ŽILINA. Sieť verejných bicyklov by mohla v Žiline fungovať už na jar. Do projektu mesta sa rozhodla vstúpiť Nadácia Kia Motors Slovakia. Podľa odborníkov môže prítomnosť automobilky zavádzanie systému bikesharingu v Žiline urýchliť a stransparentniť. Skúsenosti z posledných projektov nadácie naznačujú, že Kia bude hľadať technologicky najlepšiu ponuku a za najlepšiu cenu.
Informáciu o vstupe nadácie automobilky do projektu vybudovania siete verejných bicyklov potvrdil správca nadácie Dušan Dvořák.

„V minulom roku sme sa zamýšľali nad podporou mobility. Niekoľko rokov sme podporovali budovanie cyklotrás v regióne, ale začali sme premýšľať aj nad bikesharingom. V rovnakom čase vyšlo mesto s projektovým zámerom vybudovať v Žiline sieť staníc,“ potvrdil Dvořák s tým, že si osvojili mestský projektový zámer a rozhodli sa doň vstúpiť.
Nadácia Kia Motors Slovakia nielenže finančne prispeje na projekt bikesharingu, ale chce mať pod palcom aj technickú stránku projektu a hľadanie najlepšieho dodávateľa.
„Treba nájsť dodávateľa, ktorý bude zabezpečovať realizáciu projektu. Mesto by malo zabezpečiť vypracovanie projektu. Našim cieľom bude nájsť vhodného dodávateľa, ktorý systém dodá, ale bude zabezpečovať aj prevádzku tak, aby bol efektívny. Nejde totiž len o jednorazovú investíciu, ale systém musí byť funkčný dlhodobo,“ dodal Dvořák.
Najlepšie technológie
Zámer vybudovať v žilinských uliciach sieť verejných bicyklov ešte vlani na jeseň odsúhlasili mestskí poslanci. Podľa pôvodného projektového zámeru by mala súkromná spoločnosť vybudovať sieť asi 25 staníc. Tie by mali byť vybavené technológiami na samoobslužnú prevádzku s palubným počítačom, čítačkou kariet, GPS a WIFI lokalizáciou, GSM komunikáciou, či solárnym panelom na dobíjanie.
V nich budú umiestnené bicykle z masívneho hliníkového rámu, v mestskom dizajne typu UNISEX, s košíkom vpredu a troj až osemstupňovou prevodovkou. Bicykel by podľa predstáv radnice mal byť ťažko ukradnuteľný a každý by mal disponovať palubným GPS.
Spojenie samosprávy mesta s nadáciou automobilky potvrdil aj žilinský primátor Igor Choma. „Mesto rozbehlo tento projekt samostatne, nadácia sa o tom dopočula a ponúkla veľmi korektnú spoluprácu v tejto oblasti. Pre nás je dobrý každý partner, ktorý ide do takého neziskového projektu. Budeme radi, keď sa nám ho podarí rozbehnúť spolu s nadáciou,“ povedal primátor.
Poplatok za službu
Žilinčania sú naklonení myšlienke zdieľania bicyklov. V prieskume o potenciálnom využívaní bikesharingu sa z 901 opýtaných Žilinčanov až 95 percent vyjadrilo, že verejné bicykle budú používať. Stanice si opýtaní najviac želajú pri internátoch a objektoch Žilinskej univerzity, medzi veľmi žiadanými miestami sú aj nemocnica a zdravotnícke zariadenia, železničná a autobusová stanica i centrá sídlisk.
Prieskum ďalej ukázal, že najviac respondentov (56 percent) by bolo ochotných zaplatiť za jednu hodinu užívania bicykla 50 centov. Mesto v materiáli navrhuje poplatok za používanie bicykla na 50 centov, no len na pol hodiny. Mnohí Žilinčania považujú túto sumu za vysokú. „Nie je dôležitá ani tak cena zdieľania, ale skôr chceme zistiť, či to bude v Žiline fungovať, alebo nie, či to ľudia príjmu za svoje, alebo nie,“ reagoval na ponosy Igor Choma.