ŽILINA. V Žiline je nepriaznivá smogová situácia. Príčinou zhoršenia kvality ovzdušia sú vysoké emisie z vykurovania pevným palivom a z ďalších lokálnych zdrojov, ku ktorým sa pridali nepriaznivé rozptylové podmienky.
Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal upozornenie na smogovú situáciu. Varovanie potrvá do odvolania.
"V predchádzajúcom dni boli na niektorých staniciach priemerné denné hodnoty PM10 nad 50 µg/m3. Táto hodnota nesmie byť prekročená na jednotlivej stanici viac ako 35-krát v kalendárnom roku," píše na svojom webe Slovenský hydrometeorologický ústav.

K najcitlivejším skupinám populácie na častice PM10 patria starí ľudia, osoby s ochoreniami dýchacej a srdcovo-cievnej sústavy, alergici a astmatici, veľmi malé deti a tehotné ženy.
Akútne účinky sa môžu prejavovať u citlivých osôb ako dráždenie očí, nosa a hrdla, pocitov tlaku na prsiach, kašľa a bolesti hlavy. U astmatikov môže dokonca smog vyvolávať záchvaty.
Pri opakovanom a dlhodobom vystavovaní organizmu zvýšenej koncentrácii častíc PM10 je možné očakávať chronické účinky.
Odborníci odporúčajú menej sa pohybovať po vonku, skrátiť vetranie miestností a obmedziť fyzickú prácu a športové aktivity.
Ľudia by nemali spaľovať odpad, vrátane odpadového dreva, pri ktorom vznikajú okrem PM10 aj ďalšie toxické látky. V prípade kúrenia drevom treba používať drevo dobre vysušené, prikladať radšej častejšie po menších dávkach a udržovať teplotu za kotlom medzi 150 až 250 °C.