Prezidentský vlak na oslavu prvej Československej republiky zastavil aj v Žiline. Na stanicu prišiel v utorok, návštevníci sa budú môcť do jeho vnútra pozrieť aj v nasledujúci deň. Vlak, ktorý kedysi viezol aj T. G. Masaryka, vyrazil z Prahy už koncom júna. Jeho posledná zastávka bude v Košiciach.
V čele prezidentského vlaku je parný rušeň z roku 1936 prezývaný aj Zelený Anton. Je dlhý dvadsaťpäť metrov, váži až stošesťdesiat ton a dosahuje rýchlosť stodesať kilometrov za hodinu. Spolu so stým výročím Československa Zelený Anton pripomína aj stosedemdesiate výročie príchodu prvého parného vlaku na Slovensko a tridsaťpäť rokov železničného múzejníctva na Slovensku.
Salónny vozeň Aza je z roku 1930. Bol špeciálne vyrobený na oslavu osemdesiatych narodenín prezidenta T. G. Masaryka. Vozeň na štátne účely slúžil až do roku 1968. Interiér bol vytvorený pražským architektom Albertom Jonášom, jeho úlohou bolo skĺbiť najjednoduchšiu výzdobu s maximálnym pohodlím.

Ostatné vozne majú v sebe tiež mnoho histórie. Jeden slúžil prezidentom, vozil sa ním Ludvík Svoboda, Alexander Dubček a neskôr aj Gustáv Husák. Ďalší využívala ochranka prezidenta, je v ňom aj telefónna ústredňa či rádiostanica. Jeden z vozňov bol kedysi osobným. Návštevníci v ňom dnes nájdu expozíciu venovanú jazdám československých prezidentov.
„Zaujíma ma železnica a vlaky a keď som zistil, že takýto historický vlak bude aj tu, chcel som ho vidieť. Najviac ma ale zaujal Masarykov vozeň, vidím ho tu po prvýkrát. Vnútri vozňov sa mi páčil dokumentárny film, ktorý premietajú,“ prezidentský vlak šesťdesiattriročný návštevník Peter Mojtek.
Historický rušeň aj vozne si môžu návštevníci pozrieť až do stredy do šiestej večer. „Vnuk má rád vlaky, chcel vidieť parný rušeň. Je škoda, že sa do Masarykovho vozňa nedalo pozrieť bližšie, museli sme dovnútra nahliadať len z plošiny,“ povedala šesťdesiatštyriročná Anna Jašková.
Vlak zatiaľ navštívilo viac než štrnásťtisíc ľudí v Česku aj na Slovensku. Nájdete ho na žilinskej Železničnej stanici za poštou.
Autor: Kristián Xaver Kirnág