BYTČA. Štyri mesiace chodili po Bytči od stromu k stromu dendrológovia. Zastavili sa pri viac ako 1800 drevinách na mestských pozemkoch, na sídliskách, v parkoch, cintorínoch a školských zariadeniach.
Každý jeden strom a každý ker zmerali, zhodnotili jeho stav, hľadali poškodenia, chyby a choroby stromov a navrhli pre samosprávu opatrenia, ako majú v budúcnosti so stromom naložiť. Všetky dreviny navyše označili do prehľadnej interaktívnej mapy.

Citlivá téma výrubov
Bytčianska samospráva si dala urobiť odbornú inventúru porastov v meste a zmapovala stav stromov aj preto, aby sa v prípade rozdielnych názorov na výrub vyhla problémom s prípadným výrubom a mala oporu v odbornej argumentácii.
Dušan Beníček ako pracovník referátu životného prostredia na mestskom úrade vydáva súhlasy na výrub. Sám tvrdí, že výruby sú v niektorých prípadoch ošemetná záležitosť a samospráva musí často čeliť nespokojnosti obyvateľov a nedorozumeniam.
Len na bytčianskom sídlisku stojí viac ako tisíc stromov. Vysádzali sa pred niekoľkými desiatkami rokov bez koncepcie a odborného zázemia. Dušan Beníček si pamätá, že obyvatelia si našli príležitosť zasadiť svoj strom aj vtedy, keď sa im narodilo dieťa. Dnes sú vysoké, vysadené v nevhodných vzdialenostiach od bytových domov a niekedy sa stávajú predmetom susedských sporov.
„Stromy sú nasadené dva metre od domov. Poškodzujú fasády, idú do okien. Sú domácnosti, čo musia celý deň svietiť, lebo majú pre stromy tmu. Požiadajú o výrub, vyhovie sa im, ale ich susedia z vyšších poschodí sú proti výrubu a je z toho potom zle,“ poukazuje na prípady zo svojej úradníckej praxe.
Všetko o stromoch na mapovom portáli
Mesto dnes má podrobnú inventarizáciu všetkých ihličnatých, listnatých, ovocných stromov a kríkov. Všetky sú ohodnotené známkou od jedna po päť. Pričom jednotka je súca na výrub. Najväčšiu časť zaradili odborníci medzi dreviny priemernej hodnoty.

Údaje z inventarizácie dalo mesto na web, cez aplikáciu na Mapovom portáli. Už na leteckej snímke je vidno, kde všade sú v jednotlivých častiach mesta stromy.
Každý strom je označený krúžkom s číslom. Veľkosť piktogramu naznačuje, aká veľká je koruna a farba stav dreviny podľa sadovníckej hodnoty. Červenou označené dreviny si vyžadujú okamžitý zásah, zelené sú tie najhodnotnejšie.
Po rozkliknutí piktogramu sa používateľ o každom strome dozvie množstvo informácií. Nielen názov, ale aj priemer a obvod kmeňa, výšku stromu, hodnotu stromu a v poznámke zaujímavé skutočnosti. Záujemcovia tak ľahko zistia, ktoré stromy sú alergickou hrozbou, ktoré môžu ohroziť bezpečnosť detí, aké sú choroby a deformácie stromov, ktoré treba vyrúbať pre blízkosť elektrického vedenia, alebo ktoré dreviny majú historickú hodnotu a treba k ich ošetrovaniu pristupovať opatrnejšie.
Návod na ochranu i výrub
Dendrológovia napríklad upozorňujú, že aleja javorov mliečnych na bytčianskom námestí je napadnutá múčnatkou a potrebuje chemické ošetrenie fungicídnym prípravkom. Na sídlisku sa zase nachádza invázny javorovec jaseňolísty, ktorý odporúčajú nahradiť hodnotnejšou drevinou.
Všimli si mnoho alergénnych briez previsnutých. Odporúčajú znížiť ich stav na miestach, kde sa pohybuje viac detí, pri škole a ihriskách.
„Pozitívne hodnotíme výsadbu javora mliečneho, ktorý dodáva súčasnej sídliskovej zeleni viac farebnosti. Zvýšenú pozornosť si zaslúži aleja z pagaštanov konských, doplnená jaseňom štíhlym. Ide o staršie stromy, vyžadujú si pravidelnú kontrolu stavu a udržiavací rez podľa potreby,“ napísali odborníci vo svojej správe.
Súpis slúži aj pre mestské technické služby. Dostali nielen návod, akú starostlivosť každá drevina potrebuje, ale „červené“ stromy na mape upozorňujú, že výrub už netreba odkladať.
Jedenásť a pol metrov vysoký pagaštan konský s dutinou v kmeni na Hlinkovej ulici dostal od dendrológov červenú farbu. Stál príliš blízko detského ihriska a predstavoval pre deti hrozbu. Dnes už z neho zostal iba peň.