Sobota, 23. september, 2023 | Meniny má Zdenka

Jurinová zosadila Blanára zo žilinskej župy (minúta po minúte)

Blanár víťazke blahoželal, ale uviedol, že nová županka bude mať ťažkú pozíciu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Minúta po minúte zo Žiliny (voľby do VÚC 2017)

4:10 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

SkryťVypnúť reklamu

4:00 Triumf nezávislých kandidátov, chabé výsledky politických strán a hnutí, žiadny neofašista medzi postupujúcimi. Jasné prvé miesto a tvrdá bitka o poslednú postupovú ôsmu priečku. I takto by sa dali charakterizovať výsledky volieb na poslancov krajského parlamentu v martinskom volebnom obvode.

Prečítajte si tiež: Erika Jurinová: Doprava v kraji si vyžaduje zásadné zmeny Čítajte 

3:10 Erika Jurinová sa stala prvou ženou, ktorá povedie niektorý z Vyšších územných celkov. "Tým, že je vyššia volebná účasť, ukázali, že chcú zmenu. Toto sme im aj ponúkali, som rada, že to v našom prípade prijali," znelo podľa TASR jedno z vyhlásení Eriky Jurinovej.

2:00 Zosadený Juraj Blanár považuje za jednu z príčin prehry nedostavanú diaľničnú sieť najmä v Liptove a na Kysuciach.

"Za obdobie môjho pôsobenia na župe sa podarilo postaviť množstvo kilometrov diaľnic na území kraja. S odstupom času je to brané ako úplná samozrejmosť. Na voličov mohlo zapôsobiť to, že exponované úseky ciest nie sú dostavané. Ľudia nerozlišujú, či sú cesty krajské alebo celoslovenské. Pre Eriku Jurinovú bufe ťažké ukázať, že dokáže urobiť viac ako Blanár, ale ja jej v tom prajem veľa úspechov," uviedol Blanár, ktorý následne opustil priestory krajskej centrály Smeru.

SkryťVypnúť reklamu

1:45 Výsledky volieb na hornom Turci sú už zrátané. V obvode Turčianske Teplice si voliči mohli vybrať jedného z deviatich kandidátov. Bola to dráma.

1:40 Juraj Blanár sa podstavil pred médiá a uviedol: "Rešpektujem výsledok a gratulujem pani Jurinovej k víťazstvu. Na príčiny výsledkov sa pozrieme hlbšie neskôr. Kampaň bola vedená na hrane poloprávd. Kraj odovzdávam vo veľmi dobrej kondícii, je lídrom v mnohých oblastiach, verím, že v týchto projektoch bude nastupujúca pani predsedníčka pokračovať, ten vývoj zachová a dodrží svoje sľuby. Budem sa venovať práci poslanca v NR SR."

1:17 Po sčítaní 83,7 percent hlasov je Jurinovej náskok (43 percent) bezpečný a môže sa považovať za novú šéfku ŽSK. Blanára priebežne podporilo 30 percent zúčastnených voličov.

SkryťVypnúť reklamu

1:12 "Chcem poďakovať ľuďom, ktorí dali hlas priamo mne. Ak sa výsledky potvrdia, nebudem župankou len pre svojich voličov. Je to náročné a chcem to určite robiť naplno. Chcem tomu odovzdať všetko," doplnila Jurinová.

1:10 Erika Jurinova prišla do centrály poďakovala voličom. Sľúbila, že ako že sa vzdá poslaneckého mandátu, tak ako sľúbila svojim voličom. "Ďakujem aj pánovi Blanárovi za to, čo urobil, ale určite príde aj čas na prehodnotenie niektorých vecí," uviedla Jurinová.

1:00 Aj po sčítaní necelých 69 percent okrskov si Jurinová s vyše 42 percentami udržiava približne 13-percentný náskok pred Blanárom.

0:45 V centrále Eriky Jurinovej sa radujú z prvenstva, hlavná hrdinka však stále nedorazila.

0:40 Erika Jurinová sa nachádza omnoho bližšie k víťazstvu, po sčítaní 60 percent si zachováva výtazný odstup od Blanára v pomere 43 k 28 percentám.

0:30 Aj po sčítaní 40 percent okrskov sa Erika Jurinová drží na čele s podporou 43 percent zúčastnených voličov, Juraj Blanár má 28,6 percentnú podporu.

0:12 Momentálne vedie Erika Jurinová, ktorá v tejto chvíli opustila volebnú centrálu s prísľubom, že sa vráti keď budú presnejsie výsledky. Po sčítaní 30 percent okrskov si udržiava náskok približne 15 percent pred kandidátom Smeru.

0:05 Juraj Blanár komentoval priebežný stav výsledkov po sčítaní približne 22 percent. Uviedol, že nevie určiť, z ktorých regiónov pochádzajú zrátané okrsky. Zatiaľ sa nachádza na druhej priečke za Erikou Jurinovou.

23:53 Po sčítaní 15 percent okrskov je Jurinová stále vo vedení so 42,1 percentami pred Blanárom (29,5).

23:50 Po hodine sa Juraj Blanár vrátil do centrály Smeru, vyhol sa novinárom. Spolu so svojimi straníkmi a podporovateľmi skončil sa zamknutými dverami a zatiaľ sa nechce vyjadrovať k priebežným výsledkom.

23:45 Po sčítaní 11 percent okrskov má Jurinová pred Blanárom náskok 12 percent.

23:32 V centrále Eriky Jurinovej sledujú počet hlasov v jednotlivých obciach a okrskoch.

23:30 Župan Juraj Blanár opustil krajskú centrálu Smeru vrátane poslancov strany a jej podporovateľov. Prisľúbil že sa vráti po zverejnení po čiastkových výsledkov.

22:58 Ďalší kandidáti na post predsedu ŽSK trávia volebný deň rôzne, jeden z nich dokonca v práci.

