ŽILINA. Novinár Ján Kuciak a jeho snúbenica Martina Kušnírová by sa mohli stať čestnými občanmi Žiliny. Dvadsiati štyria mestskí poslanci naprieč celým politickým spektrom predložia na aprílové zasadnutie mestského zastupiteľstva návrh na udelenie ocenenia Čestné občianstvo mesta Žilina in memoriam zavraždenému páru.
Argumentujú tým, že úkladná vražda mladých ľudí priviedla na námestia slovenských miest viac ako sto tisíc rozhorčených ľudí, ktorí sa vyslovili, že chcú žiť na slušnom Slovensku. Vyjadrili tak aj úctu rodákovi zo Štiavnika v okrese Bytča Jánovi Kuciakovi za jeho odvahu zverejňovať informácie o pochybeniach mocných.
„Poslanci Mestského zastupiteľstva v Žiline sa verejne hlásia sa k hodnotám, ktoré vyznával a žil Ján Kuciak: žiť v pravde, osobným príkladom dávať ľuďom nádej, že sa dá na Slovensku slušne a morálne žiť, nebáť sa a nemlčať, keď sa deje zlo a keď sa zneužíva moc. Nie klamstvo, ale pravda nás oslobodí,“ napísali v odôvodnení svojho návrhu.

Žilinskí poslanci si uctili pamiatku zavraždeného páru minútou ticha hneď v prvý deň, keď informácia o udalostiach vo Veľkej Mači vyšla na povrch, na mimoriadnom zasadnutí zastupiteľstva 26. februára.
Tragická smrť investigatívneho novinára Jána Kuciaka zomkla aj Žilinčanov. Už v prvých hodinách po medializácii dosiaľ nevyjasnených okolností vraždy zapaľovali sviečky na pamiatku rodáka z neďalekého Štiavnika. Pietne miesta vznikli na Mariánskom námestí pred budovou historickej radnice, na Hlinkovom námestí a pri vchode do Novej synagógy.
Účasť ľudí na trojici zhromaždení Za slušné Slovensko bola v Žiline v porovnaníé s inými mestami nadpriemerná. Svoje znepokojenie so súčasnou situáciou v krajine vyjadrilo počas prvého pochodu asi desať tisíc ľudí. Na druhé zhromaždenie prišlo v daždi asi sedemtisíc účastníkov, tretí protest prilákal asi štyritisíc Žilinčanov.