Štrnásť najlepších projektov, štrnásť najzaujímavejších diel, ktoré vznikli v priebehu posledných mesiacov v našom regióne. Predstavujeme vám nominácie na súťaž týždenníka MY Žilinské noviny Najlepší projekt roka 2017.
Hlasujte za najlepšie projekty v okresoch Žilina a Bytča a vyhrajte niektorú zo zaujímavých cien. Pomôžete tak jednak zviditeľniť niektorý z výnimočných projektov a zároveň máte šancu získať výhru pre seba. Čím viac kupónov pošlete, tým je šanca na úspech väčšia. Najlepším dielam zabezpečíme medializáciu, aby sa dobrý chýr o nich dostal čo najďalej. Veríme, že práve na vás sa usmeje šťastie.
1. Lávka pre peších a cyklistov v Tepličke nad Váhom
Obyvatelia Tepličky nad Váhom sa po rokoch bezpečne dostanú cez rušnú cestu k vodnému dielu. Nad komunikáciou, ktorá vedie od Žiliny okolo automobilového závodu na Terchovú, otvorili takmer 60 metrov dlhú drevenú lávku na troch pilieroch. Architektonicky zaujímavý most slúži výlučne pre cyklistov a peších. Jeho súčasťou sú prístupové asfaltové chodníky dlhé 76 a 78 metrov, ako aj verejné osvetlenie.

2. Obnova Novej synagógy v Žiline
Neologická synagóga od svetoznámeho nemeckého architekta Petra Behrensa z rokov 1928 až 1931 je jedna z najpozoruhodnejších pamiatok modernej medzivojnovej architektúry. Do jej obnovy sa v roku 2012 pustili aktivisti zo Stanice Žilina – Záriečie, keď budovu získali na 30 rokov do prenájmu od Židovskej náboženskej obce. Z galavečera odovzdávania Ceny za architektúru CE·ZA·AR 2017 si iniciátori obnovy pamiatky odniesli cenu „Za osobitný prínos pre rozvoj architektúry“.

3. Sprístupnenie priestorov a nová expozícia na Lietavskom hrade
Dobrovoľnícka obnova Lietavského hradu naberá konkrétne kontúry. Pri príležitosti 450. výročia narodenia pána Lietavy uhorského palatína Juraja Thurza bola v 2. septembra 2017 v novo zrekonštruovaných priestoroch na hrade otvorená stála expozícia venovaná histórii Lietavského hradu, ale aj archeologickým nálezom a palným zbraniam na hrade.

4. Rozprávková dedina v Strečne
Nástenná maľba na murovanom plote sa nachádza priamo pri vstupe do Strečna. Majiteľ plotu oslovil k spolupráci Základnú školu SNP Strečno, ktorá túto výzvu s radosťou prijala. Realizačný tím vybraných dievčat z 8. a 9. ročníka pod vedením učiteľky M. Moravčíkovej sa posledný septembrový týždeň venovali tvorbe "Rozprávkovej dediny". Zobrazili na nej dominanty obce, ako napríklad hrad Strečno, či Pamätník francúzskych partizánov. A tak sa z fádnej steny stal pútavý, žiarivý a dominantný prvok dediny.

5. Inštalácia draka v studni zámockého parku v Bytči
Park zámockého areálu v Bytči oživil nezvyčajný tri a pol metra dlhý oceľový drak. Je osadený v kamennej studní, s ktorou je spätá historická povesť o bytčianskom drakovi. Podľa legendy žil práve v tejto studni obrovský drak, no nevedel z nej vzlietnuť. Jeho chvost siahal až k Váhu a keď sa nazlostil, prišla potopa. Dielo váži 170 kilogramov. Tvorí ho oceľová kostra, ktorú umelec Marek Pružina opláštil prekovávaným plechom.

6. Pohľad maestra vo Svederníku
Na hlavnej ceste pri Svederníku nainštalovali nezvyčajné monumentálne dielo. „Pohľad maestra“ odkazuje na rodisko jedného z najvýznamnejších predstaviteľov slovenského výtvarného umenia Vincenta Hložníka. Dielo vytvoril akademický sochár Ondrej 4. Zimka. Cez novú dominantu Svederníka je možné vidieť krajinu, rodný dom umelca i samotnú obec z netradičnej perspektívy. Rám s rozmermi 8,5 krát 4 metre je vyrobený z ocele, upravený žiarovým zinkovaním a je najväčším dielom Ondreja 4., ktoré doteraz vytvoril.

7. Ihrisko v Korytnačke
Vďaka úsiliu nadšencov je v športovej hale na Bôriku nové ihrisko so špeciálnym povrchom. Športová plocha slúži predovšetkým hokejbalistom a stretnutiam Hokejbalovej Žirafa ligy. Okrem nich ju však môžu využívať aj inline hokejisti.

8. Pocta Vladimírovi Kompánkovi v Rajci
Akademický maliar a sochár Vladimír Kompánek, rodák z Rajca, by sa bol dožil v októbri 90-tich narodenín. Priatelia Vladimíra Kompánka z Rajca, Žiliny a Trenčína spolu s mestským úradom Rajec vytvorili na námestí v Rajci „poctu Vladimírovi Kompánkovi“. Dielo tvoria tri sochy, ktorých autorom je Vladimír Kompánek a kamenná tabuľa od sochára Igora Mosného z Trenčína.