22:55 "Čo sa týka účasti v jednotlivých okrskoch, hlásili nám, že je určite vyššia ako bola v minulých voľbách," informovala Jurinová. V niektorých obciach podľa jej slov dosiahla aj okolo 40-50 percent. "V štvrtok a piatok sme pociťovali, že sme mohli urobiť ešte nejakú kampaň, ale to, čo sme potrebovali odkomunikovať sme odkomunikovali a teraz už sme nechali taký voľný priestor, nech sa ľudia rozhodujú," uzavrela Jurinová pre TASR.

22:36 Prišli sme do centrály Eriky Jurinovej, kde je pokojná atmosféra. Centrála je v centre Žiliny a prítomných tu je asi 70 ľudí. „Zatiaľ som pokojná aj keď mierne nervózna. Volebné výsledky čakám okolo 23:15. Uvidíme ako to celé dopadne. Deň som trávila na záhradke, konečne vyšlo počasie, takže bola na to príležitosť. Čas si tu krátim rozhovormi s priateľmi,“ uviedla Erika Jurinová, najväčšia vyzývateľka Juraja Blanára, ktorá bojovala za koalíciu zostavenú z OĽaNO, SaS, KDH, NOVA a OKS.

22:30 "Necítim napätie, demokracia je aj o tom, že treba prijať rozhodnutie voličov. Mám za sebou už štyri takéto finiše a má to svoj náboj. Aspoň sa po štyroch rokoch dozviete aké je spoločenské vedomie," komentoval Juraj Blanár..

22:28 "Máme stranícky rituál. Momentálne si rozprávame vtipy, máme množstvo informácií, ktoré si vymieňame.. Účasť bude vyššia ako pred štyrmi rokmi, máme obce najmä na Kysuciach, ale aj v Žiline a na Orave, kde je viac 50- percentná účasť. Zdá sa, že tento rok bude rekordná účasť," povedal Juraj Blanár v súvislosti s prieskumom Smeru.

22:20 Voľby prebehli pred uzatvorením volebných miestností bez problémov. Podľa predsedníčky Volebnej komisie ŽSK Moniky Lacúchovej neriešili žiadne výraznejšie problémy. V ŽSK si voliči vyberali v 11 volebných obvodoch 57 poslancov zastupiteľstva spomedzi 377 kandidátov - 116 nezávislých a kandidáti 16 politických strán. Najviac kandidátov bolo v obvodoch Žilina (89), Martin (54) a Čadca (47). Najmenší záujem o post poslanca bol v obvode Turčianske Teplice (9), uviedla TASR

22:10 Centrála súčasného župana Juraja Blanára s už naplnila novinármi a hosťami. Zatiaľ stále úradujúci predseda ŽSK sa k voľbám vyjadrí po 22:15 h v krajskej centrále Smeru. Smer si robil vlastný prieskum účasti, požiadal svojich členov v okrskových komisiách, aby im posielali údaje o účasti. Presné číslo účasti neprezradili, ale podľa údajov zozbieraných po 19-hodine bola účasť voličov určite vyššia ako pred štyrmi rokmi.

22:00 Volebné miestnosti sa uzavreli.

21:55 V Oravskej Porube používajú dlhé desaťročia na voľby starú kovovú urnu. Ako prenosnú majú tiež raritu - drevenú. Sú ešte z čias socializmu.

21:32 Krajská volebná komisia hodnotí doterajší priebeh volieb ako veľmi pokojný. Ako uviedla jej predsedníčka Monika Lacúchová, doposiaľ preverovali iba niekoľko podnetov na porušenie volebného moratória a aj to mimo volebných miestností. Takmer všetky podnety dostali z okresu Tvrdošín na Orave a týkali sa zaparkovaných áut, ktoré boli oblepené volebnou reklamou. Hovorkyňa žilinskej krajskej polície Jana Balogová rovnako potvrdila, že polícia doteraz nezaznamenala žiadne narušenie volieb, uviedla agentúra SITA.

21:30 Priebežná účasť v Žilinskom kraji je podľa hlásení viacerých volebných komisií o čosi vyššia ako pred štyrmi rokmi. Najväčší nápor voličov pocítili najmä okolo poludnia a veľa ich očakávajú tradične ešte aj medzi 20. a 22. hodinou. Vo voľbách v roku 2013 bolo vo voličských zoznamoch v Žilinskom samosprávnom kraji zapísaných 564 208 oprávnených voličov. K volebným urnám ich prišlo 121 745 a voličská účasť dosiahla 21,57 percenta, uviedla agentúra SITA.

21:10 Na situáciu s výpadkom elektrického prúdu v Trenčianskom samosprávnom kraji reagoval Štatistický úrad SR oznámením, že priebežné výsledky volieb začne zverejňovať po 23:15 h. "V deviatich okrskoch v Trenčianskom kraji na hodinu pätnásť vypadol prúd. Je potrebné o tú istú dobu predĺžiť dobu hlasovania v týchto deviatich okrskoch. Štátna volebná komisia určila, že hlasovanie v nich neskončí o 22.00 h, ale o 23.15 h," uviedol pre TASR predseda štátnej volebnej komisie Eduard Bárány.

20:52 Polícia v Kysuckom Novom Meste preverovala hlásenie ženy, ktorá tvrdila, pracuje v jednom zo sociálnych zariadení, kde sa voľby údajne mali zmanipulovať. Vraj istá pracovníčka označila volebné lístky za klientov trpiacich duševnými chorobami. Policajti však pri preverovaní oznámenia dostali "studenú sprchu".

20:23 Predsedníčka vo volebnom obvode č. 2 a druhom okrsku v Čadci na Horelici Anna Kupková hovorí, že práve v týchto chvíľach začína najväčší nápor voličov. Tí stoja v rade a čakajú na odovzdanie svojho hlasu.

19:25 V Čadci vo volebnom okrsku č. 16 na ZŠ J. A. Komenského na sídlisku Kyčerka prišlo do 19:00 hodiny voliť 203 voličov. Pri počte zapísaných občanov vo volebných listinách sa v tomto okrsku blížia k hranici 20 percent volebnej účasti. Informáciu poskytla predsedníčka okrskovej komisie Janka Heglasová.

