ŽILINA. Trinásť a pol roka bol labradorský retríver Basty plnohodnotným členom mladej žilinskej rodiny. Keď sa mu začal zhoršovať zdravotný stav, stáli jeho majitelia pred problémom, čo urobia s pozostatkami.
Žijú v bytovom dome na okraji Žiliny. Premýšľali, že mŕtve telo ich zvieracieho priateľa zanesú veterinárovi, ktorý dokáže zabezpečiť jeho zneškodnenie v kafilérii. Spaľovňa živočíšneho odpadu sa im však zdala nedôstojná možnosť. Uvažovali aj o kremácii. Tá sa na Slovensku robí iba v Jabloňovom pri Malackách.

Napokon sa rozhodli, že svojho psíka pochovajú v neďalekom lesíku. S vedomím, že to nie je legálne. Mali to však blízko a k psiemu hrobu sa môžu kedykoľvek vracať.
„Miesto sme vybrali tak, aby sme sa v rámci prechádzky k hrobu ľahko dostali a pritom aby sme ho našli. Bastyho sme pochovali tajne v lese. Párkrát nám hrob poryli diviaci. Rozhádzali kamene, ktoré boli na vrchu hrobu. Napriek tomu sme radi, že sme aj po jeho smrti aspoň v symbolickom kontakte,“ zverila sa majiteľka labradora Marta.
Podotkla, že hoci si psíčkari platia za psa daň, od mesta nedostávajú žiadne služby. „Nemáme dostatok výbehov, nie sú koše s vreckami a psíčkari by určite ocenili, keby bolo v meste miesto na pochovávanie,“ posťažovala sa Marta.
Cintorín nebude
V Žiline pre majiteľov domácich zvierat neexistuje priestor, kde by si mohli pochovať svojich zvieracích miláčikov. Nechýbalo veľa a Žilina sa mohla stáť jedným z prvých miest na Slovensku, v ktorom by mali obyvatelia oficiálne miesto pre pochovávanie uhynutých domácich zvierat
Samospráva rátala s tým, že v druhej zmene rozpočtu prejde vyše 100-tisíc eur na vybudovanie zvieracieho cintorína. Umiestnený mal byť v lesoparku medzi Solinkami a Vlčincami.
Napokon poslanci tento zámer stiahli. Odôvodnili to tým, že suma na posledné miesto odpočinku pre zvieratá je vysoká a medzi Žilinčanmi neevidujú záujem o vybudovanie cintorína.
S opačnými požiadavkami sa stretáva primátor Igor Choma. Práve podnety od občanov vyprovokovali samosprávu, aby sa do projektu pustila.
„Oslovujú ma obyvatelia, prečo nemáme zvierací cintorín, kde si majú pochovať svojho vtáčika alebo myšku, keď nemajú rodinný dom. Dali sme spracovať štúdiu jednoduchého zvieracieho cintorína. V prostredí lesoparku to malo svoje opodstatnenie, svoju logiku,“ obhajoval pred poslancami zámer mesta primátor Choma.
S mŕtvym zvieratkom do Vrania
Poslanec Ján Puček sa vo verejnosti stretáva skôr s názormi, že zvierací cintorín nie je potrebný. Podľa neho Žilinčania nesúhlasia so sumou, ktorú chce mesto do oploteného areálu investovať. Majiteľom zvierat navrhol, aby využili na pochovávanie jeho pozemok. „Dám na to vo Vraní 500 metrov štvorcových zadarmo,“ verejne ponúkol Puček.
Igor Choma pripomenul, že väčšina Žilinčanov býva v byte a nemá svoj dom, ani pozemok, na ktorom by mohli pochovať zvieratá. „Ja som len chcel, aby sme im vyšli v ústrety maličkým cintorínikom. Mohli ste povedať nie 100-tisíc, tak 80-tisíc, alebo 40-tisíc. Sto štvorcových metrov, a keď sa ukáže, že to má perspektívu, tak by sme ho rozšírili,“ poznamenal Choma.
Majitelia domácich zvierat si budú musieť na pietne miesto pre zvieratká ešte počkať, kým do zastupiteľstva nepríde akceptovateľný návrh.
Dovtedy môžu využívať služby veterinárov. Ak to majitelia zvierat odobria, zverolekári mŕtve telo dajú odviesť do kafilérie na spálenie. Ďalšou možnosťou je kremácia, po ktorej dostane majiteľ urnu s popolom.
„Kremačná služba sa síce v Žiline nenachádza, ale je možnosť dohodnúť sa s kremačnou službou na odvoze a dovoze mŕtveho zvieraťa,“ poskytli informáciu zo žilinskej Veterinárnej kliniky.