Zbierali medaily, lámali rekordy

Žilinský oddiel na Majstrovstvách Slovenska v mŕtvom ťahu reprezentoval starý otec s vnukom aj talentovaní dorastenci.

Členovia žilinského Športcentra, zľava hore: Jakub Horčičiak, Ján Siska, Marián Milý, Peter Funtík, Nikolas Tóth, Michal Kašiar, Vladislav Minárik. 
Zľava dolu: Miloš Kubroš, Marek Charbuliak, Miroslav Kuba.Členovia žilinského Športcentra, zľava hore: Jakub Horčičiak, Ján Siska, Marián Milý, Peter Funtík, Nikolas Tóth, Michal Kašiar, Vladislav Minárik. 
Zľava dolu: Miloš Kubroš, Marek Charbuliak, Miroslav Kuba. (Zdroj: Športcentrum Žilina)

V posledný februárový víkend si siloví trojbojári zo Slovenska, ale aj z Českej republiky a Maďarska, dali zraz v Sečovciach. Na otvorených Majstrovstvách Slovenska v mŕtvom ťahu sa zúčastnili aj členovia oddielu Športcentrum Žilina.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výborná bilancia

„Z dvadsiatich štartov sme šestnásť premenili na medailu. Keďže išlo o nominačnú súťaž, až pätnásť našich chalanov splnilo limit na majstrovstvá Európy či sveta,“ rekapituluje Ján Siska, predseda a tréner žilinského oddielu. Výborné výsledky dosiahli najmä dorastenci Nikolas Tóth, Miloš Kubroš a Marek Charbuliak, ktorí vo svojich kategóriách stanovili nové slovenské rekordy.

SkryťVypnúť reklamu

Prekonanie doterajšieho rekordu sa podarilo aj najstaršiemu žilinskému pretekárovi, 58-ročnému Vladislavovi Minárikovi. V jeho prípade však išlo o husársky kúsok.

„Vnuk začal športovať a keď niekedy nemal k dispozícii auto, poprosil ma, či by som ho odviezol na tréning. Kým on trénoval, ja som len tak sedel, až raz za mnou prišiel Janko (Siska, pozn. aut.) a povedal mi, nech si aj ja idem zacvičiť, aspoň pre seba,“ vysvetľuje Minárik.

Trénoval mesiac a pol, následne sa s tímom vybral do Sečoviec na svoju prvú súťaž. „Presvedčili ma, aby som sa obliekol, hodili mi tam akúsi váhu, potiahol som a povedali mi, že mám slovenský rekord,“ opisuje s úsmevom úspešný športovec. Siloví trojbojári v jeho veku sú skôr vzácnosťou ako pravidlom, konkurencia je oveľa menšia v porovnaní napríklad s generáciou jeho vnuka.

SkryťVypnúť reklamu

Drina, ktorá sa oplatí

Minárik hovorí, že je naučený fyzicky pracovať, takže tento šport mu problémy nerobí. Aj pre svojho vnuka vidí silový trojboj ako dobrú voľbu: „Je to lepšie, ako keby sedel niekde v krčme. Takto si vybije energiu, uvidí svet, vďaka súťažiam má možnosť cestovať do zahraničia. Iste, je to drina, musí si to odmakať, ale má to aj svoje výhody,“ konštatuje.

Cvičenie je u nich doma vraj každodennou témou, vnuk mu neraz poradí, povie, ako čo treba urobiť. Tým vnukom nie je nik iný ako Nikolas Tóth, ktorý na podujatí v Sečovciach prekonal hneď dva rekordy v mŕtvom ťahu dorastencov do 125 kg (RAW: 310 kg, EQ: 300 kg). „Súťaž bola veľmi dobrá, atmosféra takisto. So svojím výkonom som vcelku spokojný, no na absolútneho víťaza to nestačilo. Boli tam lepší, ktorí pri prepočte na svoju váhu potiahli viac,“ hodnotí devätnásťročný Tóth.

SkryťVypnúť reklamu

Pripravujú sa na ďalšie majstrovstvá

Spolu s ostatnými kolegami zo Športcentra Žilina sa pomaly začína pripravovať na ďalšie podujatie, ktorým budú Majstrovstvá Slovenska v silovom trojboji. „Mám možnosť na nich prekonať rekordy, posledný raz ako dorastenec. V tejto vekovej kategórii stihnem ešte tohtoročné majstrovstvá Európy, v auguste však už budem mať dvadsať rokov a prejdem k juniorom,“ vysvetľuje.

Prečítajte si tiež: Pre Tomáša Geráta je snowboard životnou vášňou, nové triky sa učil pomocou videí Čítajte 

Pri rozprávaní o svojich športových úspechoch či plánoch nezabúda spomenúť tých, ktorým vďačí za podporu: „Chcem sa poďakovať obci Horný Vadičov aj riaditeľovi Strednej odbornej školy strojníckej v Kysuckom Novom Meste, že ma podporili a umožnili mi zúčastniť sa súťaží.“

Myšlienku v podobnom duchu dodáva aj Ján Siska: „Sme vďační mestu Žilina, že nám vyšlo v ústrety.“ Prezrádza, že priaznivci budú môcť týchto borcov čoskoro súťažne zažiť aj v domácich podmienkach: „V novembri chystáme veľkú súťaž v Terchovej. Dovolím si tvrdiť, že to bude jedno z najlepších podujatí na Slovensku.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 964
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 6 579
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 6 138
  4. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 118
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 233
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 814
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 621
  8. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 356
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu