ŽILINA. Predčasne narodené deti dostávajú v žilinskej nemocnici do inkubátora uháčkovanú chobotničku. Farebné pomôcky vyrobili ženy zo žilinskej Živeny a podľa skúseností pomáhajú bábätkám cítiť sa bezpečne. Novorodenci namiesto hadičiek, sond a katétrov podvedome siahajú na chápadlá chobotničiek.
„Bábätká reflexne chytajú do rúk všetko okolo seba a tým, že majú pri sebe chobotničky, ktorých chápadlá im pripomínajú pupočnú šnúru, môžu si jej rôzne časti chytiť či držať a cítia sa pokojnejšie,“ povedala o umiestňovaní hračiek v inkubátoroch hovorkyňa Fakultnej nemocnice s poliklinikou Lenka Záteková.

S nápadom prišli v Dánsku. Všimli si, že predčasne narodené deti, ktoré uchopujú chápadla uháčkovanej chobotnice, majú pravidelnejší srdečný tep, lepšie dýchanie a vyššiu hladinu kyslíka v krvi.
Žilinské Živeniarky odniesli pred nedávnom na neonatologické oddelenie viac ako päťdesiat chobotničiek. Podľa presných pravidiel ich háčkovalo pätnásť žien. S nápadom pomôcť oddeleniu prišla členka žilinskej miestnej organizácie Danka Knapcová, ktorej vnuk bol na oddelení hospitalizovaný.
„Chobotničky bolo potrebné uháčkovať zo stopercentnej bavlny a jej hlavu vyplniť dutým vláknom. Chobotnička nemôže obsahovať žiadne časti, ktoré je možné nejakým spôsobom odtrhnúť alebo oddeliť. Teda aj oči a ústa bolo potrebné vyšiť tak, aby boli všetky uzlíky schované do vnútra hračky,“ opísala požiadavky na háčkovanie predsedníčka žilinského miestneho odboru Živeny Martina Pazderníková.
Podľa nej sú ohlasy na ich dobrovoľnícke háčkovanie medzi rodičmi detí pozitívne. „Ako sa tak viac a viac o tomto dobrom skutku rozprávame s rôznymi ľuďmi, dozvedáme sa aj o krásnych reakciách zo strán mamičiek predčasne narodených detičiek, ktoré veľmi teší takto darovaná chobotnička pri práve tom ich bábätku.“
Z viac ako 1500 bábätiek narodených v priebehu roka v žilinskej nemocnici potrebuje asi 140 detí starostlivosť na jednotke resuscitačnej starostlivosti, z toho približne sto novorodencov je nedonosených. „Pre nedonosené deti, ktoré musia byť v inkubátoroch, využívame aj ďalšiu pomôcku, ktorá mäkkou a jemnou pleteninou pripomína matkinu maternicu. Tým simulujeme pokračovanie vývoja a navodzujeme pocit bezpečia,“ priblížila Lenka Záteková.