ŽILINA. Dnešná razia, ktorá bola zameraná na používanie parkovacích kariet pre zdravotne ťažko postihnutých, odhalila hneď niekoľko zaujímavostí. Pri prechode po dvoch uliciach v centre mesta sme podobných áut narátali desiatky. Polícia má v tomto smere obmedzené možnosti. „Ako vidíte preukaz nie je tam číslo, nie sú tam ochranné prvky, takže je tu podozrenie z toho, že dané vozidlo používa tento preukaz neoprávnene. Je účelovo zle umiestnený, aby nebolo možné vidieť ochranné znaky,“ povedal jeden z iniciátorov dnešnej akcie a zástupca ľudí z pešej zóny Martin Vidra. Zákon hovorí pritom o tom, že vrchná časť musí byť jasne viditeľná za účelom kontroly. „Ak sa nám podarí takto počet zredukovať, tak určite tých áut v pešej zóne ubudne. A tak by ani neexistoval problém, že by mesto malo potrebu centrum pre autá uzavrieť,“ doplnil Vidra.
Občanov z pešej zóny zastupuje aj Vladimír Randa. „Nás tu chceli zatvoriť, dať v centre stĺpiky, miesto toho, aby začali robiť poriadok. Našli sme auto, kde vodič využíval povolenie vydané na mŕtvu osobu. Ako môže byť takéto povolenie platné. Polícia nemôže preukaz odobrať, môže majiteľa len vyzvať,“ povedal rozhorčene.
Akciu iniciovala mestská poslankyňa Jana Filipová, ktorá je sama zdravotne postihnutá. „Je to dlhodobý problém. Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny vydáva tieto preukazy, ale ďalej to už nekontroluje. Ak niekto zomrie, preukaz musí jeho rodina odovzdať, ale nie vždy to tak aj je. Nezabúdajme, že k preukazu máte zadarmo aj diaľničnú známku, alebo si môžete kúpiť aj vlastnú značku, za ktorú zaplatíte za rok len päť eur. Môžete si zaparkovať kdekoľvek, pritom by to malo byť len na určených miestach, ktoré sú na to vyhradené. Žilina je v súčasnosti najväčším vydávateľom preukazov.“
Problém vidí aj mestská polícia, ktorá má však značne zviazané ruky. „Dennodenne sa stretávame s vozidlami, ktoré parkujú v pešej zóne aj celé hodiny. Preukaz majú často tak umiestnený, že nemôžete odkontrolovať, na koho bol vydaný. Môžeme urobiť len to, že si nájdem majiteľa vozidla, predvolať si ho a opýtať sa prečo stál v pešej zóne. Prax ale hovorí to, že príde so starou babičkou, s ktorou behal akože po lekároch,“ vysvetľuje Otto Bašťovanský z Mestskej polície v Žiline.

Nárast zaznamenali aj v Žilinskej parkovacej spoločnosti. „Navštívila ma Janka Filipová a dali sme dokopy skupinu ľudí. Celým účelom je chrániť tých, ktorí parkovací preukaz pre ZŤP využívajú tak, ako majú,“ povedal Milan Taška, prokurista spoločnosti. Myslí si, že v zahraničí nemajú dôvod zneužívať tento systém. „Situácia je čím ďalej tým horšia. Na Slovensku je v súčasnosti 136- tisíc vydaných preukazov a z toho 56-tisíc v našom kraji, čo je neúmerné množstvo,“ dodal.
Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny sme požiadali o vyjadrenie, ktoré doplníme.