19:12 Michal (29) volil v obci Raková (okres Čadca) a prišiel kvôli voľbám z Bratislavy, kde pracuje. Vo volebnej miestnosti krúžkoval plný počet, to znamená čísla ôsmich kandidátov. „Chcem, aby bol môj volebný hlas naplno využitý. Bojím sa však toho, že k voľbám príde opäť nízky počet ľudí,“ dodáva Michal.

19:00 V obci Teplička nad Váhom pri Žiline je zatiaľ slušná volebná účasť. Lístky do urny vhadzujú starší i mladší.

18:52 „Joj, nie túžba po zmene ma ťahá do volebnej miestnosti,“ povedala 79-ročná Ľudmila Jurinová. „Patrí sa to. Je to naša povinnosť, môžeme byť radi, že máme takúto možnosť. Keby sa to dalo, chcela by som, aby bolo ignorovanie volieb trestným činom. Lebo to je hanba. A potom sa ľudia len sťažujú. Prečo to nie je tak, ale takto. Mal si ísť voliť. Nebol si? Tak buď teraz ticho.“

18:47 Úspešná vzpieračka Eliška Fernezová z Bobrova na Orave sa mala dnes zúčastniť prvých volieb. Športový osud jej to však nedoprial. Od piatka je na medzinárodnom turnaji Vyšehradskej štvorky v Česku. „Veľmi ma to mrzí, že nemôžem voliť,“ hovorí 18-ročná reprezentantka Slovenska.

18:39 V obci Teplička nad Váhom pri Žiline hlásia slušnú volebnú účasť. Lístky do urny vhadzujú starší i mladší.

Prečítajte si tiež: V Tepličke nad Váhom je slušná volebná účasť Čítajte 

18:32 Kým niektorí s rozhodnutím ísť voliť neváhali, iní si to rozmysleli na poslednú chvíľu. „Najprv sme nechceli ísť, lebo tomu veľmi nerozumieme, ale deti nás presvedčil,“ krčil plecami starší manželský pár z Liptova, ktorý vychádzal zo supermarketu neďaleko volebnej miestnosti.

18:26 V Liptovskom Mikuláši sme stretli dve mamičky s malými deťmi. Dohodli sa, že voliť pôjdu spoločne. „Bol pre mňa problém vybrať šiestich poslancov. Voliť som šla ale s tým, že musím svoje právo využiť naplno, aby body nezískali tí, ktorých v župnom parlamente nechcem a myslím, že tam ani nemajú čo hľadať,“ povedala jedna z mladých žien.

18:20 Janka (33) zo Starej Bystrice volila podvečer spolu s manželom. „Spomedzi veľkého počtu kandidátov na poslancov ŽSK, som sa dlho nemusela rozhodovať, lebo vykonané skutky hovoria za všetko“ povedala po vhodení svojho lístka do volebnej urny.

18:14 Hornoturčania si majú dnes zvoli spomedzi deviatich kandidátov jedného, ktorý zaujme poslanecké miesto v zastupiteľstve ŽSK. Je to málo, tvrdia.

Prečítajte si tiež: Pre horný Turiec je jeden poslanec málo Čítajte 

18:03 Viete, koľko policajtov dohliada na voľby? Niektoré hliadky majú stále miesto, iné sú mobilné a pripravené zasiahnuť podľa potreby.

17:53 Miroslav prišiel voliť po pracovnej sobote, rodinnej rýľovačke. Z ružomberského Baničného, kde sa volí v základnej škole, zatiaľ hlásia priemernú účasť, k večeru sa ale viacerí vydali smerom k volebným miestnostiam.

17:36 Päť dievčat z Istebného vytvorilo jednu z najmladších komisií na Slovensku. Vekový priemer? Dvadsaťšesť rokov.

Prečítajte si tiež: Päť dievčat vytvorilo jednu z najmladších komisií na Slovensku Čítajte 

17:24 Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán riešila od rána už desiatky podnetov, na stole má ďalšie. Väčšina z nich sa týka porušenia volebného moratória.

17:12 Z päťdesiatich klientov Zariadenia pre seniorov a domova sociálnych služieb v Dolnom Kubíne využila právo hlasovať takmer polovica. Obálku do urny vhodila aj Zuzana Jurčová: „Aj keď nemôžem chodiť, vždy sa volieb zúčastním. Čudujem sa tým, ktorí sú zdraví a voliť nejdú.“

17:01 Na sídlisku Kyčerka v Čadci vhodila svoj hlas do urny aj Silvia (40). „Verím, že voľby dopadnú tak, aby Kysuce mohli byť aj naďalej rozvíjané a aby všetko napredovalo. Je potrebné, aby práca mala kontinuitu a aby sa veci rozvíjali ďalej,“ hovorí.

16:56 S odstupom troch týždňov idú voliči v Sklabini pri Martine k urnám opäť. Vtedy volili starostku, teraz zástupcov do krajskej samosprávy.

16:47 V Liptovskom Hrádku sa volí v siedmych volebných okrskoch. „Účasť je zatiaľ určite podstate vyššia ako v posledných župných voľbách,“ povedali nám členovia komisie. Ľudia nechodia v návaloch, ale priebežne celý deň od rána.

Prečítajte si tiež: Bezdomovec si našiel cestu do volebnej miestnosti Čítajte 

16:12 V kysuckej obci Svrčinovec prišiel voliť aj bezdomovec Pavol Krella. „Nenechal som si ujsť tieto voľby, pretože mi obec pomohla. Predtým som žil s učiteľkou, no po jej smrti som sa dostal takpovediac na ulicu. Nebyť obce, žijem na lavičke,“ povedal Krella.

15:53 V známej Bešeňovej pri Ružomberku nemajú spravidla núdzu o ruch pri voľbách. Pri parlamentných alebo prezidentských voľbách, keď môžu voliť ľudia s voličskými preukazmi, stoja pred volebnou miestnosťou aj v radoch. Teraz je situácia iná, pokojnejšia. Z približne 400 oprávnených voličov prišlo zatiaľ 50 ľudí.

15:28 Volebná komisia na Kolónií Hviezda sa svojim sídlom určite vymyká od ostatných v meste Martin. Voličov víta v chatke v autokempingu pod Martinskými hoľami.

Prečítajte si tiež: Vo volebnej komisii pod Martinskými hoľami je to najmä o dobrej partii Čítajte 

15:16 Aj v Oravskej Polhore ľudia priebežne chodia voliť. Viac ich prišlo k urnám naraz po skončení raňajšej svätej omše. Komisie však väčší nápor čakajú večer. „Je pekné počasie, ľudia robia vonku, čas na voľby si nájdu neskôr,“ hovorí predsedníčka Marcela Heretíková. „Väčšinou každému povieme, ako a koľko kandidátov treba voliť.“ V prihraničnej dedine sú dva volebné okrsky. V jednom je 1404 oprávnených voličov, v druhom 1442. Obidva sídlia v kultúrnom dome.

15:01 Voľby na najväčšom martinskom sídlisku Ľadoveň majú pokojný priebeh. Členovia z jednej okrskovej komisie boli s prenosnou urnou už aj v domove dôchodcov. Čitajte viac v článku.

14:51 V obci Partizánska Ľupča počas každých volieb prídu členovia komisie s prenosnou urnou k voličom v osade. Z ôsmich zapísaných voličov využili túto možnosť štyria. Odvolila aj známa rodáčka z Magurky, dôchodkyňa Margita Elízová. „Zúčastňujem sa na každých voľbách, vždy prídu s urnou ku mne domov,“ povedala. Medzi voličmi na Magurke sme stretli aj konateľa ľupčianskeho komposesorátu Martina Nogeho, ktorý odvolil v romantickom prostredí horárne. Komisia s prenosnou urnou navštívila ľudí v osade Magurka a potom aj Železnô, kde sa nachádza detská ozdravovňa. Volila tam hŕstka domácich a zamestnancov.

14:42 Zatiaľ najvyššia účasť voličov v Žilinskom kraji bola v roku 2009, keď sa do volebných miestností vybralo 23,68 percenta voličov. Pri posledných župných voľbách v roku 2013 prišlo voliť 21,58 voličov.

14:32 Členovia volebných komisií majú nárok na občerstvenie, obed i večeru. Ako a kde sa stravujú oravské komisie? Viac v článku.

Prečítajte si tiež: Ako a kde sa stravujú členovia volebných komisií Čítajte 

14.10 Najväčšia obec regiónu Liptov, takmer štvortisícové Liptovské Sliače, počas volieb do vyšších územných celkov zriadila tri okrsky v Nižných, Stredných a Vyšných Sliačoch. Podľa koordinátora volieb Pavla Bartíka je účasť uspokojivá, očakávajú dokonca percentuálne vyššie čísla ako v okolitých obciach dolného Liptova. Tento rok chodí voliť aj veľa mladých ľudí, v minulosti to boli skôr občania v strednom veku alebo starší.

13:55 Podľa predsedov obvodných volebných komisií v Námestovskom a Tvrdošínskom okrese je priebeh volieb pokojný. „Nemáme zatiaľ hlásené incidenty, všetko ide v súlade so zákonom,“ povedal predseda námestovskej komisie Miloš Zoššák. „Účasť je niekde lepšia, niekde horšia, takže taký priemer. Ale to dalo očakávať. Boli sme na niekoľkých náhodných kontrolách, ale tie porušenia neukázali.“

Aj v Tvrdošínskom okrese by zatiaľ mali voľby prebiehať tak, ako majú. „Boli sme na niekoľkých kontrolách, ale závažnejšie porušenia sme nezistili,“ povedal predseda obvodnej volebnej komisie v Tvrdošíne Dalibor Jurčina.

13:50 Pretekom v horskom behu na chatu Červenec pod Babkami v Západných Tatrách sa dnes liptovskí bežci lúčia so sezónou. „Po pretekoch si zabehneme odvoliť,“ smiali sa pretekári. Dnes bola na horách inverzia, počasie bežcom aj voličom praje.

13:45 V kysuckej Turzovke chodili v sobotu dopoludnia ľudia do volebných miestností priebežne a koordinátorka volieb Ľubica Čmelíková predpokladá dosť vysokú účasť. V meste s vyše 7500 obyvateľmi môže podľa nej v šiestich volebných okrskoch odovzdať svoj hlas 6182 oprávnených voličov. "Niektorí majú problémy s tým, že nevedia koľkých poslancov majú voliť, že sa krúžkuje. Sú prekvapení, keď majú podpisovať voličský zoznam," povedala Čmelíková.

Doplnila, že v okrsku číslo päť v Mestskom podniku služieb požiadali dopoludnia piati voliči o voľbu do prenosnej urny. "Sú to starí ľudia a ľudia, ktorí sa pre zdravotné postihnutie nemôžu dostaviť do volebnej miestnosti. Preto k nim v poobedňajších hodinách vyšleme dvoch členov volebnej komisie," uviedla koordinátorka volieb v Turzovke.

13:37 Na Turci hlásia pokojné voľby. Viac v článku.

Prečítajte si tiež: Ak má niekto v Martine problém s občianskym, v klientskom centre mu pomôžu Čítajte 

13:29 Kandidát na žilinského župana Anton Martvoň odvolil v Dolnom Kubíne. Komisii poprial pokojný priebeh volieb. Ako povedal, do volebného dňa sa zobudil dobre naladený a s vierou v dobrý volebný výsledok. Ako odhaduje výsledok? "Percentá vravieť nebudem. Budem plne rešpektovať vôľu voličov a ich rozhodnutie. Týmito voľbami sa v kraji nič nekončí, ale práve iba začína."

13:24 SVRČINOVEC: V obci, ktorá je známa permanentným prejazdom kamiónov a bojom za urýchlenú dostavbu diaľnice D3, sú pre voličov k dispozícii tri volebné okrsky. K urnám by mohlo prísť 2 801 voličov. Tí môžu svoje hlasy odovzdať v kaplnke Na Závrší, v miestnom kultúrnom dome či základnej škole. Práve do kultúrneho domu, konkrétne okrsku 001, kde je zapísaných 1194 voličov, môžu smerovať kroky aj 59 bezdomovcov či 14 cudzincov, ktorí majú v obci trvalý pobyt. Väčšinou ide o Poliakov, Čechov, Ukrajincov, či obyvateľov Lotyšska.

