MOJŠ. Keď chceli žiaci z varínskej základnej školy, ktorí sú zapojení do ekovýchovného programu Bocian, pozorovať bociana bieleho, museli sa vybrať do Mojša. Vo Varíne totiž nemajú bocianie hniezdo.
Pritom, ako pozorovali tamojší pár, zistili, že v obci sú stĺpy s podložkami, kde by mohli zahniezdiť aj ďalšie bociany.
Stĺpy osadili ešte pred dvadsiatimi rokmi pri výstavbe Vodného diela Žilina ako ekologickú kompenzáciu za výstavbu. Za celý ten čas si tu bocian hniezdo nevytvoril.

Ochranári tvrdia, že bocianovi treba uľahčiť rozhodovanie, kde zahniezdi. Podľa ich skúseností je väčšia pravdepodobnosť, keď sa vyrobí prútené hniezdo.
„Železná konzola určite nepriláka bociana, takže sme na ňu položili vypletený veniec z konárov, ktorý je pevne uchytený. O chvíľu prichádza jar a bocianov v okolí Žiliny je dosť. Dúfame, že tu zahniezdia," povedal pre TASR zoológ Správy Národného parku Malá Fatra Martin Hatala.
Žiaci z niekoľkých stĺpov vybrali jeden, ktorý je v blízkosti bytového domu. Vyrobili prútené hniezdo a koncom februára ho spolu s ochranármi osadili na stĺp.
"Uprednostňuje skôr intravilán, teda zastavané územie, nie otvorenú krajinu. Táto podložka je na hranici zastavaného územia a predpokladáme, že by tu mohol bocian zahniezdiť. Uvidíme, či sa to podarí. Lebo živočíchy si vyberajú svoje miesto a nemusí sa im to vždy páčiť,“ dodal Hatala.
Na Slovensku hniezdi asi 1300 párov bociana bieleho. Hniezdenie sa začína v apríli alebo v máji. Samica znáša väčšinou dve až päť vajec, rodičia sa pri ich zahrievaní striedajú. Dva mesiace po vyliahnutí sa mláďatá učia lietať.
"V centre obce máme jedno hniezdo už dlho a pamätám si ho ešte ako malý chlapec. Bociany majú väčšinou dve, tri mladé. Ale minulý rok sa podarilo, že mali štyri mladé. To bola rarita a asi sa im darí v obci veľmi dobre," povedal starosta Mojša Štefan Svetko.