TEPLIČKA NAD VÁHOM. Vyjednávanie o budúcej kolektívnej zmluve v automobilke Kia uviazlo na mŕtvom bode. Vyjednávací tím zamestnávateľa Kia Motors Slovakia považuje prístup odborárov za pasívny a nevidí ďalší priestor na samostatné rokovania. Do hry tak už čoskoro vstúpi sprostredkovateľ z ministerstva práce.
„Počas piatich kôl aktuálneho kolektívneho vyjednávania prišla Kia Motors Slovakia s viacerými kompromisnými návrhmi, zatiaľ čo odborová organizácia nebola ochotná predložiť žiadny. Kia Motors Slovakia nevidí dôvod, prečo by malo byť kolektívne vyjednávanie bezdôvodne predlžované bez kompromisov zo strany odborovej organizácie,“ odkázal odborárom hovorca automobilky Jozef Bačé.

Odborári zostali z rozhodnutia vedenia automobilky zaskočení. Kolektívne vyjednávanie podľa nich zatiaľ prebieha štandardne. Hľadanie sprostredkovateľa preto po piatom kole vyjednávaní považujú za nepotrebný krok.
„Je minimálne divné, že tak významný zamestnávateľ, akým je KIA, sa obrátil na sprostredkovateľa jednak v značnom predstihu, jednak bez akýchkoľvek náznakov ukazujúcich, že by nemalo dôjsť k dohode. S vedením podniku sa snažíme nájsť dohodu prijateľnú pre obe strany tak, ako to bolo aj v minulosti,“ potvrdil predseda Základnej organizácie OZ KOVO KIA Miroslav Chládek.
Použijú krajné prostriedky
Jozef Bačé za zamestnávateľa oponuje, že spoločnosť listom navrhla zástupcom odborov dohodu o sprostredkovateľovi ešte pred piatym kolom vyjednávania. „Odborovej organizácii navyše ponúkla, aby si sama zo zoznamu Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny vybrala konkrétneho sprostredkovateľa.“
Odborári žiadajú od vedenia desaťpercentný nárast miezd pre všetkých výrobných zamestnancov v slovenskom závode, príspevok pre zamestnancov, ktorí odchádzajú zo zdravotných dôvodov a viac dovolenky pre dlhodobo zamestnaných.
Rozhodnutie manažmentu automobilky zatiahnuť do vyjednávania sprostredkovateľa akceptujú a budú s nim spolupracovať. „Veríme, že navrhne riešenie, ktoré bude prospešné pre zamestnancov a ich rodiny. Naše požiadavky považujeme za oprávnené a neváhame sa za ne postaviť aj s použitím krajných prostriedkov,“ uzavrel predseda odborov.
15 percent za tri roky
Kórejská automobilka potvrdila, že už od novembra majú odborári na stole návrh na takmer päťpercentné navýšenie platov. Kia Motors Slovakia si ním chce zachovať konkurencieschopnosť, ale zaručuje ďalšie zlepšovanie nadštandardného mzdového ohodnotenia zamestnancov.
Spoločnosť ponúkla priemerné zvýšenie základnej mzdy o 4,8 percenta v tomto roku a nárast základnej mzdy o 4,8 percenta v rokoch 2019 a 2020, čo by zabezpečilo celkový rast základnej mzdy o 15 percent pre každého výrobného zamestnanca.
Vedenie automobilky sľubuje, že viac ako 80 percent výrobných zamestnancov sa posunie počas troch rokov do vyššej tarifnej triedy a ich základná mzda sa zvýši celkovo o viac ako 21 percent.
Zarobia viac ako vysokoškoláci
Odborári s touto ponukou nesúhlasia. Sú presvedčení, že v automobilovom priemysle je momentálne priestor pre výraznejší rast miezd. Podporuje ho nielen zvýšenie minimálnej mzdy, ale aj historicky najnižšia nezamestnanosť a nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily na slovenskom pracovnom trhu.

Miroslav Chládek tiež argumentuje štvrtinovými pracovnými nákladmi oproti Nemecku. Mzdy podľa neho stále nedosahujú priemer západoeurópskych ekonomík, hoci produkcia je na vrchole.
Jozef Bačé odmieta porovnávanie platov so západnou Európou ako argument na zvýšenie miezd v závode. Na Slovensku zarábajú podstatne menej nielen výrobní zamestnanci, ale všetci pracovníci.
„Na západe je taktiež bežné, že vysokoškolsky vzdelaní ľudia zarábajú lepšie než montážni pracovníci. Na Slovensku je to v súčasnosti naopak. Mnohí výrobní zamestnanci v automobilkách, vrátane Kia Motors Slovakia, majú už v súčasnosti vyššie mzdy v porovnaní s profesiami, ktoré si vyžadujú vysokoškolské vzdelanie,“ uzavrel Bačé.
Počas minuloročného vyjednávania požiadal odborový zväz o sprostredkovateľa takisto už po piatom kole. Aj vlani žiadali odborári desaťpercentné navýšenie miezd. Napokon sa až pod hrozbou štrajku dohodli na zvýšení tarifných miezd o 8,8 percenta.