13:17 V centre Čadce zatiaľ voľby do VÚC veľa obyvateľov neprilákali. V okrsku 5, 6 a 7 to krátko po trinástej hodine zívalo prázdnotou. „Percentuálne účasť zatiaľ nevieme odhadnúť, no je slabšia. Počítame so 17 až 20 percentnou účasťou. Do 22:00 hodiny je však ešte veľa času a ľudia si cestu k voľbám nájdu,“ hovorí Štefan Belka, predseda okrskovej komisie č. 7.

13:13 Dobrú priebežnú volebnú účasť registruje aj volebný okrsok č. 7 v Tvrdošíne (Staré Medvedzie). O pol jednej prekročila 20-percentnú hranicu. Z 550 voličov odvolilo už 110 ľudí. Zatiaľ všetko prebieha bez problémov.

13:05 Priemerný vek kandidáta na župana v Žilinskom kraji 43 rokov. Uchádzači o poslaneckú stoličku v regionálnom zastupiteľstve sú v priemere o niečo starší. Majú 46 rokov. Medzi nimi je 38 kandidátov, ktorí ešte nemali tridsiatku. Viac ako 61 má 42 uchádzačov.

12:32 „Vybral som si kandidáta na župana a tiež som dal osem krúžkov kandidátom na poslancov. Ide o mladých ľudí , ktorí sa v politike doposiaľ neangažovali,“ hovorí Juraj (29) z Čadce, ktorý očakáva pád vládnucej strany, no obáva sa nízkej volebnej účasti. To by podľa jeho slov nenaznačovalo zmenu. Svoj hlas odovzdal na čadčianskom sídlisku Kyčerka.

Prečítajte si tiež: Najčastejšia otázka v okrskoch na na Ľadovni: Krúžkovať alebo krížikovať? Čítajte 

12: 29 V Gymnáziu Jozefa Lettricha v Martine na sídlisku Ľadovni sú štyri volebné okrsky. V jednom z nich do pol jedenástej odvolilo 69 voličov zo 732 a v druhom 80 z 876. „Zdá sa mi, že účasť je zatiaľ o čosi vyššia ako pred štyrmi rokmi, uvidíme, ako sa to bude ďalej vyvíjať,“ povedala Bibiana Pánisová, členka okrskovej komisie.Ľudia väčšinou vedia, ako majú postupovať. Že volia jedného kandidáta na predsedu a ôsmich na poslancov. Najčastejšou otázkou vraj je, či sa má krúžkovať alebo krížikovať.

12:24 PROSIEK. V jednej z najmenších liptovských obci si pred dvomi týždňami v doplňujúcich voľbách zvolili nového starostu. Prosiečania si vyberali medzi dvoma kandidátov a zvolili si Petra Hamráčka. Účasť dosiahla približne 70 percent.

Prečítajte si tiež: V Prosieku si nedávno vybrali starostu, župné voľby ľudí nezaujímajú Čítajte 

12: 18 Volí sa aj v liptovskej podhorskej obci Pavčina Lehota. Ľudia môžu odovzdať hlasy svojím kandidátom už tradične v takzvanej starej škole. Voliči sa do volebnej miestnosti zatiaľ veľmi nehrnú i keď, ako nám povedali členovia komisie, záujem je vyšší ako pri posledných župných voľbách. Najväčší nápor očakáva volebná : komisia poobede alebo podvečer.

12:16 Na čadčianskom sídlisku Žarec vo volebnom okrsku č. 11 si zatiaľ účasť voličov pochvaľujú: „Ľudia stále prichádzajú k volebným urnám. Najväčšiu účasť však očakávame večer,“ hovorí Pavol Privarčák, predseda okrskovej volebnej komisie. Tesne pred obedom prišiel odovzdať volebný hlas do urny aj Milan Gura, primátor Čadce spoločne s rodinou.

12:14 Voľby má za sebou aj Marián Murín, jeden z ôsmich kandidátov na župana Žilinského samosprávneho kraja. Odvolil v rodnom Mútnom, spolu s manželkou Jankou, dcérou Evou a synom Mariánom. „Ešte pred chvíľou som pomáhal približne dvadsiatim jazdcom a chlapom na družstve zháňať viac ako tisíc kusov dobytka z lúk a pasienkov v okolí Mútneho. Večer pôjdem na posed do lesa, kde si v lone prírody na čerstvom vzduchu vyčistím hlavu.“ V Mútnom na Orave sa na nízku volebnú účasť sťažovať nemôžu. Po necelých piatich hodinách účasť presiahla viac ako 21 percent.

12:04 V Nižnej na Orave odvolila Erika Jurinová, kandidátka na županku Žilinského samosprávneho kraja. Do volebnej miestnosti ju sprevádzal manžel, starká a všetky dcéry, aj najmladšia, ktorá zatiaľ voliť nemôže. „Doteraz som vždy využila svoje volebné právo,“ povedala krátko po odvolení. „Je dobré, ak voľbu ľudia nenechávajú na druhých. K volebnej urne ma vždy privádza nádej, že sa v krajine niečo zlepší a takto by sme k tomu mali pristupovať.“ Erika Jurinová výsledok dnešných volieb netipuje. Verí, že ľudia sa rozhodnú správne. Predpokladá však vo vyššiu účasť oproti predchádzajúcim župným voľbám, minimálne na Orave aj vďaka tomu, že odtiaľ pochádza viac kandidátov na predsedu kraja.

12:00 Volieb sa zúčastnil aj 32-ročný Martin z Čadce, ktorý volil na sídlisku Kyčerka: „Samozrejme som bol voliť. Považujem to za svoju občiansku povinnosť a preto sa zúčastňujem pravidelne všetkých volieb. Volil som zmenu a pokus o iné smerovanie VÚC a volil som zmenu v podobe stredopravej alternatívy.“

11:52 V najmenšej dedine ružomberského okresu žije približne stovka ľudí s trvalým bydliskom. K voľbám sa zatiaľ veľmi nehrnú. Vo volebnej miestnosti nám povedali, že zatiaľ prišli dvaja ľudia. Väčší záujem ale predpokladajú skôr podvečer. Keď sme sa prešli dedinou, vo dvoroch sme natrafili na viacerých chatárov. Tí nám povedali, že voliť už boli, ale v mieste svojho trvalého bydliska.

