Pondelok, 30. január, 2023 | Meniny má Ema

V okolí Žiliny sa objavili raritné choroby. Väčšina prenikla zvonku

Syfilis ani čierny kašeľ úplne nevymizli. Najviac nás však potrápili respiračné a črevné choroby.

Najrozšírenejšie sú respiračné ochorenia. (Zdroj: PIXABAY)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

REGION. Raritné ochorenie so zaujímavým názvom legionárska choroba sa vyskytlo v minulom roku aj v našom kraji. Všeobecne však bola epidemiologická situácia v Žilinskom kraji aj v roku 2017 priaznivá, väčšina bežných ochorení mala klesajúcu tendenciu.

V prípade legionárskej choroby v jednom prípade ide o donesenú nákazu z Anglicka. Ide o ťažké ochorenie pľúc, ktoré je spôsobované baktériou s odborným názvom legionella pneumophila. Bez liečenia antibiotikami vedie ochorenie najmä u starších ľudí a u ľudí s oslabenou imunitou v približne 20 percentách prípadov k smrti. Baktérie legionelózy sa šíria a rozmnožujú predovšetkým v teplých vodách, a to hlavne v potrubiach s teplou vodou.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Ľudia v nemocnici kľučkujú pomedzi autá, problémom je aj samotný vstup Čítajte 

Malária prišla z Libérie

V okrese Ružomberok zaznamenali jeden prípad malárie, dovezenej z Libérie. Vyskytlo sa aj ohrozenie besnotou, a to v 89 prípadoch, čo je o 19 prípadov menej v porovnaní s rokom 2016. Útočili najmä psi, a to celkovo 60-krát. Mačky 19-krát, líšky trikrát, kuna a diviak po dva razy. Po jednom prípade išlo o kontakt s myšou, zajacom a netopierom.

O príčine vzniku besnoty panovali až do 19. storočia najrôznejšie predstavy. Za pôvodcu boli v stredoveku okrem iných označované aj smäd, hlad, rôzne atmosférické javy, kolísanie teploty, démoni a iné. Tiež jednou z teórií výskytu tejto choroby u psov bola prítomnosť belavej chrupavčitej štruktúry na spodine jazyka.

SkryťVypnúť reklamu

Veľkým problémom v celom kraji sú aj nákazy kože a slizníc. „Problematikou tejto skupiny ostáva i naďalej nedostatočná hlásna služba zo strany poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Hlásené počty ochorení sú nízke a nezodpovedajú skutočnému výskytu,“ povedala povedala Gabriela Košecká z odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Žiline.

Syfilis je stále aktuálny

Pohlavné choroby na odbore epidemiológie zaznamenávajú od roku 2005. V roku 2017 sme mali v kraji 178 sexuálne prenosných ochorení, čo je o 11 prípadov viac ako v roku 2016.

13 ochorení bolo na včasný syfilis, čo je v porovnaní s rokom 2016 pokles o jedno ochorenie.

Syfilis spôsobuje špecifické chronické ochorenie, ktoré prebieha v niekoľkých fázach. Z neliečenej tehotnej matky sa môže preniesť na plod a spôsobiť mu podľa štádia ochorenia matky rôzne poškodenia až po úmrtie. Od roku 1953 počet ochorení u nás výrazne poklesol.

Salmonely bolo menej

Pokles zaznamenali aj vo výskyte salmonelových ochorení. „Celkový počet ochorení hlásených v roku 2017 bol 827. Čo je oproti roku 2016 pokles o 175 prípadov,“ doplnila Košecká.

Hlavným pôvodcom choroby je baktéria Salmonella enterica. Zdroje nákazy môžu byť nedostatočne tepelne upravené mäso a výrobky z mäsa, kontaminované surové vajcia a jedlá z nich, morské plody, nepasterizované mlieko, ale aj neumyté ovocie či zelenina, ktorá je polievaná kontaminovanou vodou. Vírusové črevné infekcie v roku 2017 postihli 754 ľudí, čo je oproti roku 2016 pokles o 698 ochorení. Spolu nahlásili 16 rodinných výskytov, s počtom chorých 49 osôb, hospitalizáciu si vyžiadalo 411 ochorení. V roku 2017 bola situácia vo výskyte hepatitíd priaznivá. V kraji bolo spolu osem prípadov akútnej hepatitídy typu A, akútna hepatitída typu B jedenkrát, akútna hepatitída typu E dvakrát.

Dočítajte tento článok
s predplatným MYregiony.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Marko Kopas (vľavo) spolu s masérskym kolegom Enrikom Petríkom a bratom Adamom.

Rozhovor s najlepším záložníkom jesene I. triedy ObFZ Žilina.


21 h

Vyšetrovateľ vzniesol obvinenie voči 18-ročnému mladíkovi z prečinu usmrtenia.


29. jan
MY | TOP správy z regiónov

Pozrite si výber TOP správ z regiónov.


27. jan
Ilustračná fotografia.

Prinášame veľký prehľad rodičovských príspevkov a dávok.


27. jan

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu