GBEĽANY. Deti a pedagógovia z dvadsiatich deviatich materských, základných a stredných škôl zo žilinského regiónu dnes merali cestu do vzdelávacieho strediska spoločnosti Kia v Gbeľanoch. Riaditelia školských zariadení si tu prevzali pomôcky, technické hračky, legá, notebooky, interaktívne tabule, či prostriedky na nákup sústruhu alebo zváracieho stimulátora. Všetko v hodnote viac ako 300-tisíc eur.
Žiaci si pozreli predstavenie Ľadové kráľovstvo, prišiel Mikuláš, rozdávali sa symbolické šeky a deti si mohli vyskúšať technické hračky. Nadácia spoločnosti Kia Motors Slovakia chce hravou formou upriamiť pozornosť na to, aké dôležité je pre budúcnosť ekonomiky technické vzdelávanie a výučba jazykov.
„Chceme prebudiť záujem o to, ako veci fungujú a prečo tak fungujú. Darujeme vám interaktívne a praktické pomôcky, elektronické a technické súpravy, s ktorými sa môžete hrať, Môžete si postaviť vlastne auto, naprogramovať robota alebo vysústružiť raketu,“ povedal žiakom správca nadácie Dušan Dvořák.

Materiálne zabezpečenie si vylepšilo sedem materských škôl, osem základných škôl s materskými školami, dvanásť základných škôl a dve stredné odborné školy. Deti v materských školách získali stavebnice, vďaka ktorým si precvičia jemnú motoriku a naučia sa technicky premýšľať. Sami si môžu skonštruovať funkčné odrážadlo, kočík pre bábiky, model auta, lode či lietadla.
Základné školy a ich žiaci budú využívať nové Lego zostavy, ktoré im umožnia pochopiť základy fyziky pri jednoduchých a hnaných strojoch, ale aj naprogramovať si vlastných robotov.
Súčasťou balíka pre základné školy sú aj elektrické obrábacie stroje ako variácie sústruhov, pílok, brúsok a vŕtačky. Branislav Hlinka zo spoločnosti, ktorá tieto pomôcky dodáva, upozorňuje, že na prvom mieste je bezpečnosť.
„Prístroj je robený tak, aby sa dal v prípade potreby zastaviť rukou. Keď sa dievčaťu zamotajú vlasy, zastaví sa to a ani vlások sa jej nezlomí. No na druhej strane si vďaka zariadeniu vedia obrábať krásne predmety, vedia si vyrobiť veci, ktoré si zoberú domov – pero, soľničku, svietnik.“
Na výučbu jazykov dostali školy laptopy, tablety a interaktívne tabule s projektormi pre využitie moderných aplikácií počas vyučovania. Eva Smolková je riaditeľkou najväčšej žilinskej školy na Karpatskej ulici. Aj oni získali z programu „Podpora technického a jazykového vzdelávania“ technické pomôcky.
„Máme takmer vo všetkých triedach na druhom stupni interaktívne tabule. Potrebujeme ale obnovovať techniku, vývoj ide mimoriadne rýchlo dopredu. Ďakujeme nadácii, že nám obnovila a rozšírila zariadenie. Budeme ju využívať na hodinách jazykov, začíname vyučovať techniku a manuálne práce, chceme, aby sa naučili práce, ktoré im pomôžu ďalej do života,“ povedala riaditeľka.
Žilinská dopravná akadémia potrebovala striekacie pištole. Podobné zariadenie už v škole mali, ale iba požičané a museli ho vrátiť. Nadácia automobilky škole poskytla viac ako 10-tisíc eur, aby si kúpili vlastné striekacie pištole, ale aj váhy, brúsky a leštičky.

„Peniažky sme použili na podporu technického vzdelávania, konkrétne pre učebný odbor automechanik – lakýrnik na to, aby sme využívali moderné technológie, aké sa využívajú v reálnych organizáciách, kde môžu ísť žiaci po skončení školy do práce,“ povedala riaditeľka Dopravnej akadémie Mária Vítová. Doplnila, že týmito technológiami sa už dnes stretávajú žiaci na rôznych súťažiach.
Takmer 35-tisíc eur dostala na zakúpenie technických pomôcok Stredná odborná škola strojnícka v Kysuckom Novom Meste. V dielňach im pribudol nový CNC sústruh a zvárací simulátor.
„Technické vzdelávanie na Slovensku potrebuje okamžite významný reštart a podporu štátu ako aj súkromného sektora. Slovensko je v súčasnosti zamerané na priemyselnú výrobu, sme významným producentom automobilov, no bez prebudenia záujmu študentov o technické odbory môže Slovensko rýchlo stratiť konkurencieschopnosť v rámci Európy”, uzavrel Dušan Dvořák.