ŽILINA. Od začiatku júla začnú fungovať pohotovosti po novom. Najzásadnejšou zmenou je, že lekár už pre pacientov bude k dispozícii len do 22. hodiny.
Nebola vyťažená
„K zmene času služieb dochádza preto, lebo v neskorších hodinách sú pohotovosti vyťažené iba minimálne. Lekári tak nebudú v službe celú noc a budú mať čas sa zregenerovať, aby mohli oddýchnutí na druhý deň ráno ambulovať,“ priblížila zásadnú zmenu Zuzana Eliášová, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva. Žilinská nemocnica dostala výnimku a stala sa prevádzkovateľom ambulantnej pohotovostnej služby pre dospelých a pre deti a dorast.
V Žiline dostali výnimku
„Zabezpečujeme personálne obsadenie lekárov, ako aj rozpisy služieb. Aktuálne rokujeme s všeobecnými lekármi pre dospelých a rovnako pre deti a dorast,“ povedala Lenka Záteková, hovorkyňa žilinskej nemocnice. Od 1. júla sa pôvodný názov Lekárska služba prvej pomoci mení na Ambulantnú pohotovostnú službu. Pôvodne prevádzkoval pohotovosť v Žiline súkromný vlastník.

Pre okres Žilina nájdu pacienti ambulanciu pre dospelých zatiaľ v pôvodných priestoroch vedľa vchodu do pavilónu gynekológie a pôrodníctva. „Detská pohotovosť pre okresy Žilina, Kysucké Nové Mesto a Bytča bude k dispozícii na prízemí detskej polikliniky v novovybudovaných ambulanciách,“ doplnila. Výhodou je predovšetkým poskytnutie prednemocničnej i nemocničnej zdravotnej starostlivosti pod jednou strechou. „Priamo v nemocnici zrealizujeme všetky potrebné vyšetrenia, ako napríklad CT či röntgen.“
Pred deti nové priestory
Keďže sa pohotovosť pre detských pacientov nachádza hneď vedľa detského oddelenia, nebude už potrebné deti prevážať na vozíkoch či prechádzať celým areálom pešo.
Po 22. hodine môžu pacienti s vážnymi problémami navštíviť urgentný príjem, detských pacientov ošetria lekári na detskom oddelení.
„Pohotovosť APS je len ambulantná, to znamená, že nebude výjazdová. Každý deň je však k dispozícii nepretržite rýchla lekárska pomoc a rýchla zdravotná pomoc, ktoré si môžu pacienti privolať prostredníctvom tiesňovej linky 112 alebo 155,“ doplnila. Lekárom, ktorí slúžia na pohotovosti, prislúcha odmena vo výške najmenej 12 eur. „S lekármi, s ktorými uzatvoríme zmluvu a budú slúžiť na pohotovosti v žilinskej nemocnici, navrhujeme vyššiu odmenu, ako tomu bolo doteraz v rámci LSPP, a to vo výške 16 eur na hodinu,“ povedala Záteková. V organizácii nemocnice bude personálne, materiálové i finančné zabezpečenie chodu pohotovosti. V prípade, že časť lekárov zmluvu odmietne uzavrieť, zoznam týchto lekárov oznámia odboru zdravotníctva samosprávneho kraja, ktorý im na základe zákona rozpíše služby. „Odmena pre lekára bude v tomto prípade podľa zákona len vo výške deväť eur,“ dodala hovorkyňa.