Dôvodom na spoločné stretnutie známych mien žilinskej i slovenskej atletiky bola oslava 95. výročia žilinskej atletiky, ktorú mal organizačne pod taktovkou najmä Atletický oddiel Slávia Žilinská univerzita a zanietený niekdajší výborný športovec i tréner Juraj Straka.

Na stretnutie sa podľa slov organizátorov prihlásilo vyše 160 hostí. Zúčastnení mali po slávnostnom otvorení možnosť vidieť vystúpenie žilinských mažoretiek Diana a gymnastiek zo žilinského Gymnasticko-trampolínového klubu. Následne sa slova ujal Juraj Straka, ktorí privítal zoskupenie atlétov a v slávnostnom príhovore previedol prítomných bohatou históriou žilinskej atletiky. Tá bola za 95 rokov svojho fungovania ovenčená nepreberným množstvom úspechov a medailí, tak individuálnych, ako aj kolektívnych. V celej histórii získali Žilinčania na majstrovstvách Československa dvesto medailí, z toho až 69 bolo zlatých.
Večer plný ocenení
Medzi hosťami slávnostného večera nechýbal predseda Združenia olympijských klubov a brigádny generál vo výslužbe Ivan Čierny, viceprimátor mesta Anton Trnovec, generálny sekretár Slovenského atletického zväzu (SAZ) Vladimír Gubrický či poslanec Národnej rady Slovenskej republiky Juraj Blanár.
Večer sa niesol aj v duchu ocenení, ktoré si pri príležitosti životných jubileí prebrali viacerí niekdajší vynikajúci športovci. Azda najvýznamnejším bolo ocenenie od Klubu Fair Play Slovenského olympijského výboru, ktoré bývalej atlétke a reprezentantke Československa Alene Hejtmánkovej – Holárkovej odovzdala Ivan Čierny, takisto významný športovec slovenskej atletiky.
„Som rada, že sa tu mohli opäť spoločne stretnúť a porozprávať sa. Bola som na stretnutí už pred piatimi rokmi, pri príležitosti 90. výročia a uvidíme, koľkí sa takto stretneme aj pri storočnici. Žilinskej atletike prajem, aby sa pozdvihla, opäť žala úspechy tak, ako kedysi a dostala tartanovú dráhu, vďaka ktorej by sa zlepšili jej podmienky,“ povedala Alena Hejtmánková – Holárková.
Projekt Detská atletika má osloviť tých najmenších
Okrem bývalých atlétov sa nezabudlo ani na ich nasledovníkov. Ocenenia získali aj mládežníci z Atletického oddielu Slávia Žilinská univerzita, ktorí v uplynulom roku 2017 dosiahli v celoslovenskej konkurencii viacero úspechov. O výchovu ďalších mladých talentov sa stará aj SAZ, ktorý v roku 2015 odštartoval projekt Detská atletika.
„Vo viacerých tradičných atletických baštách prišiel po istom čase útlm, preto sme prišli s týmto projektom. Naším cieľom je oživiť atletiku v týchto mestách a pritiahnuť ju aj do ďalších, kde možno nemá až takú tradíciu. Zakladáme krúžky pri základných školách, robíme to pre tých najmenších, aby získali návyk na atletiku a pravidelné športovanie. Veríme, že viacerí z nich ostanú pri atletike, pri športe aj v ďalších rokoch. Som rád, že v Žiline máme tri takéto krúžky, kde sú už desiatky detí a veríme, že v budúcnosti budú pokračovať v histórii žilinskej atletiky,“ uviedol Vladimír Gubrický.
Na záver formálnej časti večera, po ktorej nasledovali dlhé rozhovory medzi kamarátmi z atletických dráh, si vzal slovo Juraj Straka. Vyslovil želanie, aby mali Žilinčania pri oslave storočnice tartanovú dráhu a zažili medzinárodný míting. Vyjadril sa aj na margo účasti a pripojil ešte jedno prianie. „Dúfam som, že prekonáme dvestovku. Žiaľ, nepodarilo sa, ale pri oslave storočnice sa to azda podarí. Želám si, aby sa našiel niekto, kto opäť pozdvihne žilinskú atletiku a vráti ju na miesto, ktoré jej v minulosti patrilo,“ dodal.