Kto môže a kto nemôže voliť?
Voličom je na Slovensku každý, kto dovŕšil osemnásť rokov. Stačí, aj ak má v rodnom liste napísané 4. novembra a v deň konania volieb oslavuje svoju dospelosť. Právo voliť župana a krajské zastupiteľstvo majú nielen občania Slovenskej republiky, ale aj cudzinci. Dôležité je, aby mali trvalý pobyt v obci, ktorá patrí do územia samosprávneho kraja. Existuje len jediná prekážka, ktorá môže voličovi znemožniť hlasovanie. Zákonodarca hovorí o obmedzení osobnej slobody z dôvodov ochrany verejného zdravia. Podľa právnikov ide o prípady osôb s ochoreniami, ktoré si vyžadujú izoláciu v domácom prostredí alebo v zdravotníckom zariadení. Môže ísť aj o voličov, ktorí majú nariadený zvýšený zdravotný dozor, lekársky dohľad alebo karanténne opatrenia. Kto má nahlásiť takúto osobu a ako sa v praxi obmedzí jej volebné právo, netušia ani samotní právni experti.
Dá sa voliť s voličským preukazom?
Dovolenkujete na horách, alebo trávite víkend u rodičov. Z parlamentných, či prezidentských volieb sme si zvykli, že ak sa chce, voliť sa dá kdekoľvek na Slovensku. Stačí na to myslieť skôr a na úrade si vybaviť voličský preukaz. V novembrových župných voľbách však takáto možnosť neexistuje. Ak sa nenachádzate v mieste svojho trvalého pobytu, odvoliť vám nikde inde nedovolia. Na voľbu župana alebo poslancov zastupiteľstva teda máme len jediné miesto. Volebnú miestnosť v okrsku, do ktorého patríme.

Môžem voliť aj z domu?
Ak nám zdravie, alebo aj iné vážne dôvody nedovolia prísť v čase konania volieb do volebnej miestnosti, môžeme požiadať o hlasovanie mimo velebnej miestnosti. Požiadať treba okrskovú volebnú komisiu vo svojej volebnej miestnosti. A nemusíme to urobiť ani sami. Stačí, ak vyšleme s požiadavkou inú osobu. Komisii oznámime len adresu, kde chceme odvoliť. Samozrejme, musí to byť v okrsku, do ktorého patríme. Členovia okrskovej volebnej komisie totiž nemôžu s prenosnou volebnou schránkou prekročiť hranice svojho volebného okrsku. Komisia vyšle k voličovi dvoch svojich členov s prenosnou volebnou schránkou, hlasovacími lístkami a obálkou. Aj v domácom prostredí by mala zabezpečiť tajnosť hlasovania.
Čo si mám zobrať do volebnej miestnosti?
Dôležité je mať so sebou doklad totožnosti. Najjednoduchšie je zobrať si so sebou občiansky preukaz. No nemusí to byť len občianka. Komisia bude akceptovať aj iný úradný doklad, ktorý obsahuje podobizeň voliča a všetky údaje uvedené o ňom v zozname voličov. Doklad pri stole odovzdáte komisii. Jej členovia potom zakrúžkujú vaše poradové číslo v zozname voličov a doklad totožnosti vám vrátia spolu s hlasovacím lístkom a obálkou. Ak ste všetko dostali, potvrdíte to v zozname voličov vlastnoručným podpisom.
Čo ak si zabudnem doklad totožnosti?
Kedysi vám dovolili hlasovať vo voľbách aj vtedy, keď vašu totožnosť potvrdil člen volebnej komisie, alebo dvaja svedkovia. Časy kamarátov a susedov, ktorí sa za vás prihovorili, keď ste nemali vo vrecku občiansky preukaz, sú preč. Bez dokladu môžete na hlasovanie zabudnúť. Zákon hovorí, že ak volič nepreukáže svoju totožnosť do skončenia hlasovania, hlasovanie sa mu neumožní. Nezostáva tak nič iné, iba sa vrátiť domov po doklad totožnosti. Toto platí aj pre hlasovanie mimo volebnej miestnosti.

Musím ísť upraviť lístky za zástenu?
Po tom, ako komisia overí vašu totožnosť, dá vám do rúk dva hlasovacie lístky a obálku. S nimi musia vaše kroky smerovať za zástenu. Upraviť lístky nemožno hocikde alebo na „stojáka“. Neobstojí argument, že za zástenami je plno. Voličovi, ktorý nevstúpi do osobitného priestoru na úpravu hlasovacích lístkov, okrsková volebná komisia hlasovanie neumožní. Aspoň takto garantuje zákon tajnosť hlasovania. Za plentou zakrúžkujete na jednom lístku jedno meno kandidáta na župana a na druhom poslancov. Ich maximálny počet sa dozviete aj z hlasovacieho lístka. Počet zvolených poslancov sa v každom volebnom obvode líši. Lístky potom vložíte do obálky a pred okrskovou volebnou komisiou vhodíte do volebnej schránky.
Čo mám robiť, ak sa pomýlim?
Zakrúžkoval som na dlhom zozname poslancov alebo županov človeka, ktorého som nechcel? Alebo som označil viac kandidátov na poslanca, ako je to v tom ktorom obvode prípustné? Dá sa opraviť chyba? Ak požiadate komisiu, tá vám bez reptania vydá za nesprávne upravené hlasovacie lístky iné. Nesprávne upravené lístky však musíte vložiť do osobitnej schránky na chybné a nepoužité hlasovacie lístky. Ak by ste tak neurobili, dopustíte sa priestupku a z volebnej miestnosti môžete odísť ľahší o 33 eur.
Kedy je lístok neplatný a moje hlasovanie prepadne?
Zašpinený, natrhnutý, pokreslený, doškrtaný lístok. Ani takto znehodnotený lístok nemusí komisia vyradiť a vaše hlasovanie neprepadne. Musí z neho však byť jasné, ako ste hlasovali. Lístok je vš neplatný vtedy, ak nebude na tlačive zakrúžkovaný žiadny kandidát, alebo ich bude zakrúžkovaných viac ako treba, a tiež ak v obálke bude viac hlasovacích lístkov pre voľby predsedu či poslancov.
Ako hlasujú postihnutí voliči, ktorí si nedokážu samostatne upraviť hlasovacie lístky?
Volič, ktorý nemôže sám upraviť hlasovací lístok, pretože jeho zdravotný stav alebo postihnutie mu to neumožňujú, má právo vziať so sebou za zástenu inú osobu. To, že sám nedokáže lístok upraviť, oznámi pred hlasovaním volebnej komisii. Tá mu umožní hlasovať s pomocníkom. Obidve osoby si ešte pred vstupom do osobitného priestoru na úpravu hlasovacích lístkov musia vypočuť poučenie člena okrskovej volebnej komisie o spôsobe hlasovania a o skutkovej podstate trestného činu marenia prípravy a priebehu volieb. Pomocník potom upravi hlasovací lístok podľa jeho pokynov a vloží ho do obálky.
Môžem voliť, ak som hospitalizovaný v nemocnici?
Volič môže v novembrových voľbách do VÚC hlasovať iba v mieste svojho trvalého bydliska. Vybaviť si voličský preukaz sa v týchto nedá. Pacienti, ktorí sú hospitalizovaní v nemocniciach, majú tak len veľmi limitovanú šancu zúčastniť sa na hlasovaní. Museli by mať trvalý pobyt v okrsku, v ktorom sa nachádza nemocnica. Vtedy by mohli požiadať komisiu o možnosť voliť prostredníctvom prenosných volebných schránok.