11:46 V podroháčskej obci Habovka je v zoznamoch zapísaných 1080 oprávnených voličov. Podľa komisie bola veľmi dobrá účasť hneď zrána. Do pol jedenástej zaznamenali už desaťpercentnú účasť.

11:26 „Voľby na dolnej Orave sú zatiaľ pokojné, volebná účasť nízka, povedal Ján Kompan, predseda Obvodnej volebnej komisie v Dolnom Kubíne. Podľa neho ľudia prídu keď sa vrátia z kostolov, porobia práce doma. „Niektorých do prírody vylákalo slnečné počasie, iní išli do Poľska na trhy. Možno prídu, keď sa vrátia z nákupov.“

11:10 MARTIN. Volebná komisia z okrsku č. 4, ktorá sídli v ZŠ na Ulici Jozefa Kronera v Martine, mala od siedmej hodiny dosť práce. Najskôr bolo treba pripraviť urnu, zúradovať celú administratívu okolo lístkov a obálok a hneď po otvorení volebnej miestnosti sa venovať aj prvým voličom. Do trištvrte na desať bolo vo volebnej miestnosti č. 4 na martinskej Ľadovni odovzdať svoj hlas kandidátom na poslancov a predsedu ŽSK 38 voličov z vyše 752 zapísaných v zoznamoch.

Prečítajte si tiež: Na vodičský preukaz sa voliť nedá Čítajte 

10: 56 Voľby v Terchovej prebiehajú pokojne. Na snímke z TASR (nižšie) sú členovia okrskovej volebnej komisie s prenosnou volebnou schránkou a vpravo volič Vincent Hanzel z Terchovej vhadzuje obálku s hlasovacími lístkami do prenosnej volebnej schránky počas volieb do orgánov samosprávnych krajov v Zariadení pre seniorov a domove sociálnych služieb v Terchovej.

10:52 V Kvačanoch, liptovskej obci známej najmä navštevovanou Kvačianskou dolinou, majú zapísaných približne 400 voličov. Komisia predpokladá, že najviac ľudí príde po dopoludňajšej omši. Volebná miestnosť sa nachádza v obecnom úrade, budova je spojená s kultúrnym domom. Popoludní tam chystajú podujatie, takže viacerí voliči spoja voľby s jeho návštevou. Účasť bude pravdepodobne vyššia ako pri posledných voľbách do vyšších územných celkov v roku 2013.

10:45 Žilinský župan Juraj Blanár odvolil v sprievode manželky dopoludnia v Kultúrnom dome v žilinskej mestskej časti Trnové. Nervozitu si nepripúšťa. „Ja som športovec a viem, čo to prináša, keď idete do súboja. Dnes už to je finálna páska, cez ktorú som prebehol a očakávam výsledok. Vždy som k tomu pristupoval s rešpektom a s veľkou pokorou,“ povedal krátko na to, ako vhodil do schránky volebný lístok. Zvyšok dňa chce stráviť v záhrade. „Sobota je vždy pracovná, treba ešte niektoré jesenné práce v záhrade dokončiť. Potom mám naplánovanú milú udalosť. Podvečer pôjdem na oslavu šesťdesiatky k priateľom.“

10: 31 Národná kriminálna agentúra (NAKA) vedie vo veci podozrení z volebnej korupcie osem trestných konaní. Na podozrenia z volebnej korupcie sa sústreďujú policajti aj počas prebiehajúcich krajských volieb. Novinárom to povedal policajný viceprezident Ľubomír Ábel, ktorý sa zúčastnil na zasadnutí štátnej volebnej komisie. Štátnu volebnú komisiu Ábel informoval, že priebeh volieb je pokojný. "Situácia je pokojná. Od siedmej sa spustili naše bezpečnostné opatrenia. Vonku je vyše 7-tisíc policajtov, v priamom výkone sú takmer všetky dôležité služby," povedal pre TASR.

10:24 Volebná účasť v Sučanoch je zatiaľ celkom dobrá. Ako nám povedali v jednej zo štyroch okrskových komisií - na bilingválnom gymnáziu, prví dvaja voliči prišli hneď ráno, päť minút po siedmej hodine. V čase našej návštevy už stihlo k urnám prísť okolo štyridsať ľudí z 1141 voličov v tomto okrsku.

Prečítajte si tiež: Prví voliči prišli v Sučanoch k urnám hneď o siedmej ráno Čítajte 

10:16 Peter (30) z Čadce má odvolené. Volil na sídlisku Žarec v ZŠ M. R. Štefánika. „Čo sa týka župana, bol som rozhodnutý už skôr komu dám svoj hlas. Pri kandidátoch na poslancov som však nezakrúžkoval plný počet,“ hovorí tesne po vyjdení z volebnej miestnosti. Vo volebnom obvode Čadca je zaevidovaných 47 kandidátov na poslancov a obyvatelia môžu krúžkovať maximálne osem čísiel.

10:05 V Zastupiteľstve ŽSK bude obvod Žilina zastupovať 13 poslancov, obvody Martin a Čadca osem poslancov, obvod Liptovský Mikuláš šesť poslancov, obvody Námestovo a Ružomberok päť poslancov, obvody Kysucké Nové Mesto, Tvrdošín a Dolný Kubín traja poslanci, obvod Bytča dvaja poslanci a obvod Turčianske Teplice jeden poslanec.

Prečítajte si tiež: Mladí by voliť chceli, keďže žijú v zahraničí nemôžu Čítajte 

9:55 Bobrovec: Rázovitá obec pod Západnými Tatrami patrí medzi väčšie liptovské obce. Bez dvoch stoviek v nej žije takmer dve tisíc ľudí, tí dnes volia v dvoch volebných miestnostiach. Miestnosť v základnej škola bola prázdna, aj keď, ako povedali členovia komisie, ľudia chodia priebežne.

