TERCHOVÁ. Tristopäť rokov trvalo, kým si richtári Terchovej a Liptovského Mikuláša podali ruky a zažehnali staré krivdy.
Terchovčania nevedia odpustiť Mikulášanom, že vypočúvali, odsúdili a napokon i popravili ich rodáka Juraja Jánošíka. Kým Liptáci boli presvedčení, že na smrť posielajú zbojníka, z Jánošíka sa medzičasom stal národný hrdina.
Mikulášania len ťažko niesli výčitky za to, že odsúdili mladého kuruckého vojaka a neskôr zbojníckeho kapitána. Radní preto navrhli zástupcom obce Terchová, aby dali čiaru za minulosťou a pomerili sa.

Symbolicky, na rovnakom mieste, kde stoličný súd vyriekol smrteľný rozsudok nad mladým Terchovčanom, hlavy samospráv, starosta Terchovej Jozef Dávidík a primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč, podpísali zmier. V dokumente sa rozhodli odpustiť si vzájomné krivdy a v duchu zmierenia pokračovať v budovaní vzájomných vzťahov.
„Ťažoba ukrivdenia, keď sa našim predchodcom podarilo odsúdiť národného hrdinu, sa tiahne dejinami Liptovského Mikuláša veľmi výrazne. Preto sme sa rozhodli zmeniť povesť nášho mesta vo vzťahu k Jánošíkovi a symbolicky odprosiť Terchovčanov, že sme im tak vzácneho rodáka odsúdili na smrť,“ povedal mikulášsky primátor Ján Blcháč.
Starosta Terchovej Jozef Dávidík priznal, že išlo skôr o recesiu a symbolická akt, z ktorého však v budúcnosti môže vzniknúť bližšia spolupráca medzi Mikulášom a Terchovou.
„Niekedy počuť, najmä od mladých, napríklad počas Jánošíkových dní, keď padne slovo Liptovský Mikuláš, že vy ste nám obesili Jánošíka. Ale vždy to bolo zo žartu,“ objasnil pozadie sporu starosta Dávidík.
V budove Múzea Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši si aktéri zmierenia pozreli rekonštrukciu Jánošíkovho vypočúvania a súdu, ktorú stvárnili mikulášski ochotníci. Hudbu Jánošíkovho kraja predstavila v ten deň v samostatnom koncerte Nebeská muzika.
Zmierovacia listina
My, richtár Jozef Dávidík, zastupiteľ obce Terchová, kde sa podľa pamäti narodil Juraj Jánošík, národný hrdina slovenský začínajúc ako vojak kurucký, ktorý sa neskôr k lúpežníkom dal a za ich kapitána zvolený bol, tiež ako zbojník karpatský známy, a my, mešťanosta Ján Blcháč, zastupiteľ mesta Liptovský Mikuláš, kde zmienený zbojník Jánošík okúsil trpkú chuť uhorskej spravodlivosti, menovite k útrpnému vypočúvaniu predvedený bol, následne na hák za ľavé rebro zavesený a tak dokonal, sme sa touto listinou rozhodli odpustiť vzájomné krivdy a v duchu zmierenia pokračovať v budovaní vzájomných vzťahov.V Liptovskom Mikuláši, roku pána 2018