ŽILINA. Na Vojenskom cintoríne na Bôriku odhalili pamätnú tabuľu s menami padlých vojakov. Počas uplynulých rokov sa podarilo Slovenskému zväzu protifašistických bojovníkov v spolupráci s ruským veľvyslanectvom zosobniť všetkých vojakov pochovaných na vojenskom cintoríne.
Vojaci oslobodzovali v závere Druhej svetovej vojny región severného Slovenska od Liptovského Mikuláša cez, Oravu, Kysuce, Turiec až po Žilinu. Ich mená sú vryté na pamätnej tabuli, ktorú slávnostne odhalili.

„Do roku 2018 sme uvádzali, že na cintoríne je pochovaných 1768 vojakov Červenej armády. Teraz sme odhalili pamätnú tabuľu vojakov, ktorí tu ležia v spoločných hroboch či samostatne, a na nej sa nachádza 1907 mien,“ povedal podpredseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Juraj Drotár.
Podľa neho je najdôležitejšie, že po 73 rokoch poznajú mená všetkých neznámych vojakov uložených na cintoríne. „To je asi najväčšie, čo sme mohli dosiahnuť," dodal Drotár.

Horná časť cintorína, kde sú pochovaní ruskí vojaci, je pamiatkovo chránená. Pôvodne tu našlo posledný odpočinok aj 118 nemeckých vojakov, ktorí padli v Žiline a niekoľko civilných obyvateľov Žiliny.
V roku 2009 zaplatilo Veľvyslanectvo Ruskej federácie v Slovenskej republike rekonštrukciu areálu, chodníka, dlažby i jednotlivých hrobov vojakov Červenej armády. V roku 2012 podarovalo mestu nový plot vojenského cintorína. Dovtedy nemalo pietne miesto adekvátne oplotenie.