Michal Kalaš: Ľudia si robia z národného parku telocvičňu

Už päťdesiat rokov štát ochraňuje územie Národnom parku Malá Fatra. Čo sa za ten čas urobilo a s čím zápasia ochranári, hovorí v rozhovore riaditeľ Správy NP Malá Fatra Michal Kalaš.

Michal KalašMichal Kalaš (Zdroj: ARCHÍV MICHALA KALAŠA)

Čo bolo dôvodom, že štát začal v šesťdesiatych rokoch systematicky chrániť prírodu Malej Fatry?

- Išlo o vyvrcholenie snahy mnohých prírodovedcov, ktorí poznali prírodné hodnoty nielen Malej Fatry. Už niekoľko rokov pred tým existovala snaha vytvoriť chránenú krajinnú oblasť. V roku 1967 sa podarilo zabezpečiť územiu zákonnú ochranu. V tom čase prebiehali obrovské inventarizačné prieskumy, na ktorých sa zúčastňovalo množstvo ľudí z univerzít a výskumných ústavov. Získali tak prvé vedecké informácie o tom, čo sa na území nachádza. Je smutné, že v tomto čase žiaden taký systematický výskum neprebieha. Vtedy bol priestor i prostriedky. Teraz sa takéto rozsiahle inventarizačné prieskumy, napríklad o tom, ako sa zmenili tieto územia počas päťdesiatich rokov, systematicky nerobia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa dialo v Malej Fatre po vzniku chránenej krajinnej oblasti?

- Po dvadsiatich rokoch prišli iniciatívy, ktoré chceli zvýšiť kategóriu ochrany. Poukazovali na to, že územie má na viac. Najmä svojou geografickou polohou, pretože ide o najzápadnejší národný park v Karpatskom oblúku. Je to veľmi významné pre možnosť šírenia fauny a flóry západným smerom do Beskýd na Moravu a do Poľska. V roku 1988 sa územie prekategorizovalo na Národný park.

Prečítajte si tiež: Žilinčanov vystrašil medveď v blízkosti sídliska Čítajte 

Prišiel s národným parkom do Malej Fatry aj pokrok v ochrane prírodných hodnôt v území?

- Model národného parku, ako funguje u nás, nezodpovedá medzinárodným kritériám. Podľa Medzinárodnej únie pre ochranu prírody je jedným z kritérií pre národný park 75 percent územia ponechaného bez zásahu. Národný park tak slúži na sledovanie ekosystému a jeho vývoja a do neho sa nezasahuje. V našom prípade je to asi 22 percent. U nás vznikali národné parky ešte v čase, keď boli územia zoštátnené. No po reštitúciách, keď sa pozemky vrátili ľuďom, sa ochrana prírody realizuje komplikovane.

SkryťVypnúť reklamu

V Národnom parku Malá Fatra je asi osemdesiat percent územia v súkromných rukách. Čo môže Štátna ochrana prírody robiť v takýchto podmienkach a aké máte kompetencie?

- Súkromné vlastníctvo je veľký problém. No aj keby to bolo v rukách štátu a konkrétne Štátnych lesov, nemyslím si, žeby to bolo nejaké terno. Stačí sa pozrieť na Tatranský národný park, kde je veľké územie v správe Štátnych lesov a ako sa tam postupovalo pri kalamitnej ťažbe. Vlastníctvo štátu ešte nezabezpečuje ochranu prírody. Dôležité je, aby správcom a vlastníkom územia bola Štátna ochrana prírody, či priamo Správa národného parku. Produkčné funkcie lesa, ktoré sú na veľkých výmerách, v národnom parku nemajú čo hľadať. Bolo by rozumné keby pozemky spadali pod ochranu Štátnej ochrany prírody. Lesy by sa prekategorizovali na lesy osobitného určenia a drevo by sa v nich neťažilo.

SkryťVypnúť reklamu

Máte už vôbec nejakú časť územia Národného parku Malá Fatra vo svojom vlastníctve?

- Za päťdesiat rokov nemala Štátna ochrana prírody ani meter štvorcový územia. V tomto roku sa ukazujú prvé lastovičky. V rámci takzvaného predkupného práva platí, že v národnom parku, ak je na predaj parcela, zo zákona musí byť ponúknutá na predaj štátu. Štát sa vyjadrí, či má, alebo nemá záujem parcelu kúpiť. V tomto roku sa nejaké pozemky už začali kupovať a budú zavkladované na katastri ako majetok Štátnej ochrany prírody. Ide o to, či to bude systematické. Prvé hektáre už sú kúpené, No zatiaľ ide o veľmi malé výmery.

Čo okrem lesohospodárskej činnosti má negatívny dosah na stav prírody?

- Lesohospodárska činnosť so sebou prináša výstavbu lesných ciest. Často postavia cestu pod zámienkou protipožiarnych opatrení. Nie tak dávno tu bol prípad, keď protipožiarna cesta bola povolená, no keď nastal požiar, po ceste nedokázali prejsť s požiarnou technikou. Okrem toho, že cesty vytvárajú melioračné ryhy a odvodňujú územie, vytvárajú priestor pre motorkárov a štvorkolkárov a to v miestach, ktoré by mohli byť zónou pokoja. Lesná cestná sieť je veľmi rozsiahla na území Malej Fatry. Je postavených viac ako 200 kilometrov ciest, 230 kilometrov turistických chodníkov a asi 600 kilometrov poľovníckych chodníkov. Fragmentácia územia je veľká.

Prečítajte si tiež: Malým dravcom pomôžu na svet drevené búdky Čítajte 

- Často sa dostávate do konfrontácii s turistami. Obľuba národného parku rastie, no nie všetci sú ochotní dodržiavať návštevný poriadok.

Nárast turistov, ktorí sa pohybujú po území, je markantný. Stačí sa pozrieť na niektoré výrazne zerodované hrebeňové chodníky. Mnohí turisti nie sú ochotní akceptovať, že majú prechádzať po vymedzených chodníkoch, chodia krížom-krážom. Chodníky v niektorých miestach dosahujú desiatky metrov, povedzme chodník na Veľký Kriváň alebo na Chleb. To je spôsobené sprístupnením hrebeňa lanovkou, ktorá má takmer päťnásobne väčšiu kapacitu, ako tá predchádzajúca. Ľudia nie sú ochotní akceptovať sezónne uzávery, alebo časové uzávery. A to aj napriek tomu, že v návštevnom poriadku došlo v roku 2005 k výraznej zmene v prospech turistu. V minulosti bola uzávera na Rozsutec alebo na Obšívanku deväť mesiacov v roku. Dnes je uzávera len tri mesiace. Napriek tomu mnoho turistov uzáveru nerešpektuje. V súčasnosti si ľudia robia z národného parku telocvičňu a nie sú ochotní rešpektovať, že aj príroda má nárok na regeneráciu, zotavenie, na vlastnú existenciu. Používame techniku na spočítavanie návštevnosti, preto vieme pomerne presné čísla, koľko turistov kadiaľ prejde. Sú to obrovské hodnoty. Chápem, že verejnosť je zo zákazov frustrovaná, ale obmedzenia sú napríklad v porovnaní s Tatrami minimálne. Chápem aj to, že to verejnosť vníma ako úder pod pás, keď sa v národnom parku ťaží drevo a preháňajú sa štvorkolky. Myslia si, že nás to netrápi. Trápi nás to, len my nie sme tí, ktorí robia zákony v tejto republike.

- Máte pri porušeniach návštevného poriadku aj právomoc pokutovať?

