Keď Žilinčan Radoslav Židek na Zimných olympijských hrách v Turíne získal pre Slovensko historicky prvú medailu zo zimnej olympiády, Tomáš Gerát mal iba štyri roky. Chlapec z obce Hôrky sa práve v tom čase začal zoznamovať so snowboardom a možno aj vďaka striebornému olympijskému lesku z Turína sa napokon práve „doska“ stala jeho životnou vášňou.
„Keď som mal štyri roky, lyžoval som. Videl som však na svahu snowboardistov a zaujalo ma to, chcel som to skúsiť. Rodičia sa dlho vyhovárali, že také malé snowboardy neexistujú, že som ešte malý. Mysleli si, že ma to prejde. Napokon mi však na Vianoce kúpili prvý snowboard a ja som začal na záhrade jazdiť so sestrou,“ spomína na svoje začiatky Tomáš Gerát.
Zatiaľ čo Radoslav Židek zožal úspech v snowboardcrosse, Tomášovi Gerátovi učarovali rôzne skoky a triky zahrnuté v disciplíne slopestyle. Tá je slovenským fanúšikom známa najmä vďaka reprezentantke Klaudii Medlovej.
Päť dní na svahu
Tomášova sestra po čase so snowboardom prestala, ale pre Tomáša sa stal neoddeliteľnou súčasťou zimných dní: „Je to pre mňa už skôr život ako šport. Predsa len, robím to už dvanásť rokov, čo je viac ako polovica môjho života.“
Snowboardová sezóna zvyčajne začína v októbri a trvá približne sedem mesiacov. „V októbri sa už otvárajú rakúske ľadovce, neskôr aj na Slovensku stavajú snowparky, v ktorých trénujem. Nie je ich síce veľa, u nás bývajú zväčša tri, čo je oproti iným európskym krajinám veľký nepomer, ale aspoň nemusím až tak ďaleko cestovať kvôli tréningu.“
Na snehu je päťkrát týždenne, počas pracovných dní trénuje, víkend patrí pretekom. Okrem individuálneho študijného plánu a množstva pádov na tréningoch zahŕňa snowboarding aj veľa hodín cestovania a času stráveného osamote.
„Každé ráno vstávam o pol šiestej, idem vlakom na hory, jazdiť, učiť sa nové triky, potom zase domov a na druhý deň to isté. Na preteky jazdím najmä do Českej republiky, keďže na Slovensku ich veľa nemáme. Počas týždňa trénujem sám a mám minimálny kontakt s ľuďmi, s kamarátmi sa stretnem len na pár hodín na víkendových pretekoch. Je to psychicky aj fyzicky náročné, človek musí veľa obetovať. Je dôležité byť presvedčený o tom, čo chcete, inak ľahko ustrniete na jednom mieste,“ hovorí Tomáš Gerát.
Dobré umiestnenia v medzinárodnej konkurencii
Začiatkom februára si vyskúšal sneh vo francúzskom stredisku mesta Grenoble. Spolu s ďalšími mladými Slovákmi sa tu zúčastnil podujatia Winter School Games, na ktorých sa zišla konkurencia z celého sveta. A mladík z Hôrok v nej obstál výborne.

„Vo Francúzsku som súťažil v snowboardcrosse a v disciplíne Big Air, ktorá predstavuje jeden veľký skok a v podstate je súčasťou slopestyle. Skončil som štvrtý a hoci to nebol Svetový pohár, potešilo ma to. Najmä vzhľadom na podmienky, v akých trénujem, je to pekné umiestnenie. Snowboardcross nejazdím, na tomto podujatí som ho však skúsil a obsadil som siedmu priečku. Aj vedúci našej výpravy boli s mojimi výkonmi spokojní. Verím, že v budúcnosti to bude ešte lepšie. Viem, čo treba zlepšiť a viem, kam smerujem,“ tvrdí odhodlane šestnásťročný snowboardista. Slovensko v minulosti reprezentoval aj na Európskej juniorskej olympiáde v Turecku.
