ŽILINA. O miesto v žilinskom mestskom zastupiteľstve sa zvedie v budúcoročných komunálnych voľbách tuhý boj. Získať jednu zo stoličiek v zastupiteľstve mesta Žilina bude totiž podstatne ťažšie. Počet poslancov môže klesnúť až o tretinu.
Vláde sa nepozdávajú vysoké počty poslancov najmä vo väčších mestách. Škrtmi poslancov chce zvýšiť efektivitu mestských zastupiteľstiev, aj šetriť peniaze.

Podľa ministerstva vnútra má Slovensko komunálnych poslancov viac, ako je bežné v Európskej únii. Vládny kabinet už schválil novelu zákona o obecnom zriadení, ktorá redukuje nadhodnotený počet poslancov.
Napríklad v mestách s počtom obyvateľov od 50-tisíc do 100-tisíc môže sedieť v zastupiteľstve v súčasnosti 19 až 31 poslancov. Po novom to má byť len 17 až 21.
Útok na demokraciu?
Na žilinské mestské zastupiteľstvo by táto zmena mala veľký dosah. Žilina totiž využíva maximálny počet zastupiteľov, aký zákon v súčasnosti umožňuje. Dnes sedí v mestskom parlamente až 31 zvolených poslancov. Po budúcoročných voľbách ich môže byť maximálne 21. Žilina tak príde o minimálne desiatich členov.
Mestskému zastupiteľstvu by to mohlo priniesť väčšiu dynamiku v rokovaní. Súčasný mimoriadne polarizovaný parlament dnes nezriedka rokuje desať i dvanásť hodín. Kritici však tvrdia, že tento krok by mohol priniesť oslabenie demokracie, ku ktorému široká diskusia patrí.
Novela rieši aj platy komunálnych poslancov, ktoré majú dostať stropy. Odmena poslanca zastupiteľstva sa bude odvíjať od základného mesačného platu primátora alebo starostu. „Primeraným znížením rozpätia počtu poslancov obecných zastupiteľstiev, ako aj úpravou ich odmien s ustanovením finančného stropu v kalendárnom roku, možno prehľadnejšie a najmä efektívnejšie vynakladať verejné prostriedky na činnosť týchto samosprávnych orgánov bez ohrozenia úloh, ktoré plnia," argumentuje rezort vnútra.
Koľko stoja poslanci?
Žilinskí mestskí zástupcovia si na februárovej schôdzi odsúhlasili zvýšenie svojich odmien za účasť na zasadnutiach mestského zastupiteľstva. Svoje príjmy si od marca viac ako zdvojnásobili. Skupina jedenástich poslancov vtedy navrhla, aby sa im odmena za prácu v zastupiteľstve zvýšila z pôvodných 200 eur na úroveň minimálnej mzdy, teda na 435 eur.
Predkladatelia zvýšenie odmien argumentovali tým, že ich režijné náklady na poslaneckú činnosť v mnohých prípadoch presahujú nastavenie odmien.
Návrh už na februárovom zastupiteľstve kritizoval primátor Igor Choma. Pripomenul, že okrem základnej odmeny majú poslanci nárok aj na odmenu za členstvo v komisiách, v Mestskej rade, vo výbore mestskej časti, za sobášenie a dostávajú aj príspevok na mobilný telefón. Podľa neho je tak príjem poslanca po zvýšení v hrubom priemerne na úrovni 580 eur. Odmeny poslancov stáli v minulom roku mestskú pokladnicu 173-tisíc eur, v tomto roku by to malo byť asi 267-tisíc.
Novelu zákona musí ešte odobriť parlament a prezident. Jej účinnosť sa navrhuje od marca 2018.