Mužský volejbal v Žiline konečne ožíva. VO AC UNIZA sa prihlásil do prvej ligy

Dlhodobým cieľom klubu je stabilizácia volejbalovej základne v meste Žilina.

Volejbalisti VO AC UNIZA Žilin sú nováčikom prvej ligy.Volejbalisti VO AC UNIZA Žilin sú nováčikom prvej ligy. (Zdroj: VO AC UNIZA ŽILINA)

Niekoľko rokov chýbalo na volejbalovej mape Slovenska mužské družstvo Žiliny. Od sezóny 2017/2018 to však už neplatí. Na súťažnú scénu sa vracia VO AC UNIZA Žilina. Hráči spod Dubňa budú účinkovať v aktuálnej sezóne v prvej lige. O novinkách v klube, cieľoch, aktuálnom dianí, či víziách do budúcnosti, sme sa rozprávali s Petrom Belinským, ktorý v klube zastáva funkciu riaditeľa pre marketing a právne záležitosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po dlhom čase sa žilinskí volejbalisti vracajú do súťažného kolotoča. Prečo ste sa rozhodli realizovať myšlienku takéhoto návratu?
– Žilina je volejbalovým mestom. Ešte za čias bývalého Československa hralo žilinské družstvo kvalitný volejbal a vždy sa tu bojovalo o najvyššie priečky. Rovnako bol záujem aj zo strany divákov. V tom čase som bol vysokoškolák a radi sme chodili na volejbal i basketbal. Obe družstvá hrali prvú ligu a boli vo veľkej miere postavené na hráčoch, ktorí boli zároveň aj vysokoškolákmi. Všade vo svete je volejbal akademickým športom, má obrovskú podporu vysokých škôl, pretože sa tu zídu študenti z celej krajiny. Je to šport, ktorý je kolektívny a férový. Myslím si, že do Žiliny v takejto kvalite jednoducho patrí.

SkryťVypnúť reklamu

Kto stojí za týmto ambicióznym projektom?
– Niekoľko nadšencov sa snažilo poskladať družstvo už skôr, ale bolo veľa dôvodov, prečo tomu tak dlho nebolo. Podarilo sa to až teraz a aktuálny výbor VO AC UNIZA Žilina pozostáva z piatich ľudí, na čele s prezidentom Jozefom Sklenárom. Výrazne sa angažuje aj Peter Minárik, ďalej Ivan Jančura a samozrejme tréner Zdeno Hauer, ktorý patrí k zlatej generácii žilinských volejbalistov. Oslovili aj mňa, či by som im pomohol v rámci celého projektu a ja som súhlasil. Myšlienku návratu nosilo v hlave viacero ľudí. Hľadali sme nejaké riešenia, aby volejbal napredoval a mal celú štruktúru – od žiačikov, kadetov, juniorov až po mužov. Je dôležité, aby fungovala chémia medzi všetkými, čo chcú pomáhať a sú v tom zainteresovaní.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Žilinskí volejbalisti v dvojzápase s Komárnom s výhrou i prehrou Čítajte 

Aké je hráčske zázemie v Žiline? Je o volejbal v meste záujem?
– Určite áno. Vychádzam aj z toho, koľko ľudí sa počas leta prihlásilo do Plážovej ligy. V zime je zasa volejbalový turnaj organizovaný Centrom voľného času Žirafa, na ktorom hrá množstvo hráčov s rozličnou výkonnosťou. Dáva to istý predpoklad, že bude z čoho vyberať aj do budúcna. Je vidieť, že v Žiline je dopyt po volejbale. Chceme byť veľkou spádovou oblasťou – od Kysúc, Oravy a prostredníctvom vysokej školy aj pre celé Slovensko. Čiže ak bude mať hráč dostatočnú výkonnosť, môže popri štúdiu u nás hrať. Nie sme profesionáli a všetci, čo hrajú, sú amatéri. Našou snahou bude vytvoriť komplexný priestor pre tých, ktorí chcú študovať a zároveň hrať volejbal, aby sa aj po skončení aktívnej kariéry vedeli zaradiť do bežného života, nakoľko je to v dnešnej dobe častý problém športovcov. U nás je iba pár mužstiev v extralige, ktoré si môžu dovoliť aj zahraničných hráčov. Na Slovensku je obrovský problém s financiami, takže aj my budeme musieť vystavať celú štruktúru, aby sme mohli hrať ligový volejbal dlhodobo. Nechceme sa za každú cenu dostať napríklad do extraligy a potom to finančne nezvládať. Preto by sa základňa mala oprieť o vlastných hráčov a nie o legionárov, ktorí sa stanú profesionálmi napríklad na jeden rok. Najväčšiu prácu v tomto smere urobili tréner Zdeno Hauer, spolu s Petrom Minárikom. Majú dostatočný prehľad o volejbalovej komunite.

