VARÍN. Na Starhrad by ešte do jari mohli vyjsť dobrovoľníci s lopatami a vyčistiť spustnuté múry od náletovej vegetácie. Niektoré dreviny totiž bezprostredne ohrozujú statiku múrov a jednotlivých stavebných prvkov hradu.
Hneď na to by mali prísť na rad ďalšie konzervačné práce, ktoré zabezpečia hradu nad pravým brehom Váhu základnú ochranu.
Na záchranu Starhradu sa už sformovalo združenie. Tvoria ho nadšenci histórie, ktorí chcú základné práce spustiť ešte v tomto roku.

O stabilizáciu hradu sa snažia už niekoľko rokov. Obnova historického objektu však v minulosti stroskotala na tom, že hrad až donedávna nebol národnou kultúrnou pamiatkou a akékoľvek aktivity komplikovali zamotané vlastnícke vzťahy.
Na dobrej ceste
Riaditeľ Združenia na záchranu Starého hradu – castrum Warna Pavol Cvacho potvrdil, že vyvíjajú úsilie, aby čo najskôr získali historický objekt nad Domašínskym meandrom do podnájmu.
„Rokujeme s majiteľmi. Sú to potomkovia šľachtického rodu Pongrácovcov, ktorý vlastnil hrad už v 15. storočí. Viackrát sme sa stretli s viacerými majiteľmi. Je to komplikované, lebo je veľa vlastníkov. Ale vyzerá to nádejne, mohli by sme uzavrieť nájomnú zmluvu,“ oznámil Pavol Cvacho.
Ešte pred začatím prác musia pre svoje aktivity dostať odobrenie od Krajského pamiatkového úradu a získať povolenia od orgánov štátnej správy a ochrany prírody.
Majú plán práce
Ako prvú odstránia nežiaducu vegetáciu, ktorá poškodzuje statiku. „Neskôr by sme chceli postupne očistiť celý areál hradu od náletovej vegetácie. Pri týchto prácach budeme zvažovať aj krajinotvornú funkciu drevín a v niektorých prípadoch aj ich úlohu pri statickej ochrane jednotlivých stavebných častí hradu,“ sformuloval Pavol Cvacho svoje zámery.
V ďalšej fáze plánujú podoprieť nestabilné múry podperou, zabezpečiť okná a dvere dreveným debnením a vytvoriť sklad náradia v jednej zo zachovaných miestností v hlavnej veži.