„Očakávame, že najviac ich príde pred obedom a po obede. Starší ľudia aj mladé rodiny spoja voľby s nákupom alebo s vychádzkou.“

9: 40 Pred volebnými miestnosťami na Základnej škole v Žilina-Závodie sa tvoria rady. Dopoludňajší termín využívajú najmä starší voliči. Členovia okrskových volebných komisií nechceli zverejniť predbežnú účasť, ale tvrdia, že záujem je pomerne vysoký. Voliť prišla aj 72-ročná Marta: „Som prekvapená, že prišlo voliť toľko ľudí. Voliť chodím v každých voľbách a svojich kandidátov mam už vybraných," povedala.

9:27 Funkčné obdobie poslancov VÚC ako aj predsedov krajov bude po aktuálnych voľbách výnimočne nie štyri ale päť rokov. Ide o jednorazové predĺženie funkčného obdobia. V roku 2022 budú voľby do VÚC spojené s komunálnymi voľbami. Štát by tým mal nielen ušetriť financie, no zvýšiť aj účasť vo voľbách.

9:23 Voliči z okresu Ružomberok si vyberajú päť ľudí, poslancov, ktorí ich budú zastupovať v 57-člennom zastupiteľstve Žilinského samosprávneho kraja do roka 2022. Okrem nich volia aj predsedu kraja, alebo župana.

Prečítajte si tiež: Ružomberčania krúžkujú najviac päť mien Čítajte 

9:12 Otázky ľudí ohľadom prebiehajúcich krajských volieb zodpovie infolinka ministerstva vnútra aj Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Celý volebný deň môžu volať na čísla 02/48592312, 02/48592313, 02/48592020 a 02/48592021. TASR to potvrdila zapisovateľka štátnej volebnej komisie Eva Chmelová. Linky sú určené pre voličov, využiť ich môžu, ak si nevedia rady alebo ak chcú nahlásiť podnet. "Občania sa môžu na linku obrátiť v prípade, že by si nevedeli s nejakou situáciou poradiť, ak by bol problém vo volebnej miestnosti či s dokladmi. Môžu sa na nás obracať aj s podnetmi," uviedla Chmelová.

9:04 Pacienti, ktorí majú trvalý pobyt v Čadci v okrsku číslo 5 môžu hlasovať prostredníctvom prenosnej volebnej schránky s platným občianskym preukazom.

Prečítajte si tiež: V Kysuckej nemocnici môžu voliť pacienti z Čadce Čítajte 

8:54 Vo volebnom okrsku v mestskej časti Žiliny Bytčica prichádzalo v sobotu po siedmej hodine do dvoch volebných miestností niekoľko prvých voličov. "Chodím voliť, lebo je to moja občianska a národná povinnosť, ktorú si ctím od svojich 18 rokov. Myslím si, že kandidátov je dosť. Kandidátov, ktorí to chcú robiť poctivo, dobre. Len im treba dať hlas. Len sa treba na nich obrátiť a nedávať priestor zlodejom a chamtivcom, ktorí sa chcú priživovať na tejto republike," povedal po odchode z volebnej miestnosti 38-ročný Juraj.

8:44 Jedna z volebných miestností v Liptovskom Mikuláši sa nachádza v Základnej škole Márie Rázusovej-Martákovej. Práve túto školu navštevovalo hneď niekoľko veľkých mien slovenského športu. Vyšli z nej päťnásobný olympijský medailista vo vodnom slalome Michal Martikán či hokejisti Milan Jurčina, Martin Cibák, Ján Laco alebo Marek Uram. Na liptovskomikulášskej hokejovej škole bolo v čase našej návštevy rušno, priebeh je napriek tomu pokojný.

8:33 Podľa predsedníčky Volebnej komisie ŽSK Moniky Lacúchovej otvorili volebné miestnosti v Žilinskom kraji bez problémov.

8:23 Aktívny 95-ročný dôchodca Michal Líška z Istebného na Orave prvý raz volil v roku 1946, odvtedy nevynechal žiadnu možnosť dať hlas svojim favoritom. Aj dnes bol prvým voličom v dedine.

Prečítajte si tiež: Michal Líška zažil trinásť prezidentov Čítajte 

8:12 Odvolené už má 30-ročný Juraj z obce Kysucký Lieskovec, ktorá leží päť kilometrov od Kysuckého Nového Mesta. Juraj si vyberal z ôsmich kandidátov na župana a z 25-tich kandidátov na poslanca. Tu mohol zakrúžkovať maximálne troch kandidátov na poslancov. „Svoj hlas som dal iba jednému z troch možných kandidátov na poslancov, pretože väčšina bola pre mňa neprijateľná. Čo sa týka voľby župana, v tom som mal jasno už od začiatku,“ hovorí Juraj.

8:07 V Liptovskom Mikuláši v Dome matice Slovenskej na sídlisku Nábrežie volia podľa komisie ľudia od rána. Zatiaľ je všetko v poriadku a veria, že do večera to tak aj zostane. Voliči z okresu Liptovský Mikuláš krúžkujú šesť poslancov. Volebná účasť v okrese Liptovský Mikuláš bola pri posledných župných voľbách 19,57 percenta všetkých oprávnených voličov.

7:46 Aj Turčania si dnes volia, po piaty raz v histórii vyšších územných celkov, zastupiteľov do orgánov krajskej samosprávy. V ostatných krajských voľbách nebola účasť vysoká. V obvode Martin prišlo voliť 18,4 percentá voličov, v obvode Turčianske Teplice 20,21 percenta.

Prečítajte si tiež: Piate voľby do krajskej samosprávy sa začali aj v Turci Čítajte 

7:36: Volebné miestnosti v Čadci zatiaľ veľa voličov nepritiahli. Vo volebných miestnostiach č. 16 a 17 na najväčšom sídlisku Kýčerka zatiaľ narátali iba troch voličov, ktorí vhodili obálku do volebnej urny. V celom obvode Čadce je dvadsať volebných okrskov. Účasť voličov v predchádzajúcich voľbách do VÚC v roku 2013 bola niečo vyše 21 percent.

