ŽILINA. Keď sa pred dvoma rokmi nasťahovali hasičskí operátori do strediska tiesňových liniek, ktoré funguje na Okresnom úrade v Žiline, začalo byť v dispečerskej sále husto.
V jednej miestnosti tak naraz preberalo tiesňové volania z čísel 150, 155 a 112 niekedy až sedemnásť operátorov. Riešili zdravotné prípady, požiare i mimoriadne udalostí, ako sú kalamity, povodne alebo úniky nebezpečných látok.
Nielenže mali na prácu málo priestoru, ale ich výkony ovplyvňoval hluk. Nesústredenosť spôsobila dokonca niekoľko zlyhaní operátorov tiesňových liniek.
Za chybou bol hluk
Miroslav Bobčík, ktorý šéfuje žilinskému Koordinačnému stredisku Integrovaného záchranného systému, potvrdil prípad, keď hluk na pracovisku operátorov spôsobil chybné rozhodnutie.
„Operátorka záchrannej zdravotnej služby prijímala tiesňový hovor. Pri diktovaní adresy ju nepočula dobre, pretože sedela chrbtom k vysielačke hasičskej záchrannej služby, ktorá bola práve v prevádzke. Zle počula adresu, na ktorú mala vyslať sanitku,“ opísal udalosť Miroslav Bobčík.

Prípad riešil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Nespokojní volajúci sa sťažovali, že pri záchrannej akcii vznikol časový sklz. „Konfrontovali sme to s nahrávkami. Bol tam taký hluk, že operátorka nie z vlastnej viny nezareagovala správne,“ vracia sa do nedávnej minulosti vedúci koordinačného strediska.
Situáciu s pracovnými podmienkami operátorov, ktorí musia pracovať mimoriadne sústredene, nazval Miroslav Bobčík ako havarijnú. Dnes však už pracovisko prešlo úpravami, ktoré prácu záchranárov uľahčujú.
Dispečerskú sálu počas pol druha mesiaca stavebných prác rozšírili, hliníkovými stenami oddelili zdravotníckych záchranárov od hasičov a zamestnancov civilnej ochrany a celý priestor zvukovo zaizolovali.
„Potrebovali sme znížiť hluk. Všade tam, kde neboli okná, sme osadili akustický obklad, ktorý pohlcuje hluk. To isté aj hliníkové steny s okennými tabuľami, ktoré predelili priestory, pohlcujú časť zvukov,“ hovorí Miroslav Bobčík.
Operátori si zmeny pochvaľujú
Viliam Sládek je vedúci operátor Krajského operačného strediska záchrannej zdravotnej služby. Sedem operátorov a lekár koordinujú zo Žiliny 36 sanitiek a jeden vrtuľník v celom Žilinskom kraji.
Aj on ocenil rozšírenie priestorov a zníženie hlučnosti. Tvrdí, že dnes sa operátor môže oveľa viac sústrediť na tiesňové volanie a vyslanie zdravotníkov k prípadom.
„Pri kritických situáciách sú dôležité sekundy a sústredenosť operátora. Ak je tu menej hluku, operátor sa dokáže oveľa viac sústrediť na hovor, spracovanie a promtnú reakciu.“
Aj keď sa pracovisko čiastočne predelilo stenami, tvrdí, že jednotlivé zložky dokážu spolu komunikovať najmä osobne.
Jeho slová potvrdil aj operátor civilnej ochrany Peter Mintál. „Keď sme niečo riešili, bolo to tu ako v úli. Teraz síce nemáme očný kontakt s kolegami, ale ak niečo potrebujeme riešiť, zdvihneme sa a ideme. Je to určite lepšie. Domov som chodil s veľkou hlavou.“
Na jeden deň vypli linky
V zmodernizovanom stredisku tiesňových liniek pracuje v jednej zmene 15 operátorov. V čase povodní, snehových kalamít alebo mimoriadnych udalostí sa ich počet zvyšuje. V jednej zmene sa tak môže stretnúť sedemnásť až osemnásť operátorov.
Úpravu dispečerskej sály Koordinačného strediska integrovaného záchranného systému museli zvládnuť za plnej prevádzky bez toho, aby zastavili príjem tiesňových liniek. Miroslav Bobčík hovorí, že to vôbec nebolo jednoduché.
„Na čas sme sa museli vypnúť. V jeden deň, v sobotu, sme presunuli všetky volania do Trenčína. Pod dvojitou podlahou sú umiestnené stovky metrov dátových a silnoprúdových káblov, všetky tieto zariadenia sme museli zanalyzovať a niekde aj natiahnuť nové káble,“ vracia sa k stavebným úpravám sály šéf koordinačného strediska.