9. Rekonštrukcia športovej haly pri Spojenej škole na Rosinskej ceste
Žilina má konečne športovú halu, v ktorej sa môžu konať najvyššie slovenské športové súťaže a turnaje. Po desiatich mesiacoch rekonštrukčných prác odovzdali do prevádzky športovú halu pri Spojenej škole. Halu postavili pred 28 rokmi a od vtedy bez väčších zmien slúžila žiakom a viacerým športovým klubom. Do obnovy športového stánku investovala žilinská župa viac ako 700-tisíc eur.

10. Rekonštrukcia Parku Ľudovíta Štúra v Žiline
Park Ľudovíta Štúra Park v žilinskej mestskej časti Bôrik prešiel výraznou premenou. Okrem revitalizácie zelene a výmeny mobiliáru vznikol vodný prvok i vyhradený priestoru pre majiteľov psov. Pribudli stoly a v celom areáli parku je možnosť pripojenia na bezplatnú wi-fi sieť.

11. Street art na Solinkách
Výmenník na Platanovej ulici na Solinkách v Žiline prešiel umeleckou premenou pod rukami street art výtvarníkov. Za návrh zahlasovali Solinkári a v súčasnosti už zdobí nevyužívanú technickú stavbu na okraji vnútrobloku. Umelecké dielo je jedným z krokov v snahe pretvoriť vnútroblok na Platanovej ulici na živé a pulzujúce miesto s novou atmosférou.

12. Pamätník vojakom padlým v Afganistane
V areáli 5. pluku špeciálneho určenia v Žiline odhalili pamätník vojakom, ktorí prišli o život 27. decembra 2013 pri samovražednom útoku na vojenský konvoj v Afganistane. Autorom pamätníka je sochár Peter Repka, okrem iného autor nedávno odhalenej busty Jozefa Gabčíka pred Gabčíkovým rodným domom v Poluvsí.

13. Aktívny park Rajec
Formujúce sa združením Aktívny Park Rajec chce oživiť kultúrny a spoločenský potenciál mesta a zjednotiť rôzne rajecké aktivity. Doterajšie podujatia priniesli vystúpenia, prednášky a diskusie, ale aj unikátny trh s výrobkami remeselníkov z okolia Rajca. Aktívny park Rajec začal spájať malých podnikateľov, remeselníkov a občianske združenia aktívne v regióne.

14. Tunel Považský Chlmec s diaľničnou estakádou
Najskôr takmer jeden a pol kilometrová mostná estakáda nad rybníkom a vodným dielom Hričov a na jej konci viac ako dvojkilometrový tunel. Diaľničiari v decembri otvorili severozápadný diaľničný obchvat Žiliny dlhý 4250 metrov. Vybudovaním diaľničného úseku Strážov – Brodno motoristi ušetria zhruba tri a pol minúty v porovnaní s jazdou po ceste prvej triedy v Žiline.

Ako sa zapojiť do súťaže? Pošlite vystrihnutý hlasovací lístok, ktorý nájdete v MY Žilinských novinách na adresu Redakcia MY Žilinské noviny, Námestie Andreja Hlinku 1, 010 01 Žilina. Lístok môžete priniesť aj osobne na tretie poschodie budovy (nad VÚB bankou), alebo stačí, ak ho necháte v našej schránke na prízemí objektu. Vyplnený kupón môžete zaniesť aj do našich zberní v Bytči na Ulici 1. mája 33/2 alebo v Rajci na Štúrovej 272/5.
Okrem toho máte jedinečnú šancu získať 50 hlasov tak, že si na rok predplatíte týždenník MY Žilinské noviny. Hlasy môžete venovať ktorémukoľvek projektu. Rovnako môžu svoju šancu na výhru získaním päťdesiatich bodov zvýšiť aj obecné úrady, či občianske združenia, ktoré za projektmi stoja. Dobrým výsledkom sa zvesť o projektoch bude ďalej šíriť medzi čitateľov týždenníka MY Žilinské noviny a portálu myzilina.sk.
Hlasovanie bude prebiehať niekoľko týždňov. Hlasujúci čitatelia navyše majú šancu vyhrať niektorú z týchto cien:
1. Hlavnou cenou je atraktívny trojdňový pobyt vo Vysokých Tatrách s polpenziou,
pre dvoch dospelých a až dve deti. Cenu venuje prémiový rodinný Hotel SLOVAN*** Tatranská Lomnica.
2. Záhradná technika od spoločnosti Velokar Žilina.
3. - 4. Výroba obrazu s vlastným motívom až do formátu 60 krát 100 centimetrov od reklamnej agentúry Altom Žilina.
5. – 6. Večera pre dvoch v reštaurácii Piccolo Restaurant v Žiline.
Ako zvláštne ceny venuje spoločnosť Ikar knihy v hodnote viac ako 300 eur. Každý týždeň po dobu trvania súťaže získajú dvaja z vás zaujímavé knižné tituly v hodnote 20 eur.