Cez prázdniny ste boli hosťom historicky prvej diskusie My s Vami na tému cyklistická doprava. Aký je Váš vzťah k tejto alternatívnej doprave?
- Cyklistika je nádherný šport. Bicykel však vnímam aj ako dôležitý pilier udržateľnej mobility v našom meste a regióne. Preto presadzujem budovanie cyklotrás, cyklistickej infraštruktúry a prevádzku cyklobusov. Najväčšou výzvou na najbližšie obdobie je pre mňa výstavba Rajeckej cyklomagistrály (popri Rajčianke do Rajeckých Teplíc), Vážskej cyklomagistrály (z Budatína popri Váhu smerom na Mikšovú) a prepojenia Strečno-Lipovec-Vrútky. Mojim cieľom je bezpečná a kvalitná cyklistická infraštruktúra tak v meste, ako aj v celom regióne.
Keď hovoríte o udržateľnej mobilite, jej súčasťou je aj verejná doprava....
- Žilina je dôležitým dopravným uzlom verejnej osobnej dopravy. Úlohou politikov je podľa mňa ľuďom čo najviac zjednodušovať život. Preto podporujem vznik žilinskej integrovanej dopravy. Jej cieľom je, aby sa ľudia na jeden lístok a čo najjednoduchšie dopravili vlakom, modrým autobusom aj mestskou hromadnou dopravou v rámci celého kraja. Neoddeliteľnou súčasťou tohto procesu je aj skvalitnenie mestskej hromadnej dopravy, ako aj prímestskej autobusovej dopravy. Ak máme ľuďom ale poskytovať naozaj kvalitné služby, zásadná zmena sa musí dotknúť aj dopravnej infraštruktúry ako takej. Preto presadzujem urýchlenú rekonštrukciu žilinskej železničnej a autobusovej stanice v spolupráci so štátom a prevádzkovateľmi.
A čo najväčší problém našich miest, ktorým je parkovanie. Je cestou plošné spoplatnenie?
- Je nezmyselné trestať ľudí za to, že majú v dnešnej dobe auto a nemajú kde zaparkovať. Plošné spoplatnenie parkovania problém s nedostatkom parkovacích miest nerieši. Len vytiahne z ľudí peniaze. Preto som už dvakrát takýto plán vedenia mesta prekazil. Presadzujem reálne lepšie riešenie. Spolu s architektmi a odborníkmi na dopravu sme vypracovali koncepciu zelených parkovacích domov s ihriskom, alebo parkom na streche. Ľudia tak budú môcť bezpečne zaparkovať vo vzdialenosti len pár krokov od svojho paneláku. A to na svojom mieste a pod dohľadom kamier mestskej polície. „Zelené parkovacie domy“ vyriešia problém s nedostatkom parkovacích miest a zároveň prinesú zaujímavú a k životnému prostrediu priateľskú architektúru. Takto priamo zvýšime kvalitu života ľudí na sídliskách bez toho, aby sme z nich ťahali peniaze za riešenie, ktoré im nič neprinesie.
Kvalita života nie je len o parkovaní. Treba si aj oddýchnuť. Problém s tým majú najmä mladé rodiny. Kde vidíte rezervy?
- Deti by nemali vyrastať niekde pri ceste. Preto presadzujem výstavbu nových oddychových zón, športových a detských ihrísk a parkov. Je povinnosťou samosprávy zabezpečiť deťom priestor na kvalitné a zmysluplné trávenie voľného času. Hrou ich vzdelávame a vychovávame.
Dlhodobo sa snažíte podporovať aj žilinský šport. Čo Vás k tomu vedie?
- Už starí Gréci vedeli, že treba v harmónii rozvíjať „telo aj ducha“. Pre vyššiu kvalitu života je však nevyhnutné dbať aj na zmysluplné trávenie voľného času. Keď sa ľudia hýbu, majú dobrú kondíciu a majú kde aktívne tráviť voľný čas, žijú kvalitnejší, šťastnejší a zdravší život. Žilinský šport a športovanie podporujem, lebo je to cesta, ako v žilinskom regióne vybudovať silnú a zdravú spoločnosť. Som presvedčený, že šport môže byť, tak ako pred pár rokmi, opäť silnou súčasťou našej kultúry. Preto chcem Žilinčanom vrátiť športovú halu na Bôriku a vybudovať v Žiline Národné športové centrum. Presadzujem podporu športových klubov a chcem mať pri každej škole moderné športové areály.

To je ambiciózny plán. Ako sa Vám ho darí realizovať?
- Ministerstvo školstva súhlasí s našim plánom obnovy žilinskej športovej haly. To je obrovský krok dopredu. Podporuje nás aj stále väčší počet národných športových zväzov. Verím, že spoločne nájdeme peniaze a v Žiline postavíme Národné športové centrum olympijského formátu. Mojim cieľom je obnoviť tradíciu žilinského športu, vrátiť mu silné zázemie a slávu. Ak bude Žilina úspešná v športe, bude to mať pozitívny dopad aj na výkonnosť ekonomiky. Je známe, že ak sú ľudia spokojní, práca ich baví a sú výkonnejší. Šport je prirodzenou súčasťou našej kultúry a musíme ho podporovať. Aj to je jeden z pilierov silnej Žiliny.
Čo pre Vás znamená silná Žilina?
- Žilina je spolu s okolitými obcami srdcom a „hlavným mestom“ kraja. Keď bude silná Žilina, bude sa dariť celému kraju. Mojim cieľom je vytvoriť v rámci kraja silný žilinský región. Obce a mesto sa musia rozvíjať spoločne, vzájomne spolu komunikovať a svoje potreby riešiť ako jeden silný celok. Len vtedy sa nám podarí celý náš región naštartovať. Výrazne sa tak posilní ekonomika, hospodárstvo a sociálna úroveň obyvateľov. Tak môžeme naozaj zvýšiť kvalitu životnej úrovne ľudí v celom žilinskom regióne. To je zároveň jediná zmysluplná cesta, ako môžeme dobehnúť úspešné a vyspelé regióny Nemecka, Rakúska, či Francúzska.

Tlačová správa je komerčným textom a nijako neprezentuje názor redakcie. Za jej obsah a rešpektovanie zákonných noriem zodpovedá zadávateľ. Viac informácií na: https://www.petitpress.sk/uploads/media/pravidla_politicka_inzercia_4.2010.pdf