BYTČA. Tabuľa na priečelí rodného domu Jozefa Tisa v Bytči je zničená. V piatok nadránom ju rozbili neznámi páchatelia. Žilinská krajská policajná hovorkyňa Jana Balogová potvrdila, že prípad vyšetrujú. „Polícia v Bytči prijala oznámenie o poškodení busty a pamätnej tabule, ku ktorým malo dôjsť 6. apríla 2018 v čase medzi druhou a pol treťou ráno na Ulici 1. mája.“
Na rozbitú tabuľu na pamiatku prvého slovenského prezidenta reagoval na sociálnej sieti výtvarník Ľuboš Lorenz. Zverejnil fotografiu z miesta a k nej napísal:„A čo ste dnes v noci robili vy?“

Lorenz spolu s ďalšími aktivistami sa kontroverzne vnímanými aktivitami snažia rozprúdiť diskusiu o nacizme a komunizme. Netaja sa tým, že poškodzujú tisové pamätníky a tabuľky ulíc s jeho menom. Naposledy pred mesiacom zrejme zničili a zafarbili jedinú sochu Jozefa Tisa, ktorá sa nachádzala v Panteóne slovenských dejateľov v obci Čakajovce.
Priznávať sa je riskantné
V Bytči pri rodnom dome už Lorenz bol pred dvoma rokmi. Vtedy tabuľu na tisovom rodnom dome natrel neznámou zmesou.
Košický výtvarník je v podmienke po tom, ako z pamätníka padlých vojakov sovietskej Červenej armády z II. svetovej vojny na košickom Námestí osloboditeľov spolu s ďalšími odstránili komunistické symboly. Či má prsty aj v poslednom incidente, nechcel povedať. Tvrdí, že keby sa verejne priznal, mal by iba zbytočný problém.
„Keď sa taká vec stane, jediní, kto sa začnú ozývať, sú Kotlebovci a polícia. Priznávať sa je riskantné. Bohužiaľ aj média si toto prestali všímať. Verejnosť sa o tom nemá ako dozvedieť a nemôže ani prebehnúť celospoločenská diskusia,“ reagoval Ľuboš Lorenz.
Časť rodného domu Jozefa Tisa prenajíma mesto Bytča Spoločnosti pre zachovanie tradícií. Správca domu Pavol Demjanič sa nechcel k incidentu vyjadrovať.
Dve rozbité tabule v Hlbokom
Tabuľu má Tiso aj na fare v Rajci, kde pôsobil. Blízko Bytče v obci Hlboké nad Váhom pred rokom na Veľký piatok 14. apríla osadili dve tabule prezidentovi vojnovej Slovenskej republiky. Tie však vydržali len štyri dni. Rozbili ich neznámi páchatelia. Starosta obce Dušan Pinčík sľúbil, že dá osadiť nové.
Činnosť prvého slovenského prezidenta je dodnes hodnotená rozporuplne. Historik Ján Hlavinka je presvedčený, že Tiso nesie podiel zodpovednosti za tragické dôsledky vlády Hlinkovej slovenskej ľudovej strany.
„Tisovi apologéti sa dnes snažia zbaviť Jozefa Tisa zodpovednosti za likvidáciu demokratického systému, nastolenie totality, či za priebeh a dôsledky rozsiahlej protižidovskej politiky ľudáckeho režimu, ktorá vyústila do ožobráčenia a následnej deportácie desaťtisícov slovenských občanov,“ povedal historik pre MY Žilinské noviny.
V súvislosti s poškodenou tabuľou v Bytči začal poverený príslušník trestné stíhanie vo veci prečinu poškodzovania cudzej veci.