ŽILINA. Okolie Rajčanky po rokoch vyčistili od krovín a kríkov. Pomôcť to má regulácii toku, ale účinkov bude pravdepodobne viac. „Som veľmi rád, že Slovenskému vodohospodárskemu podniku sa podarilo vyčleniť na túto akciu peniaze, a že pristúpili ku komplexnej úprave brehov Rajčanky. Na tuto tému spolu komunikujeme už takmer tri roky,“ potvrdil Branislav Delinčák, poslanec mestského zastupiteľstva.

Vyčistený priestor sa uvoľnil, začal takpovediac dýchať. „Práve teraz vnímam vyčistenie brehov veľmi pozitívne, pretože to prispeje k zníženiu možnosti ležovísk pre diviaky. Mojou víziou je, že by sa majetkovo vysporiadali brehy a mesto by tu urobilo jednu krásnu oddychovo-relaxačnú zónu, aká tu bola pred mnohými rokmi,“ myslí si poslanec. Radnica v súčasnosti neplánuje o lokalitu zabojovať. „Tieto pozemky majú viacerých majiteľov, mesto tu teda neplánuje a ani nemôže vytvoriť oddychovú zónu. Navyše ide o ochranné pásmo,“ povedala Barbora Zigová, hovorkyňa mesta.
Problémom v tejto lokalite je aj tvorba čiernych skládok, ktoré trápia aj iné mestské časti.
„Najväčší problém s nelegálnymi skládkami máme v Bánovej. Tu sme už robili aj dobrovoľnícke čistenie brehov a pripravujeme aj osadenie rámp, ktoré znemožnia autám prístup k rieke a čiernym skládkam,“ priblížil svoje kroky poslanec Delinčák. Takmer na každej schôdzi ho ľudia informujú o tom, že by radi obnovili oddychovú zónu, chcú vyčistiť brehy kvôli diviakom a aj osadiť rampy. Vodohospodársky podnik tiež neuvažuje o revitalizácii celého územia. Podnik nebude zriaďovať oddychovú zónu v okolí Rajčanky. Celková úprava koryta sa nebude realizovať, niektoré pne budú skrátené, ich vytrhanie nie je možné, nakoľko by došlo k poškodeniu regulácie,“ povedal Tomáš Januš zo Slovenského vodohospodárskeho podniku. Zásahy prebiehajú v rámci periodického čistenia koryta toku od náletových drevín, krovín a prebiehajú v úseku od mosta pri pumpe až po Lietavskú Lúčku. Práce prebiehajú od januára a predpoklad ukončenia prác bol koniec marca. Koryto vodného toku na území mesta Žilina, a teda katastrálne územie Žilina, Strážov, Závodie, Bánová a Bytčica, je upravené na tzv. storočný prietok. „Daná úprava chráni územie mesta pred záplavami. Náletové dreviny a krovie tvoria výraznú prekážku v toku, znižujú jeho kapacitu, prietok, narúšajú opevnenie brehov a môžu spôsobiť aj vybreženie toku,“ doplnil. V budúcnosti sa chcú zamerať na udržanie súčasného stavu. Drevo bude zlikvidované do ukončenia prác.

