ŽILINA. Precízna obnova Rosenfeldovho paláca si vyslúžila ďalšie uznanie. Ministerstvo kultúry včera udeľovalo čestné uznania v súťaži Fénix - Kultúrna pamiatka roka 2016. Až tri zo štyroch ocenení smerovali do rúk Žilinčanom, ktorí stáli za obnovou viac ako storočného paláca.
Čestné uznanie v súťaži získal pamiatkar Vladimír Majtán, ktorý celú rekonštrukciu metodicky usmerňoval a ako zamestnanec Krajského pamiatkového úradu v Žiline dozeral, aby sa vrátila do pôvodnej krásy.
Uznanie z ceremónie si odniesol aj akademický sochár Pavol Čambál za svoje umelecké nasadenie a reštaurátorský prínos. Do tretice čestné uznanie dostal aj akademický architekt Dušan Voštenák za spracovanie architektonického riešenia komplexnej obnovy Rosenfeldovho paláca.

Ministerstvo kultúry odmeňuje cenou Fénix obnovu alebo reštaurovanie národných kultúrnych pamiatok. Čestné uznania udeľuje odborníkom z oblasti obnovy a záchrany pamiatkového fondu za príkladnú spoluprácu na obnove alebo reštaurovaní národných kultúrnych pamiatok.
Rekonštrukcia a mimoriadne citlivé reštaurátorské práce na Rosenfeldovom paláci trvali dva roky. Mesto Žilina ako investor získalo vlani po dokončení obnovy objektu nové reprezentatívne spoločenské a kultúrne centrum.
Budovu dal postaviť bankár Ignác Rosenfeld. „V roku 1907 je dokončený nový palác ako sídlo banky a zároveň ako rodinné sídlo Rosenfeldovcov. Podoba paláca je kombináciou starého sveta a nových výziev, ktoré sú čitateľné aj v architektúre. Ide o kombináciu starého reprezentatívneho eklekticizmu, ktoré si z pôvodných architektonických slohov vyberá to najlepšie a mieša do výpravných celkov, a na druhej strane hravá secesia, ktorá s obľubou používa ohýbané línie, rastlinné motívy, figurálne diela,“ povedal metodik obnovy pamiatky z Krajského pamiatkového úradu Vladimír Majtan.
Potvrdil, že väčšina pôvodných prvkov paláca zostala zachovaná a na reštaurátoroch bolo, aby budovu vrátili do pôvodného stavu. „Veľkým šťastím je to, že objekt dlhé roky patril pod odbor školstva, ktorý nebol dobre finančne dotovaný a tak neboli prostriedky, aby prešiel obnovou, ktorá by nemusela byť šetrná."
V priebehu jedného storočia sa v secesnej budove vystriedalo Centrum voľného času, Okresný dom detí a mládeže, Okresný dom pionierov, ale aj Štátna poisťovňa a Slávia, vzájomná poisťovacia banka. Na stave pamiatkovo chráneného objektu to bolo poznať. Časom sa palác dostal do stavu, keď sa už nedal prevádzkovať. Zničenú fasádu a jej historické sochárske prvky boli skryté za zábranami, ktoré chránili okoloidúcich pred zranením.
Práce na obnove objektu zhltli 2,7 milióna eur. Prostriedky smerovali čiastočne z Regionálneho operačného programu a čiastočne z nórskych fondov. Mesto priamo zaplatilo 1,2 milióna eur.
Cena FÉNIX
1. Obci Nitrianska Blatnica za komplexnú stavebnú obnovu a reštaurovanie kaplnky Rotunda Jurko pri Nitrianskej Blatnici.
2. Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku v Roštári za reštaurovanie oltára v evanjelickom kostole v Roštári.
3. Ústrednému zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku za komplexnú stavebnú obnovu a reštaurovanie objektu Starej synagógy v Bardejove.
4. Ing. Miroslavovi Trnkovi za komplexnú stavebnú obnovu a reštaurovanie meštianskeho radového domu na Trojičnom námestí 5 v Trnave.
Čestné uznanie:
1. Mgr. Vladimírovi Majtánovi za osobnú iniciatívu a vysoko odborne podloženú metodickú spoluprácu v náročnom prostredí realizácie komplexnej obnovy a reštaurovania Rosenfeldovho paláca v Žiline.
2. Akad. sochárovi Pavlovi Čambálovi za osobné nasadenie v náročnom prostredí realizácie komplexnej obnovy a reštaurovania Rosenfeldovho paláca v Žiline.
3. Akad. arch. Dušanovi Voštenákovi za spracovanie architektonického riešenia komplexnej obnovy Rosenfeldovho paláca v Žiline.
4. Mestu Nová Baňa za trpezlivosť, úctivý prístup a rešpekt voči kultúrnym a historickým hodnotám v záujme úspešného ukončenia realizácie obnovy a reštaurovania súsošia sv. Trojice v Novej Bani.