Počet obyvateľov Žiliny klesá. Teplička expanduje

Slováci utekajú z miest na dediny. Už viac ako dvadsať rokov.

Teplička nad Váhom (Zdroj: TASR)
SkryťVypnúť reklamu

REGIÓN. Byt v meste, alebo radšej domček so záhradou na dedine? Hoci stále platí, že viac Slovákov (2,9 milióna) žije v mestách než na dedinách (2,5 milióna), na vidiek sa sťahujú a z miest utekajú každý rok tisíce ľudí. Konkrétne?
Kým medzi rokmi 1996 a 2017 pribudlo na vidieku 201-tisíc obyvateľov, naopak, počet ľudí žijúcich v mestách klesol o 133-tisíc.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stále viac na dedine

A platí, že na vidieku obyvatelia pribúdali rok čo rok. Najviac v roku 2008, kedy takzvané migračné saldo dosiahlo plus 15-tisíc ľudí. A v poslednom známom roku, teda k 1. 1. 2017, to bolo plus 10-tisíc ďalších.

SkryťVypnúť reklamu

Naopak, mestá Slováci neustále opúšťali. V roku 1996 v mestách síce ešte pribudlo desaťtisíc ľudí, potom už ale nastal každoročný úbytok. Najviac – vyše desaťtisíc – zmizlo v roku 2010, v poslednom známom roku – teda opäť k 1. 1. 2017 – dosiahlo migračné saldo mínus 6657 obyvateľov.

Koľko predstavoval príliv či úbytok obyvateľov v prípade jednotlivých slovenských miest a dedín?

Regionálna sieť týždenníkov MY analyzovala dáta Štatistického úradu Slovenskej republiky zo všetkých viac ako dvetisíc slovenských obcí a vložila ich do interaktívnej mapy. Čo z analýzy vyplynulo?

SkryťVypnúť reklamu

Že takmer všetky veľké mestá nad dvadsaťtisíc obyvateľov – s výnimkou Pezinka a Trebišova – za posledné viac ako dve desaťročia obyvateľov stratili.

Bratislava aj Košice sa zmenšujú

Ak niekto čaká, že sa v naj-bližšej dobe na Slovensku dočkáme výrazného nárastu počtu obyvateľov najväčších miest, bude sklamaný.

Podobný trend ako pri menších mestách platí aj pre najväčšie slovenské sídla, teda Bratislavu a Košice. S tým, že hlavné mesto prišlo o 26-tisíc obyvateľov a východoslovenská metropola „len“ o 1,8-tisíc.

Kam konkrétne sa ľudia sťahovali? Najväčší prírastok ľudí zaznamenali medzi rokmi 1996 a 2017 obce s počtom obyvateľov medzi dvoma a piatimi tisíckami.

A napríklad v prípade spomínanej Bratislavy je vidieť, že sa v jej okolí „zozelenala“ úplná väčšina miest i dedín – teda, že počet obyvateľov v nich narástol.

Ale, naopak, napríklad v Nitrianskom kraji sa vyľudňovali aj menšie obce.

Teplička musí investovať

Hľadajú pokoj a čistotu vidieka, ale aj otvorenejšie susedské vzťahy a možnosti, ktoré núka bývanie v rodinnom dome. Zároveň sú na dosah krajského mesta s jeho školami, nákupnými príležitosťami a ponukou kultúrnych a športových podujatí.

Obec Teplička nad Váhom sa za posledné roky vďaka svojej polohe blízko Žiliny stala vyhľadávanou adresou. V obci vznikajú nové štvrte, ulice, developerské projekty a stavajú sa obecné byty.

V Tepličke má trvalý pobyt asi 4300 obyvateľov. Každoročne sú obecné štatistiky bohatšie o nové mená. Za posledné štvrťstoročie sa počet obyvateľov zvýšil takmer o tisícku.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným MYregiony.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom G5D5J na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu