ŽILINA. V Kysuckom Novom Meste a v Rajci od 1. februára zrušili rýchlu lekársku pomoc (RLP). V týchto regiónoch funguje iba stanica rýchlej zdravotnej pomoci a k pacientom vyráža sanitka už iba s dvojčlennou posádkou bez lekára.
Zrušenie rýchlej lekárskej pomoci podľa žilinskej županky Eriky Jurinovej zníži dostupnosť zdravotnej starostlivosti obyvateľov.
"Západná časť žilinského regiónu má od 1. februára tri RLP, čiže tri výjazdové jednotky s lekárom. V rámci mesta Žilina dve, jednu pre Čadcu. Rozťahaný žilinský región - Rajeckú dolinu, Terchovskú dolinu, Kysuce, Bytčiansky okres, toto všetko majú obhospodáriť tri RLP. Naozaj veríme, že ministerstvo urobí potrebné kroky, aby sa tá dostupnosť nezhoršila," povedala Jurinová.

Jedna RLP v Žilinskom kraji pripadá podľa nej na 69-tisíc obyvateľov. "Vyššie číslo má napríklad Bratislavský kraj, kde je 80-tisíc obyvateľov na jednu RLP. Ale tam je hustota obyvateľstva trikrát vyššia ako na našom území. Žilinský kraj je pritom členitý a vzdialenosti od nemocníc sú oveľa väčšie ako v Bratislave," podotkla županka.
Lekár z RLP v Kysuckom Novom Meste Ivo Hybrant upozornil, že záchranná zdravotná služba je o dostupnosti. "Na Slovensku je 12 rokov rovnaký počet vozidiel pri stúpajúcom počte výjazdov a volaní. To znamená, že systematicky klesá dostupnosť. Teraz nám zredukovali zasa o 50 percent a ja hovorím, že to je veľa," dodal Hybrant.
Erika Jurinová doplnila, že ministrovi zdravotníctva poslali list, v ktorom vyjadrili aj nespokojnosť s rozhodnutím. "Vyžiadali sme si analytické materiály, podľa ktorých rozhodovali, lebo sa nestotožňujú s tým, aké údaje máme k dispozícii. Uvidíme, ako to budú riešiť obyvatelia dotknutých regiónov, ktorí sú rozhodnutí spustiť petíciu," uviedla Jurinová.
Podľa hovorkyne ministerstva zdravotníczva Zuzany Eliášovej sa podrobnou analýzou reálnych diagnóz pacientov v rámci primárneho zásahu RLP Kysucké Nové Mesto zistilo, že iba 97 zásahov bolo indikovaných pre zásah lekára.
"Zvyšných 1655 zásahov bolo na základe reálne zistených diagnóz plne zvládnuteľných posádkou typu rýchla zdravotná pomoc. Rýchla lekárska pomoc Kysucké Nové Mesto tak zasahuje len v 5,6 percentách prípadov pri primárnych zásahoch, ktoré vyžadujú v posádke lekára. To predstavuje jeden zásah indikovaný pre
lekára približne raz za tri a pol dňa nepretržitej prevádzky," informovala hovorkyňa.
Doplnila, že región Kysuckého Nového Mesta a jeho blízkeho okolia je navyše dobre pokrytý okolitými posádkami rýchlej lekárskej pomoci.
"Ministerstvo zdravotníctva bude nasledujúce tri mesiace situáciu podrobne monitorovať a ak sa v niektorom prípade ukáže reálna opodstatnenosť zachovania RLP, tak transformáciu ešte prehodnotí. V žiadnom prípade nemá záujem znižovať dostupnosť zdravotnej starostlivosti, ale práve naopak - transformáciou sa skrátia dojazdové časy a tým sa zvýši dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre pacientov," zdôraznila Eliášová.