MALÁ FATRA. V lete terénne motorky a štvorkolky, v zime snežné skútre. Ich jazda vo vyššom stupni ochrany je zakázaná. Napriek tomu sú lesy obľúbenou motokrosovou dráhou pre skupinu jazdcov, ktorí nerešpektujú pravidlá.
Správa Národného parku začala proti motorkárom postupovať razantnejšie. Do hôr si na kontroly stále častejšie privolávajú policajtov a robia spoločné akcie.
Správcovia prírody veľmi dobre poznajú obľúbené lokality adrenalínových jazdcov. Majitelia snežných skútrov či štvorkoliek si robia okružné jazdy najmä na hranici Malej Fatry a Hornej Oravy, alebo na opačnej kysuckej strane.

Útok na verejného činiteľa
Strážca prírody Tomáš Flajs upozorňuje, že majú vyhliadnutých určitých ľudí, ktorých dlhodobo sledujú. Pri nedávnej spoločnej akcii s policajtmi však narazili na neznámu skupinu.
„Na snežných skútroch išli viacerí za sebou. Prvý z nich prešiel snežným skútrom po nohe strážcovi prírody a ušiel. Toto je možné považovať za útok na verejného činiteľa, kde je sadzba minimálne dva roky,“ opísal Tomáš Flajs incident.
Ochranári spolu s policajtmi však zadržali ďalšieho zo skupiny, podnikateľa, ktorý si tak spôsobil nepríjemnosti. „Policajti ho rovno posadili do auta a zaistili ho.“
Tomáš Flajs tvrdí, že v boji s jazdcami majú strážcovia slušné kompetencie. „Strážca prírody má právomoc zastaviť človeka na území národného parku, zlegitimizovať ho, ale aj zhabať mu motorku, snežný skúter alebo štvorkolku. Keď ich chytíme v štvrtom alebo piatom stupni ochrany, prokurátor nemôže podnet odmietnuť, lebo je to automaticky trestný čin.“
Odmieta, aby sa územie národného parku zamieňalo so športoviskom. V tomto teritóriu má byť prioritnou ochrana prírody, vzácnych druhov živočíchov a ohrozených rastlín.
„Snežné skútre sa pohybujú hlavne po hrebeni, kde sú staré porasty, staré smrečiny. Tam prežívajú posledné jedince tetrova hlucháňa a tetrova hoľniaka. Sú tam zazimované. Potrebujú ticho, pretože nemajú žiadnu potravu. Tým, že sa neustále plašia, strácajú priveľa energie,“ upozorňuje Tomáš Flajs.
Megapredátor z oblohy
A spomína ešte ďalšie dva nešváry, ktoré prenikli do zimnej prírody. Nedávno pokutovali dvoch Čechov, ktorí sa prišli na malofatranské hrebene lyžovať s vlečným drakom.
Snowkiteri sa celý deň prevážajú po hrebeňoch ťahaní padákom. Aj v tomto prípade trpí už aj tak dosť zdecimovaná populácia tetrova.
„Pre tetrova to je ako megaveľký predátor z oblohy. Idú odtiaľ preč. Kedysi sme mali okolo Veľkého Kriváňa najväčšie tokánisko holniakov. Teraz tam je jeden kohút. Aj takýmto aktivitám človeka môžeme prikladať tento úbytok,“ všíma si Flajs. Obaja Česi si z výletu odniesli osemdesiateurový pokutový bloček.
Pokuty rozdávajú strážcovia malafatranskej prírody aj lezcom na ľadoch. Obľúbené sú steny v najvyššom stupni ochrany v oblasti Rozsutca. V tejto lokalite sú aktívne brložiská medveďov. „Čudujem sa, že tam ešte nedošlo k stretnutiu vodiacej medvedice s lezcami. Ale to je asi len otázka času,“ varoval Tomáš Flajs.
Okrem medveďov môže lezenie rušiť vzácne dravé vtáky. Ak by sa vyplašili v týchto týždňoch počas znášky, pre prírodu by to znamenalo obrovské škody.