do autentického prostredia. Náš archeopark svojou unikátnou koncepciou oslovil organizátorov a dohodli sme sa na vzájomnej spolupráci,“ povedal.
Reálne súboje
Festival Utgard vyberá z obdobia 9. až 11. storočia najmä bojové momenty. Nadšenci stredoveku sa na niekoľko dní prenášajú do temného obdobia svojim oblečením, bývajú v stanoch a varia tradičným spôsobom.
„Snažíme sa dosahovať autenticitu vo všetkých smeroch. Od predmetov dennej potreby, cez prípravu jedla, odevy, zbrane,“ hovorí Martin Matejko.
Vlani sa na lúke ohraničenej lesom medzi Jasenovom a Zbyňovom rozložilo viac ako 500 účastníkov zo šiestich krajín. Stovky silných chlapov v dobovej výzbroji bojovali so sekerami, mečmi i kopijami o česť i fantastický pocit z víťazstva. Na Utgarde sa zdá byť všetko celkom reálne a veľmi podobne tomu, ako to mohlo na našom území vyzerať pred tisíc rokmi.
Martin Matejko upozornil, že súboje, ktoré predvádzajú, nie sú naučeným divadlom pre divákov, ani scénický šerm.
„Sú to reálne súboje, pri ktorých bojovníci využívajú funkčné repliky zbraní. Nie sú ostré, ale upravené, aby nespôsobili vážne zranenia. Hoci zranenia sú bežné. Používame jednoručné meče, jednoručné sekery, kyjaky, dlhé dánske sekery, ktoré dosahovali dĺžku po bradu bojovníka, kopije ošetrené na hrote s guľôčkou dlhé až 250 centimetrov. Bojovníci si rozdávajú naozajstné rany do úderových zón, čo je helmica, trup a ramená.“
Na Liptove aj o rok
Stretnutie nadšencov stredoveku na festivale Utgard prinieslo do Rajeckej doliny okrem súbojov aj koncerty dobovej hudby, ohňovú show a rekonštrukcie obradov života predkov. Nadšenci stredoveku budú musieť za atraktívnym divadlom cestovať na Liptov zrejme aj v budúcich rokoch.
„Dohodli sme sa, že nasledujúci ročník Utgard 2019 bude v Archeoparku Liptovia a pokiaľ sa nič nezmení, tak by to malo zostať tradíciou,“ vysvetlil Víťazoslav Struhár.