Počas tohtoročnej zimnej olympiády v Pjongčangu sa z viacerých strán ozývali hlasy upozorňujúce na zanedbávanie slovenského mládežníckeho športu a jeho nízkej podpory. Svoj pohľad na vec pridáva aj Tomáš Gerát: „Veľa sa hovorí o tom, že podporujeme šport mladých, ale nik o nich nevie. Stále počúvame iba o známych športovcoch, ale takmer nič o mladých talentoch slovenského športu. Aj keď sa podarí urobiť nejaké výsledky, málokedy sa dostanú do médií. Chýba akékoľvek povedomie o mladých športovcoch, nevedia o nich ani prípadní sponzori a oni sú potom odkázaní len na peniaze z asociácie či z klubov. Vo Francúzsku so mnou boli aj biatlonisti či lyžiari a niekto z našej výpravy sa určite v budúcnosti dostane vysoko. Dnes sú však všetci pre športovú verejnosť prakticky neznámi.“
Drahí tréneri aj letná príprava
Tomášovi sa kontakt so sponzorom podarilo nadviazať na pretekoch u našich západných susedov. Značka, ktorá ho vzala pod svoje krídla, sponzoruje viacero svetových pretekárov vrátane spomínanej Klaudie Medlovej.
„V minulej sezóne som vyhral Just Ride Tour v Českej republike ktorá bola zložená zo šiestich zastávok. Vtedy som dostal ponuku od sponzora a bola to asi najlepšia vec, aká sa mi doteraz v snowboardingu stala. Na začiatku zimy sme mali míting v Rakúsku a stretol som tam ľudí, ktorých som dosiaľ videl len vo videách. Získal som veľa nových kontaktov, kamarátov, rozprával som sa s ľuďmi, ktorí sú v snowboardingu na vrchole. Celkovo mi to uľahčilo snowboarding, mám od nich oblečenie, dosky, je to oveľa jednoduchšie,“ vysvetľuje Tomáš Gerát.
Jednu z najmarkantnejších finančných položiek v tomto športe predstavuje tréner. Cena za hodinu tréningu s koučom sa pohybuje okolo 50 € a veľa mladých snowboardistov preto radšej trénuje individuálne. Tomáš nie je výnimkou. „Za dvanásť rokov som absolvoval dokopy asi tak týždeň s trénerom. Mám napozerané hodiny videí, ale je iné predstaviť si trik či skok v pokoji a predviesť ho v plnej rýchlosti na snowboarde. Je to o detailoch, stačí vychýliť ruku do iného uhla a trik už nie je dostatočne stabilný.“
Od financií závisí aj letná príprava. „Tí, čo majú peniaze, majú iné leto ako tí, čo ich nemajú. Keď má pretekár dostatok financií, môže ísť za snehom, trénovať do Austrálie. Keď chce trénera, musí mu zaplatiť cestu a ubytovanie. Ja mávam cez leto trojfázové tréningy štyrikrát do týždňa v domácich podmienkach. V posilňovni v Závodí sa venujem crossfitu, robím cvičenia na stabilitu a mobilitu. Popritom behám, plávam, bicyklujem, skejtujem. Toto leto chcem ísť do Amsterdamu, aby som si zarobil na ďalšiu sezónu. Je tam aj hala so snehom, v ktorej by som mohol trénovať,“ opisuje Tomáš Gerát.
Motivuje ho priateľka
Do Holandska by s ním mala pocestovať aj priateľka Lea, ktorá je pre neho veľkou oporou: „Mám skvelé dievča, ktoré ma podporuje. Nie je vždy jednoduché nahecovať sa, striasť zo seba strach, keď sa učím nové triky, ale pri pomyslení na ňu a na môj sen je to ľahšie, je to mojím motivačným faktorom. Vždy sa snažím zariadiť si čas tak, aby sme boli pravidelne spolu.“
Žilinský región by v budúcnosti mohol mať po Radoslavovi Židekovi ďalšieho slovenského reprezentanta na snowboarde pod piatimi kruhmi. Tomáš Gerát netají olympijské ambície, vie však, že dostať sa na toto medzinárodné podujatie nebude jednoduché: „Tak ako každý športovec, aj ja by som sa rád štartoval na olympiáde. Momentálne to však pre mňa znamená ešte dlhú cestu plnú tréningov a aj šťastia. Človeku sa musia vyhýbať zranenia. Dúfam, že už na tej najbližšej, v roku 2022 sa predstavím. Uvidíme však, ako sa mi bude dariť a kam sa za tie štyri roky dostanem.“