ŽILINA. Rozsiahle sadové úpravy, nová fontána, prístup na verejnú wifi, vynovené osvetlenie, venčovisko pre psov a množstvo piknikových stolov a lavičiek. Pôvodne historický park z roku 1941 na žilinskom Bôriku výrazne zmenil svoj vzhľad i funkciu.
Výsledná podoba návrhu vznikala na workshopoch i na stretnutiach s verejnosťou. Pod jeho podobu sa ako spoluautorka podpísala krajinná architektka Blanka Malá. Podľa jej slov, návrhy limitovali komunikačné ťahy na veľmi frekventovanom mieste pre peších.

„Bolo dôležité zachovať tieto komunikačné ťahy, ktoré prepájajú rôzne časti mesta. Uvedomovali sme si veľkosť parku. Nie je možné vnášať doň všetky aktivity, ktoré by si občania želali, napríklad bežecké trasy alebo rybník. Táto plocha to všetko neunesie. Dôležité bolo rešpektovať aj pôvodnú vegetáciu.“
Dominantná fontána
Park dnes dali slávnostne do užívania verejnosti. Ešte vlani vyrúbali 235 drevín v zlom zdravotnom stave. Na ich miesto vysadili viac ako 200 stromov a 1900 kríkov. Pribudli aj kvetinové záhony.
Primátor Igor Choma jeho aktuálnu podobu považuje za vydarenú. „Práce boli na 98 percent dokončené, treba ukončiť už len kozmetické drobnosti a počkať na jar, aby sa niektoré miesta opäť zazelenali. Som rád, že park zostal parkom. Už za primátora Slotu sa začalo hovoriť o jeho rozparcelovani a rozpredaní,“ vrátil sa do minulosti Igor Choma.
Parku pred sochou Ľudovíta Štúra dominuje fontána s rozmermi 20 krát 20 metrov. Pozostáva z niekoľkých programovateľných trysiek, ktoré striekajú vodu v rôznych smeroch a intervaloch.
„Fontána kedysi v parku nebola. Je to čerešnička na torte. Fontána bude vo večerných hodinách podsvietená a verím, že celému parku dá kultúrnejší rozmer. Myslím si, že aj socha Ľudovíta Štúra má tu lepšie miesto, ako mala kedysi,“ podotkol Choma.
Rekonštrukcia parku priniesla aj sťahovanie obľúbeného detské ihriska. Kedysi bolo nevhodne umiestnené. Ihrisko pretínal chodník a to znemožňovalo jeho uzavretie. Workoutové ihrisko zostalo na pôvodnom mieste.
Miesto pre pikniky
V parku nainštalovali takmer sto nových lavičiek a 13 stolov. Mesto tu chce pritiahnuť verejnosť na pikniky, oddych a spoločenské hry. V budúcnosti ráta aj s organizovaním kultúrnych podujatí.
„Pri návrhu mobiliáru sa vychádzalo z funkčnosti a úžitkových vlastností, ale do úvahy sa brala aj kvalita vyhotovenia, údržba a cena. Lavičky sú z ergonomického hľadiska vhodné na dlhodobejšie posedenie, pretože tu chodí viac starších ľudí. V priestore mladých sú aj dizajnové lavičky,“ tvrdí Blanka Malá. Radnica chce proti vandalizmu bojovať osadením bezpečnostných kamier.
Mesto do rekonštrukcie parku investovalo 1,1 milióna eur. Ďalších 566-tisíc zaplatila Nadácia Kia Motors Slovakia. „Chcem im poďakovať za korektný prístup. Som rád, že taká veľká spoločnosť má ochotu ísť do podobných projektov,“ povedal pri slávnostnom otváraní Choma.
Park Ľudovíta Štúra
Neveľký park, ktorý na mieste niekdajších pasienkov existuje už od roku 1941, má dĺžku asi 600 metrov. Je ohraničený Tajovského ulicou a Bôrickou cestou a preteká ním potok Všivák. Meno po Ľudovítovi Štúrovi získal len nedávno. Potom, ako sa žilinské mestské zastupiteľstvo v roku 2012 uznieslo na takomto pomenovaní parku v časti Bôrik. V tom čase tu už stála socha dejateľa, ktorú do parku presťahovali z centra Žiliny pre výstavbu obchodného strediska.