VOĽBY DO VÚC 2017: Tri zaujímavé volebné čísla

Čo znamenajú čísla 33, 19 a 5 v súvislosti so župnými voľbami?

(Zdroj: ILUSTRAČNÁ SITA)

33

Z volebného dňa si môžete priniesť nepríjemný zážitok. A to nie len preto, že neuspel kandidát, ktorému ste dali svoj hlas. Z volebnej miestnosti totiž môžete vyjsť s pokutou. A ani netušíte ako ľahko. Ak by ste si chceli so sebou vziať nepoužité, alebo poškodené hlasovacie lístky ako suvenír, spáchate priestupok a môžete zaplatiť pokutu 33 eur. Nepoužité hlasovacie lístky musia jednoducho skončiť v určenej schránke. Ak ste si najmä z parlamentných volieb zvykli odniesť „šmiráky“, nerobte to. V župných voľbách dostanete len dva lístky. Jeden na voľbu župana, druhý na voľbu poslancov zastupiteľstva. Ak by ste sa rozhodli niektorú z týchto volieb bojkotovať a zostane vám voľný lístok, radšej ho odhoďte ešte v miestnosti. Vyhnete sa problémom. Rovnako 33-eurovú pokutu vám môžu napariť, keď neustrážite svoje správanie a neuposlúchnete pokyny na zachovanie poriadku vo volebnej komisii.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: VOĽBY DO VÚC 2017: Desať rád pred sobotňajšími voľbami Čítajte 

19

Úplne prvé voľby do orgánov vyšších územných celkov boli na Slovensku v roku 2001. Nie tak dávno, ak sa na ne pozeráme z hľadiska vývoja demokracie a snahy decentralizovať verejnú správu z Bratislavy do regiónov. No z pohľadu politických stratégií, marketingu a kultúry pripomínali ešte politický pravek.

Župné voľby boli pre ich aktérov veľkou neznámou. S regionálnou samosprávou sme nemali skúsenosti a nikto nevedel, ako sa novinka uchytí. Najmä politické strany zacítili vo funkcii župana veľkú príležitosť. V roku 2001 sa totiž v Žilinskom kraji uchádzalo o post hlavy kraja až devätnásť uchádzačov.

Cez svojich kandidátov sa chceli zviditeľniť malé politické strany. No veľmi sa im to nepodarilo. Až pätnásť kandidátov malo v prvom kole menej ako päť percent hlasov, šiesti dokonca nezískali ani percento. Posledný uchádzač získal v celom kraji podporu len 269 voličov. Pre osvieženie pamäti. Najlepšie si v prvých voľbách počínal Jozef Tarčák z HZDS a národniarka Anna Malíková. V druhom kole Tarčák získal post župana suverénnym spôsobom, keď za neho hlasovalo viac ako 80 percent zúčastnených voličov. V ďalších župných voľbách sa už počet kandidátov na župana ustálil na reálnejších číslach: v roku 2005 kandidovali siedmi, v roku 2009 štyria a pred štyrmi rokmi piati.

SkryťVypnúť reklamu

5

2001, 2005, 2009, 2013, 2017, 2022, 2026. Nájdete nezrovnalosť v tomto reťazci? Sú to roky, v ktorých sa konali, alebo budú konať župné voľby. Kým županov a poslancov krajských zastupiteľstiev sme si volili vždy na štyri roky, nasledujúce volebné obdobie bude výnimočne až päťročné. Novozvolený župan i päťdesiati siedmi krajskí poslanci si tak svoj mandát budú môcť užívať o rok dlhšie. Prečo?

Zákonodarcovia sa zhodli, že samosprávne voľby sú drahé a účasť na nich nízka. Spojili tak voľby do orgánov miest a obcí a voľby do orgánov vyšších územných celkov na jeden termín. Prvé takéto spoločné voľby županov na jednej strane a primátorov a starostov na strane druhej budú v roku 2022. Voľby v roku 2026 však už opäť pôjdu v štvorročných cykloch.

Volieb je na Slovensku veľa a treba priznať, že mnohí voliči sú unavení pravidelnou volebnou účasťou. Najmenší záujem je suverénne o župné voľby. Slováci sa s druhou úrovňou samosprávy ešte stále nestotožnili. K voľbám by o päť rokov malo prísť viac voličov. A k tomu sa ušetrí 90 miliónov eur.

SkryťVypnúť reklamu

Dvoje voľby budú v praxi fungovať tak, že jednotlivé hlasovania by boli farebne odlíšené. Inú farbu by mala volebná schránka, prenosná schránka, hlasovacie lístky, obálky, tlačivá zápisnice pre komunálne voľby a inú tie isté dokumenty pri župných voľbách. Komisia najskôr zráta hlasovacie lístky pre komunálne voľby a po ich oficiálnom vyhlásení na druhý deň zas výsledky volieb do VÚC. Každopádne to bude pre všetkých nová skúsenosť, riadny zaberák pre zainteresovaných a predĺžené obdobie volebných analýz.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  3. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  4. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  5. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  6. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  7. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 876
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 7 697
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 5 943
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 787
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 3 412
  6. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 738
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 509
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 294
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu