ŽILINA. V slovenských lesoch sa začína sezóna lovu vlkov. Chránenú šelmu možno loviť dva a pol mesiaca v roku medzi 1. novembrom a 15. januárom. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka pred každou loveckou sezónou určí, koľkých jedincov môžu poľovníci uloviť.
Pre túto sezónu stanovili kvótu na 76 jedincov na celom území Slovenska. V porovnaní s minulým rokom je to viac o šesť vlkov. V Žilinskom kraji dovolili úrady zastreliť 20 vlkov, o dvoch viac ako v minuloročnej sezóne.
Štátna ochrany prírody Slovenska odhaduje veľkosť populácie vlka na 250 až 300 jedincov. Poľovníci majú iné čísla. Hovoria o vyše tisícke vlkov v slovenských horách.

Vlka počas lovnej sezóny nie je možné loviť napríklad v územiach s piatym stupňom ochrany či na územiach európskeho významu.
V minulom roku ulovili v Žilinskom kraji štrnástich vlkov, z toho dvoch v blízkosti Kysuckého Nového Mesta. Michal Kalaš z Fatranského spolku upozorňnil, že jeden z chránených živočíchov bol deň pred Silvestrom ulovený v tesnej blízkosti hraníc Územia európskeho významu Malá Fatra pri Turanoch. Vnútri hraníc územia je lov na vlka dravého celoročné zakázaný. Ak však vlk opustí hranice územia, môže byť vystavený streľbe poľovníkov.
V prípade tohto jedinca išlo asi o 770 metrov, ktoré ho delili od chránenej zóny. „Vidieť, že takéto opatrenie sa míňa účinku, keďže došlo k uloveniu jedinca z Územia európskeho významu Malá Fatra. K podobným situáciám bude dochádzať vždy, pokiaľ lov nebude vylúčený z poľovných revírov, do ktorých čo i len čiastočne územia európskeho významu zasahujú,“ uvádza sa v stanovisku Fatranského spolku.
Populácia vlka je pritom v Malej Fatre zdecimovaná. Na území národného parku žijú asi len dve malé vlčie svorky.
Vlci sú spoločenské zvieratá. Žijú vo svorke, čo im umožňuje dokonalejšiu techniku lovu ako samotárskym zvieratám. Vo svorke panuje silná hierarchia rodičovského páru, ktorý jediný sa môže rozmnožovať. Lov vlka však negatívne pôsobí na túto hierarchiu, keďže svorky vlkov sú častokrát preriedené zásahom človeka.
Napriek tomu, že Bernský dohovor uvádza vlka na zozname prísne chránených živočíchov, Slovensko si vybojovalo výnimku a v období od 1. novembra do 15. januára môžu poľovníci vlka legálne loviť.
Loviť vlka dravého môžu podľa rezortu pôdohospodárstva len držitelia poľovných lístkov na základe platných povolení na lov zveri. V jednom poľovnom revíri možno uloviť najviac dva jedince, s výnimkou poľovných revírov väčších ako 10-tisíc hektárov. Po ulovení vlka dravého musí poľovník na miesto zavolať zástupcu Štátnej ochrany prírody a okresného úradu na obhliadku a odber genetického materiálu.