7:33 Za volebný obvod č. 2 okres Čadca sa uchádza o post poslanca do VÚC 47 kandidátov, za volebný obvod 1 Kysucké Nové Mesto je ich 25. Čo sa týka Čadce ide o 39 mužov a 8 žien. Najstarší kandidát má 63 a najmladší 25 rokov. V obvode Kysucké Nové Mesto kandidujú len dve ženy, zvyšok sú muži. Najstarší má 68 rokov, najmladší 29 rokov.

7:27 O 57 kresiel v krajskom zastupiteľstve bojuje 377 kandidátov. Najviac kandidátov je v obvodoch Žilina (89), Martin (54) a Čadca (47). Najmenší záujem o poslancov je v obvode Turčianske Teplice (9).

7:13 K voľbám na Orave je pozvaných viac ako 100-tisíc ľudí. Tri oravské okresy bude nasledujúcich päť rokov zastupovať v Zastupiteľstve Žilinského samosprávneho kraja 11 poslancov. O tieto posty sa uchádza 69 kandidátov. V zoznamoch oprávnených voličov je zapísaných viac ako 100-tisíc ľudí. V Dolnokubínskom okrese je otvorených 43 volebných miestností, najviac ich je v Dolnom Kubíne, až 18. Okres Námestovo má 43 a Tvrdošínsky okres 32 volebných miestností.

Prečítajte si tiež: Mikulášania krúžkujú najviac šesť mien Čítajte 

7:07 V Žilinskom kraji sa o post župana uchádza osem kandidátov. Na poslednú chvíľu sa kandidatúry vzdal Kristián Hoffmann (Strana zelených). Meno Kristiána Hoffmanna však bude figurovať na hlasovacích lístkoch. Vo volebných miestnostiach na viditeľnom mieste musí byť vyvesený oznam o vzdaní sa kandidatúry uchádzača. Hlasovací lístok bude neplatný, ak na ňom volič zakrúžkuje meno už niekdajšieho kandidáta Hoffmanna.

7:00 Začalo sa hlasovanie vo voľbách do orgánov VÚC. V Žilinskom kraji je otvorených asi 700 volebných miestností. Voliť župana a päťdesiatich siedmich poslancov krajského zastupiteľstva je možné až do 22. hodiny. Ak by nastala vo volebnej miestnosti mimoriadna situácia a voľby by museli byť na čas prerušené, o ten istý čas sa voličom umožní hlasovať aj po oficiálnom ukončení volieb.

20:00 V Žilinskom samosprávnom kraji otvoria volebné miestnosti v sobotu o 7:00, sledujte priebežné dianie spolu s nami.

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

 1. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
 2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
 3. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom
 4. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
 5. Spoločnosť EY vyhlásila 18. ročník súťaže na Slovensku
 6. Septembrové číslo krížovkárskeho magazínu Lišiak v denníku SME
 7. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty
 8. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz
 1. Hladinka smeruje do Košíc!
 2. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
 3. Union zdravotná poisťovňa prináša novinku vo vzdelávaní
 4. Tento domáci nápoj vzpruží lepšie než káva, šlofík a energiťák
 5. Geniálne, čo dokáže minca v mrazničke!
 6. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
 7. Novesta predstavuje novú kolekciu pre jeseň/zimu 2023
 8. Katolícka univerzita vykročila na ďalšiu misiu
 1. Už len dnes za vás Fellner zaplatí polovicu dovolenky 11 860
 2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 7 692
 3. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 6 156
 4. Vianoce a Silvester v teple: Pätnásť tipov, kam sa vybrať 4 083
 5. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 442
 6. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 3 320
 7. Získajte 50% zľavu na predplatné SME.sk. Tu zistíte viac 3 226
 8. 50-tisíc dovolenkárov si kúpilo zájazd cez SME 2 378

Blogy SME

 1. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank.
 2. Matej Galo: Robert Fico ako nelegálny migrant
 3. Maroš Chmúrny: Poďme sa baviť o voľbách
 4. Pavel Macko: Je čas na realizmus a rezignáciu?
 5. Rado Surovka: Prečo strieľajú do vlastných ?
 6. Rudolfa Vallová: Menia sa parlamentné voľby na výpredaj pocitov?
 7. Elena Antalová: Podporujú relevantné televízie extrémistov?
 8. Martin Škopec Antal: Voľby sú oslavou demokracie. Tie slovenské môžu byť jej pohrebom
 1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 63 907
 2. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 27 665
 3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 15 897
 4. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 10 574
 5. Igor Kossaczký: Matovičova akcia ukázala pravdu o slovenských médiách 8 526
 6. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 377
 7. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 7 281
 8. Pavel Macko: Teraz sa ukáže, ako hlboko siahajú korene zla a aká silná je Žilinkova ochrana gaunerov 6 997
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
 8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Oproti minulému roku je viac inštalácií.


3 h

K zraneniu iných osôb nedošlo.


3 h

Diskusiu vysielame naživo 26. 9. 2023 o 11.00 h.


22. sep

Šikovní majstri z tradičnej pekárne vedia, ako ľuďom ulahodiť.


22. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank.
 2. Matej Galo: Robert Fico ako nelegálny migrant
 3. Maroš Chmúrny: Poďme sa baviť o voľbách
 4. Pavel Macko: Je čas na realizmus a rezignáciu?
 5. Rado Surovka: Prečo strieľajú do vlastných ?
 6. Rudolfa Vallová: Menia sa parlamentné voľby na výpredaj pocitov?
 7. Elena Antalová: Podporujú relevantné televízie extrémistov?
 8. Martin Škopec Antal: Voľby sú oslavou demokracie. Tie slovenské môžu byť jej pohrebom
 1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 63 907
 2. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 27 665
 3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 15 897
 4. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 10 574
 5. Igor Kossaczký: Matovičova akcia ukázala pravdu o slovenských médiách 8 526
 6. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 377
 7. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 7 281
 8. Pavel Macko: Teraz sa ukáže, ako hlboko siahajú korene zla a aká silná je Žilinkova ochrana gaunerov 6 997
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
 8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu