ŽILINA. Chudobní starí ľudia v núdzi, ktorí žijú Dome pokoja na Žitnej ulici v Žiline, musia platiť mestu daň z ubytovania. Samospráva si od každého ubytovaného pýta jedno euro za každý deň rovnako, ako kasíruje hotelových hostí.
Na praktiky upozornil prevádzkovateľ zariadenia Igor Koník. Dom pokoja Bratstva Sedembolestnej panny Márie nie je oficiálnym sociálnym zariadením mesta, ani župy. Igor Koník spolu s dobrovoľníkmi pomáhajú starým ľuďom bez nároku na odmenu. Seniori majú také nízke príjmy, že by bez pomoci skončili na ulici. „Tí ľudia majú dôchodok 180, 200, 230 eur, nikde inde ich neprijmú s takým nízkym dôchodkom, preto sú u nás.“

Zariadenie funguje ako občianske združenie. Aktuálne v ňom býva päť ľudí. Za svoj pobyt zaplatia klienti mesačne 150 eur. „Za to dostanú ubytovanie, stravu, sociálnu pomoc, sprevádzame ich k lekárovi a niektorým kupujeme aj lieky. Robíme to komunitným spôsobom, aby ľudia mali pocit rodinného zázemia,“ vysvetľuje Igor Koník.
Šéf občianskeho združenia je pre Žilinčanov dobre známou osobou. Vo svojom voľnom čase odetý ako pútnik žiada na ulici o milodary. Za deň tak pre chod sociálneho zariadenia vyzbiera 30 až 50 eur. Poplatok mestu, ktorý má slúžiť na podporu cestovného ruchu, považuje za nezmyselný. „Robíme sociálnu prácu za mesto a ešte musíme za to mestu zaplatiť,“ kritizuje Igor Koník nariadenie mesta.
Žilina má len jedno sociálne zariadenie Úsmev na Solinkách s nedostatočnou kapacitou. Aj podobné župné zariadenia sú preplnené. Na najbližšom zastupiteľstve budú mestskí poslanci rozhodovať o úprave všeobecne záväzného nariadenia. Ak prejde zmena, zariadenia, ktoré neslúžia na ubytovanie turistov, ale majú sociálny charakter, nebudú musieť daň z ubytovania platiť.
„Keď sme našli veľké peniaze pre dotáciu športovcov, keď sme našli peniaze na podporu rekonštrukcie žilinskej synagógy, verím, že môžeme podporiť aj tento projekt,“ podotkol predkladateľ návrhu Ľubo Bechný.

S Miroslavom Sokolom dávajú aj návrh poskytnúť dotáciu pre Bratstvo sedembolestnej Panny Márie. Chcú urýchliť dobudovania zariadenia tak, aby sa mohlo stať súčasťou oficiálnych sociálnych zariadení. „Potrebujú dobudovať bezbariérový vstup a vybudovať spoločenskú miestnosť," naznačil plány Bechný.
Igor Koník potvrdil, že aj ich Bratstvo Sedembolestnej panny Márie požiadalo o dotáciu z mesta. Dnes je kapacita zariadenia šesť klientov. Po rozšírení by mohli ubytovať celkovo desať seniorov, ktorí sa ocitli vo finančných problémoch.