ŽILINA. Minulý týždeň sa začalo s demoláciou stánkov na starom trhovisku. Otázkou ostáva, aký bude osud tohto priestoru v centre mesta. „Mestské zastupiteľstvo schválilo na svojom rokovaní v októbri minulého roka všeobecne záväzné nariadenie, ktorým sa určujú podmienky predaja výrobkov a poskytovania služieb na trhových miestach v meste. Touto zmenou došlo k zrušeniu časti starého trhoviska,“ povedala Barbora Zigová, hovorkyňa mesta.

V tomto roku plánuje radnica osloviť majiteľov týchto pozemkov a dohodnúť sa na ich odkúpení do vlastníctva mesta. „V dlhodobých strategických dokumentoch má mesto záujem v tejto časti mestskej pamiatkovej rezervácie vybudovať oddychovú zónu – menší park so zeleňou, lavičkami, stromami a fontánou. Takáto oddychová zóna v okolí tejto časti mesta chýba,“ doplnila zámer radnice.
Dohoda je len čiastočná
Po niekoľkých vzájomných rokovaniach došlo k dohode, že spoločnosť, ktorá ju prevádzkuje, zrealizuje v roku 2018 revitalizáciu svojej časti trhoviska, ktorej súčasťou bude rekonštrukcia spevnenej plochy pod predajnými stolmi a následná výmena predajných stolov za úplne nové, moderné a estetické so zaťahovacími strieškami, ktoré môžu byť v čase priaznivého počasia otvorené. V druhej etape dôjde aj k výmene starých predajných stánkov s kvetmi za nové a moderné. „Predpokladáme, že pripravovaná rekonštrukcia zachovanej časti starého trhoviska bude príjemnou zmenou. Veríme, že prevádzkovateľ svoje sľuby dodrží a rekonštrukciu zrealizuje v čo najskoršom termíne,“ doplnila. Čo ak sa však majiteľ rozhodne, že pozemky mestu nepredá a do hry vstúpi tretia osoba? V takom prípade mesto nebude mať dosah na to, čo na mieste starého trhoviska vznikne. Peter Fiabáne, poslanec mestského zastupiteľstva, si myslí, že treba urýchlene konať.
Poslanci navrhujú konať
„V roku 2016 predložilo mesto návrh na zrušenie starého trhu. Osobne som vnímal, že by to bola veľká škoda. Starý trh má dobrú polohu, dlhú históriu a tradíciu a svoje opodstatnenie,“ myslí si poslanec. So svojím kolegom, poslancom Jánom Ničíkom navrhli počkať a skúsiť, či sa vlastníci pozemkov a trhových miest nespamätajú a trhovisko, ktoré aj z nášho pohľadu bolo v nelichotivom stave, neupravia. „Zastupiteľstvo a vedenie mesta súhlasili a rozhodnutie sa posunulo. Následne sme spolu s kolegom, keďže mesto zostalo nečinné, oslovili majiteľov pozemkov a trhoviska, uskutočnili sme sériu stretnutí s cieľom, aby sa dali dokopy, prípadne združili financie a starému trhu dali novú dôstojnú podobu. Zdôrazňovali sme pri tom, že ak sa nič nezmení, tak reálne hrozí, že starý trh poslanci zrušia,“ priblížil ďalšie kroky. Výsledkom bolo, že jedna skupina majiteľov sa rozhodla konať, pripravili projekt rekonštrukcie trhoviska na svojich pozemkoch, predstavili ho mestu, pamiatkárom a mesto súhlasilo. „Majitelia zvyšných pozemkov nereagovali, prípadne sa nevedeli dohodnúť a rozhodnúť. Preto mestské zastupiteľstvo koncom minulého roka prijalo uznesenie, ktoré zrušilo trhové miesta na pozemkoch majiteľov, ktorí neprišli so žiadnou iniciatívou rekonštrukcie (časť I. a IV.).“
Čo sa bude diať ďalej, teda nie je vôbec jasné. „Z môjho pohľadu by bolo ideálne, keby mesto urýchlene prevzalo iniciatívu a tieto pozemky odkúpilo. Pretože len v tom prípade by tu naozaj mohol nový unikátny verejný priestor. V mestskej pamiatkovej organizácii, v hodnotnom území, kúsok od zrekonštruovaného trhu, kúsok od Domu umenia Fatra, kde sídli Štátny komorný orchester. Súkromný majiteľ môže mať totiž úplne inú predstavu,“ dodal poslanec.