Turistov prevažne iba upozorňujeme. Pokuty sú minimálne. Odhadujem, že ročne nedáme pokuty v súhrne ani za sto eur za chodenie mimo turistických chodníkov, bivakovanie, bicyklovanie a podobne. Riešime to dohovorom. Ak sa pochvália fotografiou alebo videom na sociálnej sieti, že jazdia po Rozsutci, alebo že nocujú pod hviezdami, tým nám uľahčujú prácu, lebo sami na seba poukazujú. Pre Inšpekciu životného prostredia nie je problém vypátrať ich a uložiť im sankciu. Takto to robíme aj zo štvorkolkármi, motorkármi. My máme možnosť udeliť pokutu do 66 eur, alebo podstúpiť podnet na Inšpekciu životného prostredia. Čo sa týka lesohospodárskych záležitostí, je to komplikovanejšie. Lesný zákon ani náš zákon o ochrane prírody nezakazujú lesohospodársku činnosť v národnom parku, ktorá je v súlade s programom starostlivosti o les. V národnom parku sa môže ťažiť a my nemáme nijakú kompetenciu to postihovať. Naša kompetencia je taká, že sa vyjadrujeme k programu starostlivosti o les, ktorý sa vypracováva raz za desať rokov. Žiaľ, naše vyjadrenia majú len odporúčací charakter. Máme však kompetenciu v tom, že ak hrozí ohrozenie existencie druhov rastlín a živočíchov, môžeme žiadať štátny orgán ochrany prírody o obmedzenie prípadne aj zakázanie činností, ktoré to spôsobujú. Teda aj lesohospodárskych aktivít. Tak sme urobili napríklad dva týždne dozadu na pomerne veľkej výmere 511 hektárov ochranných lesov, v súčasnosti pripravujeme ďalšie dva podnety na plochu ďalších 500 až 700 hektárov. Z dôvodu ochrany hlucháňa sme dali návrh na zákaz lesohospodárskej činnosti a spracovanie kalamít. Jedna vec je takýto podnet podať, druhá je výsledok. Podobným spôsobom sme postupovali pri ochrane hniezd orlov. Za viac ako rok však obmedzenie činnosti orgán ochrany prírody nevydal

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 098
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 633
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 585
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 775
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 091
  1. Slavomír Dzuričko: Vyskúšal som si Apple Vision Pro! Šialený headset za 4 tisíc dolárov
  2. Jozef Stasík: Ivana Korčoka podporujú len promedvedie strany. Môže nato doplatiť
  3. Ivan Mlynár: Ak Ficova čačka Peter Pelllegríni z billboardu sľubuje pokoj, tak sa naježia chlpy slepému analfabetovi.
  4. Lucia Nicholsonová: List prezidentskému kandidátovi Pellegrinimu
  5. Ivan Čáni: Nespĺňam kritériá na riaditeľa RTVS ...
  6. Julius Kravjar: Kandidáti
  7. Blanka Ulaherová: Iorana! (Prechádzky nielen po Patagónii – 4/4)
  8. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 69. /
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 150
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 455
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 671
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 631
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 755
  6. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 11 161
  7. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 120
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 7 754
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

O postup do I. triedy ObFZ Žilina chcú zabojovať aj futbalisti Divinky.

Príručka futbalového fanúšika pred jarnou časťou.


Návštevníkov privíta od 30 marca.


Trolejbus sa následne vráti do Bratislavy.

Zmestí sa doň 180 cestujúcich.


Lemmy Kilmister a jeho Motörhead bol skutočnou legendou rock&rollu s obrovským zástupom fanúšikov. Po jeho smrti vznikla veľká diera, ktorá našťastie bola rýchlo zaplnená.


  1. Slavomír Dzuričko: Vyskúšal som si Apple Vision Pro! Šialený headset za 4 tisíc dolárov
  2. Jozef Stasík: Ivana Korčoka podporujú len promedvedie strany. Môže nato doplatiť
  3. Ivan Mlynár: Ak Ficova čačka Peter Pelllegríni z billboardu sľubuje pokoj, tak sa naježia chlpy slepému analfabetovi.
  4. Lucia Nicholsonová: List prezidentskému kandidátovi Pellegrinimu
  5. Ivan Čáni: Nespĺňam kritériá na riaditeľa RTVS ...
  6. Julius Kravjar: Kandidáti
  7. Blanka Ulaherová: Iorana! (Prechádzky nielen po Patagónii – 4/4)
  8. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 69. /
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 150
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 455
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 671
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 631
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 755
  6. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 11 161
  7. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 120
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 7 754
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu