ŽILINA. Tridsať nových prímestských autobusov dnes vyšlo na cesty v okolí Žiliny. Žilinská SAD rozšírila svoju modrú flotilu o ďalšie ekologické vozidlá Iveco Crossway.
Dopravca o nich tvrdí, že patria medzi to najmodernejšie, čo sa pohybuje po európskych cestách. Poskytujú wifi a viaceré vylepšenia pre komfort pasažierov i vodiča. V interiéri je protišmyková podlaha, klimatizácia a vykurovanie s nastaviteľnou teplotou, prídavné kúrenie v kabíne vodiča, bezpečnostné pásy pre pasažierov a vodičovi slúžia cúvacie senzory.

Prímestské autobusy dodala spoločnosť so sídlom vo Vysokom Mýte. Okrem dvadsiatich troch štandardných 10,8 metrov dlhých vozidiel, boli v rámci tohtoročnej dodávky dva predĺžené dvanásťmetrové autobusy s kapacitou 49 až 51 miest na sedenie.
Novinkou je päť nízkopodlažných autobusov, ktoré v prímestskej doprave na Slovensku jazdia ešte len ojedinele. Už dnes sa objavia na linkách, ktoré smerujú na Višňové a Rosinu, na Kunerad, Turie, Kamennú Porubu i Terchovskú dolinu.

„Autobusy majú komfortný prístup pre cestujúcich, najmä pre imobilných. Sú vybavené plošinami pre vozičkárov, čo umožňuje ich komfortný nástup,“ predstavil novinku vo flotile žilinskej SAD generálny riaditeľ Peter Pobeha.
A pridal ďalší zaujímavý prvok, ktorý sa v autobusoch objavuje po prvýkrát. V prednej časti autobusu je umiestnená informačná tabuľa. Cestujúci z nej vyčíta nielen to, aké zastávky na trase nasledujú, ale aj kedy sa dostane do svojej cieľovej stanice.
„To má dnes veľký význam najmä okolo Žiliny, kde je veľká intenzita dopravy a dochádza k zdržaniu. Sú spojené cez GPS a prepočítavajú reálny čas, kedy dorazí autobus na zastávku,“ dodáva Pobeha.
Vo Vysokom Mýte vyrobia denne asi 18 autobusov rôznych modelov. Obchodný riaditeľ výrobcu pre strednú a východnú Európu Ján Kimla sľubuje, že tieto prímestské autobusy vydržia veľa. „Záleží to od toho, ako sa oňho prevádzkovateľ stará. Autobusy konštruujeme tak, aby vydržali najextrémnejšie teploty, čí už mínusové alebo plusové. Nie je problém ich používať od Sibíri cez púšť kdekoľvek na svete. Spĺňajú najprísnejšie normy, čo sa týka prevrátenia. Mali sme párkrát autobusy na streche a vieme, že vydržali.“
Žilinská SAD ešte v roku 2015 zaradila do prevádzky prvé dva autobusy s motorom, ktorý spĺňa normu EURO 6. K nim na sklonku minulého roka pribudlo ďalších dvadsať vozidiel. Ján Kimla pripomína, že z pohľadu produkovania emisií sa už doťahujú na CNG autobusy jazdiace na stlačený zemný plyn.
Aj keď žilinská dodávka bola z hľadiska konštrukcie a dodaných technológii podľa neho štandardná, radosť z nej mali v lakovni. „Majú metalickú modrú farbu, čo nie je bežné, ale my sme radi, že nemusíme vyrábať iba biele autobusy, ale môžeme ich ozvláštniť.“
Dopravné výkony objednáva u spoločnosti SAD Žilinský samosprávny kraj. V celom kraji dopláca na 218 liniek takmer 16 miliónov eur.