Dopravná infraštruktúra a životné prostredie
Žilinský samosprávny kraj prevádzkuje cca 1440 km ciest II. a III. triedy, cca 500 km v kraji sú cesty I. triedy, ktoré sú v kompetencii štátu. Je potrebné, aby ŽSK komunikoval s orgánmi a inštitúciami štátnej správy, ako napr. s Ministerstvom dopravy a výstavby SR, aby cestná infraštruktúra v ŽSK bola riešená prioritne, najmä výstavba diaľnice D1 smerom na Martin, výstavba D3 na Kysuciach, ako aj rýchlostnej cesty R3 na Orave. Je treba vyčleniť prostriedky na opravu a údržbu ciest II. a III. triedy, riešenie nehodových úsekov ciest, výstavbu kruhových objazdov a pod.
V oblasti dopravy je potrebné podporovať tiež skvalitnenie prímestskej autobusovej dopravy v nadväznosti na mestskú hromadnú dopravu a v rámci implementácie komplexnej integrovanej dopravy. Jedným z vážnych problémov miest a obcí ŽSK je problematika parkovania, vytvárania parkovacích miest pre občanov v blízkosti ich bydliska, v Žiline aj rekonštrukcie železničnej stanice a autobusovej stanice, ktoré je potrebné podporiť.
V ŽSK je nevyhnutná podpora budovania infraštruktúry pre cyklistickú dopravu, najmä budovanie cyklotrás, nakoľko cca 77 % v súčasnosti vedie po cestách II. a III. triedy a miestnych komunikáciách, 22 % je umiestnených na spevnených lesných a poľných cestách a len 1 % z celkovej dĺžky sú cesty úplne oddelené od automobilovej dopravy.
S dopravou úzko súvisí životné prostredie a jeho ochrana, ktoré mi je veľmi blízke, nakoľko som sa venoval tejto problematike počas môjho pôsobenia v podnikateľskom prostredí, kde som prešiel rôznymi pracovnými pozíciami, až po zástupcu riaditeľa divízie. Skúsenosti som využil aj pri realizácii prieskumu pre Vodné dielo Žilina.
Vzdelávanie a šport
ŽSK je zriaďovateľom 63 stredných škôl. Je potrebné podporovať duálne vzdelávanie, ako aj zintenzívniť komunikáciu stredných škôl s vysokými školami v nadväznosti na uplatnenie absolventov a zvyšovať kontinuitu vzdelávania . Kompetencie ŽSK by bolo dobré využiť pre podporu informačno-komunikačných technológií v oblasti stredného školstva, najmä širšieho získavania digitálnych zručností študentov.
Rád by som využil svoje dlhoročné skúsenosti s odovzdávaním vedomostí mladým ľuďom – študentom na Žilinskej univerzite. Spomeniem aspoň svoje pôsobenie ako prodekana pre zahraničné styky. Nadviazaná bola spolupráca so zahraničnými univerzitami, čo ocenili študenti i pedagógovia v rámci rôznych mobilitných i vedeckých projektov. Skúsenosti z pedagogickej činnosti v oblasti prednášania predmetov, ako sú Verejná správa a regionálny rozvoj, ale aj Financie sú zhrnuté vo viacerých publikáciách a rád by som ich využil v praxi.

Sociálna starostlivosť
Na Žilinskej univerzite sme vykonali niekoľko prieskumov spokojnosti občanov v ŽSK a vieme, že je to oblasť, kde sú možnosti zlepšenia. Sociálna služba predstavuje odbornú činnosť, obslužnú činnosť alebo ďalšie činnosti, ktoré sú zamerané na riešenie rôznych situácií osôb, ktoré sa v živote vyskytnú, napríklad služby pre starších občanov – seniorov, zdravotne postihnutých občanov a občanov v krízových situáciách. Pre skvalitnenie života seniorov je dôležitá úloha ŽSK pri rozvoji a skvalitňovaní služieb zariadení pre seniorov a domovov sociálnych služieb a podobne.
Pre zvyšovanie kvality života obyvateľov regiónu je veľmi dôležité nezanedbať možnosti využívania voľného času detí a mladých - podporovať rôzne aktivity rozvíjajúce zdravý životný štýl.
Regionálny rozvoj a podpora cestovného ruchu
ŽSK má vysoký potenciál v oblasti rozvoja cestovného ruchu, ktorý nie je plne využitý.
Jednou z možností rozvoja regiónu je prehĺbenie spolupráce prihraničných regiónov, t.j. Žilinského samosprávneho kraja, Moravskosliezskeho kraja v Českej republike a Sliezskeho vojvodstva v Poľsku. V rámci uvedeného boli riešené projekty cezhraničnej spolupráce.
Výstupom aktivít v tejto oblasti je spolupráca prihraničných regiónov trvajúca skoro 20 rokov. Spoluprácu rozvíja aj združenie Región Beskydy, ako člen Euroregiónu Beskydy, ktorého cieľom je zvyšovanie kvality života obyvateľov Žilinského regiónu, zvyšovanie jeho prosperity a atraktivity, ako aj podpora cezhraničnej spolupráce regiónov. Svoje skúsenosti, ako člena predstavenstva Združenia Regiónu Beskydy, využijem v prospech občanov ŽSK , najmä pri získavaní partnerov z prihraničných regiónov. Výsledky spolupráce sú prezentované na medzinárodných vedeckých konferenciách v SR a v zahraničí. Na pôde Žilinskej univerzity sa koná tento rok už v poradí XI. ročník konferencie „Rozvoj Euroregiónu Beskydy“, kde sa stretávajú zástupcovia akademickej obce, inštitúcií verejnej správy, podnikateľského sektora.

Na záver
Rád by som využil svoje manažérske skúsenosti z oblasti podnikateľskej sféry, štátnej správy, pedagogické skúsenosti z akademického pôsobenia na Žilinskej univerzite v Žiline, ako aj z pobytov v rámci projektov na zahraničných univerzitách, napr. v Nemecku, Spojenom kráľovstve, Slovinsku, Poľsku, Českej republike a podobne pre rozvoj Žilinského okresu, ako aj samosprávneho kraja.
„Kto chce hľadá spôsoby, kto nechce hľadá dôvody“. Myslím, že citát je aktuálny pre riešenie problémov nášho okresu a kraja v súčasnosti.
Milí spoluobčania, ponúkam svoje skúsenosti pre vykonávanie práce nezávislého poslanca Žilinského samosprávneho kraja pod číslom 80.
Ďakujem všetkým, ktorí ma podporujú.
doc. Ing. Stanislav Štofko, CSc
Po absolvovaní Stavebnej fakulty STU v Bratislave som uplatnil nadobudnuté znalosti v organizácii IGHP/INGEO Žilina.Neskôr som pracoval na Krajskom úrade v Žiline ako vedúci odboru.Podieľal som sa na spracovaní prvého Programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja nášho kraja,podarilo sa nám podporiť viacero aktivít, ktoré mali dopad na jeho rozvoj.
Riadil som Slovenskú agentúru životného prostredia,kde sa nám podarilo podporiť a realizovať projekty,ktoré zvýšili kvalitu životného prostredia.
Na Žilinskej univerzite v Žiline som prednášal financie, verejnú správu a regionálny rozvoj.Ako prodekan pre zahraničné styky som nadviazal spoluprácu so zahraničím,ktorá vyústila do získania viacerých medzinárodných projektov.
Vzdelanie
2001 - Žilinská univerzita v Žiline, Fakulta špeciálneho inžinierstva – docent
2000 - Európsky inštitút pre verejnú správu v Luxemburgu – certifikát
1997 - Žilinská univerzita v Žiline, Ústav súdneho inžinierstva dvojročné špecializované štúdium - súdne inžinierstvo
1996 - Vysoké učení technické v Brne – vedecká hodnosť CSc. štátna skúška z angličtiny
1974 - Univerzita Karlova v Prahe– postgraduálne štúdium 2 semestre
1970 - Slovenská vysoká škola technická v Bratislave, Stavebná fakulta – Ing.
1964 - Stredná všeobecnovzdelávacia škola Žilina
Zamestnanie
2000 - 2017 - Žilinská univerzita v Žiline, Fakulta bezpečnostného inžinierstva, vysokoškolský učiteľ,(2003 – 2006 prodekan pre rozvoj a zahraničné vzťahy)
2007 - 2009 - Slovenská agentúra životného prostredia, generálny riaditeľ
2000 - 2001 - Žilinská univerzita v Žiline, Fakulta špeciálneho inžinierstva, vysokoškolský učiteľ
1996 - 1999 - Krajský úrad v Žiline – Odbor regionálneho rozvoja a iných odvetvových vzťahov - vedúci
1995 – 1996 - Obvodný úrad životného prostredia v Žiline – prednosta
1993 – 1999 - Žilinská univerzita v Žiline – externá pedagogická činnosť F PEDaS, FŠI
1970 – 1995 - IGHP, š.p. / INGEO, a.s. Žilina – odborný pracovník až zástupca riaditeľa divízie
Milí občania, ak sa rozhodnete podporiť ma, ako nezávislého kandidáta,
vopred Vám ďakujem.
Tlačová správa je komerčným textom a nijako neprezentuje názor redakcie. Za jej obsah a rešpektovanie zákonných noriem zodpovedá zadávateľ. Viac informácií na: https://www.petitpress.sk/uploads/media/pravidla_politicka_inzercia_4.2010.pdf
OBJEDNÁVATEĽ: doc.Ing. Stanislav Štofko CSc., Kempelenova 6, Žilina
DODÁVATEĽ: Petit Press, a.s. Lazaretská 12, Bratislava, IČO35790253, DIČ2020278766