ŽILINA. Žilinský samosprávny kraj chce podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa v súvislosti s výsledkami kontroly, ktoré urobil Úrad pre verejné obstarávanie v kauze nákupu CT prístrojov do nemocnice v Liptovskom Mikuláši a Trstenej.
V utorok o tom informovala županka Erika Jurinová. „Potvrdilo sa tak, čo sme hovorili už pred rokom a pol, a teda, že kraj nakúpil dva CT prístroje do župných nemocníc maximálne nevýhodne. Za päť rokov župné nemocnice vyhodili von oknom jeden a pol milióna eur. Za sumu 2,9 milióna eur mohli kúpiť nie dva, ale štyri prístroje,“ informovala Erika Jurinová.

Bývalý župan Juraj Blanár je stále presvedčený, že župa nakúpila v tom čase najvýhodnejšie CT prístroje na Slovensku. Za zákazku nezaplatili 2,9 milióna eur, ale s víťazom ešte vyrokovali zľavu. Dva CT prístroje tak stáli 2,27 milióna eur s päťročným pozáručným servisom. „Za sedem rokov prevádzky CT prístrojov sme nezaplatili ani jeden cent navyše,“ upozorňuje poslanec Národnej rady Juraj Blanár.
Blanár prišiel na Úrad ŽSK s posudkom
Dnes priniesol na podateľňu Úradu Žilinského samosprávneho kraja analýzu nezávislého odborníka, ktorá mení pohľad na závery kontroly dodržiavania zákona, ktorú vypracoval Úrad pre verejné obstarávanie.
„Odborník konštatuje, že obstarávanie bolo urobené v súlade s vtedy platným zákonom a s pravidlami, ktoré praktizoval Úrad pre verejné obstarávanie. Vysvetlil formálne pochybenia, ktoré boli priznané, avšak konštatoval, že v zásade nemali vplyv na výsledok súťaže. Skonštatoval, že pri spracovaní protokolu bol použitý princíp retroaktivity, ktorý nie je možné uplatňovať a musí sa pozerať na obstarávanie z pohľadu vtedy platnej legislatívy. Potvrdil tiež, že rozdelenie zákazky tak, že sa mal obstarávať každý prístroj osobitne, je popretím princípu hospodárnosti,“ spochybňuje výsledky kontroly Blanár.
Spôsob obstarávania bol podľa neho dobre zvolený na základe ekonomicky najvýhodnejšej ponuky, keď sa neberie do úvahy iba cena, ale váhovosť jednotlivých kritérií.
Bývalý žilinský župan je stále presvedčený o dobrom úmysle ľudí, ktorí na úrade obstarávali. Verí, že si nová županka osvojí argumenty nezávislého odborníka a bude ich prezentovať pred Úradom verejného obstarávania ako stanovisko žilinskej župy.
„Predsedníčka mi sľúbila v jednej verejnej diskusii, že túto správu posunie ako oficiálnu správu Žilinského samosprávneho kraja, aby UVO mohlo posúdiť tieto pripomienky a že bude obhajovať túto správu,“ podotkol Blanár.
Začne sa trestné stíhanie?
Kontrola ÚVO podľa protokolu konštatovala, že žilinská župa vážne porušila zákon štrnásťkrát. „Dvanásť pochybení mohlo podľa ÚVO ovplyvniť výsledok tendra. Dve porušenia zákona však podľa úradu priamo ovplyvnili výsledok súťaže. Niektoré porušenia boli viac menej formálne, ale v niektorých prípadoch bolo porušenie také závažné a okaté, že sa dá len ťažko predstierať, že išlo o chyby z neznalosti zákona, či nedbanlivosti,“ doplnila županka Jurinová.
Erika Jurinová upozornila, že Úradu Žilinského samosprávneho kraja teraz hrozí pre porušenie zákona niekoľkostotisícová pokuta. „Počkáme si na definitívne rozhodnutie úradu," povedala Jurinová s tým, že medzitým požiadali Ústav súdneho inžinierstva, aby znalecky vyčíslil spôsobenú škodu.
V prípade CT prístrojov kúpených Žilinským samosprávnym krajom zrejme dôjde k začatiu trestného stíhania. Novinárom to povedal policajný prezident Tibor Gašpar.
„V piatok 5. januára vyšetrovateľovi doručili záverečné rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie. Touto vecou sa zaoberá polícia, konkrétne Národná kriminálna agentúra už niekoľko mesiacov a čakalo sa práve na tento výsledok," uviedol Gašpar s tým, že vyšetrovateľ po prečítaní protokolu skonštatoval 14 vážnych pochybení.