SkryťVypnúť reklamu

Netajíte sa tým, že by ste chceli účinkovať v extralige. V akom časovom horizonte?
– Závisí od mnohých faktorov, ale aj od toho, aká bude v Žiline podpora. Budeme sa uchádzať o finančnú dotáciu mesta a samozrejme aj ďalších subjektov. Bez nich sa nedá hrať extraliga. Predsa len, ide o vyššie výdavky aj na organizačnú stránku. Pokiaľ by sme vedeli vygenerovať podporu, ktorá by bola na dlhšie časové obdobie a bude aj výkonnosť mužstva, možno by sme mohli extraligu hrať už budúci rok. O to väčšie nároky budú na nás, aby sme si boli istí, či dokážeme zafinancovať najvyššiu súťaž na dlhšie časové obdobie. Chceme sa na to pozrieť racionálne, no nebránime sa ničomu. Máme najvyššie športové méty, no musíme byť pragmatickí, lebo dnes by sme nemali vykrytý rozpočet na extraligu. Sme však len na začiatku, za rok sa môže veľa vecí posunúť.

Ako je to momentálne s financiami? Predsa len, začínate prakticky od nuly...
– V prvom rade by sme radi pracovali s vlastnými odchovancami a so študentmi Žilinskej univerzity. Práve tá nás prichýlila a sme tomu radi. Na tom by sme aj chceli stavať. Vystupujeme pod univerzitou, pod ktorou funguje mnoho športových oddielov. Uvidíme, ako sa vyvinie budúcnosť a do akej miery budeme profesionalizovať niektoré posty. Nechcem však predbiehať, lebo je to cesta, ktorá je pred nami. Sme radi, že sa nám už prihlásili sponzori, ktorí nás podporili. Ideme oslovovať aj ďalších partnerov. Chceme s nimi vzájomne a racionálne komunikovať, aby sa s dobrým a transparentným financovaním nášho klubu stotožnili.

Poďme k aktuálnej sezóne. Máte za sebou prvé dve dvojkolá (rozhovor sme nahrávali po 2. kole, pozn. red.). Tri zápasy ste vyhrali a jeden prehrali. Ako by ste zhodnotili úvod ročníka?
– Vnímam to tak, že mužstvo budujeme a náš tím potrebuje vývoj. Teší ma, že sme vyhrali v Komjaticiach a aj doma s bývalým extraligovým celkom z Komárna. Po prvom zápase s Komárnom bol tréner spokojný. Budem chcieť, aby hráči nechali na ihrisku srdce, lebo každý chce vyhrať. Ak niečo robíme, tak to robme naplno. Lebo dá sa prehrať aj so cťou, no ak tam nie je srdce, tak to nie je prehra so cťou. Ako člen výboru budem od hráčov vyžadovať, aby na palubovke nechali všetko a bolo to vidieť.

Aké sú vaše ciele v tejto sezóne a možno i do budúcna?
– Zhodli sme sa, že našim dlhodobým cieľom je stabilizácia volejbalovej základne v Žiline. Čo sa týka športových cieľov, tak vieme, že v Žiline musia byť len tie najvyššie. Vieme však, že to nie je cieľ, ktorý sa dá okamžite zrealizovať. K športovej kvalite patrí aj isté technické a ekonomické zázemie. O toto všetko sa budeme uchádzať, aby sme dokázali finančne pokryť volejbal na najvyššej slovenskej úrovni. Je to proces, ktorý je realizovateľný dlhší čas. Preto je našim základným cieľom stabilizácia volejbalu.

Domáce zápasy momentálne hrávate v telocvični T-18 na Vlčincoch. Neplánujete sa presunúť do modernej haly na Rosinskej ceste?
– Určite áno. Túto halu využívajú takmer všetky žilinské kluby – florbalisti, basketbalisti, futsalisti a podobne. Preto je náročné zosúladiť termíny. Ale budeme sa určite o to uchádzať.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 994
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 367
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 568
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 094
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 052
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 742
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 151
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 415
  1. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  2. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  3. Jozef Stasík: Súmrak slovenskej inteligencie
  4. Vladimír Čuchran: Dialóg s AI (1)
  5. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  6. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  7. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  8. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 072
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 823
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 41 558
  4. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 30 144
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 444
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 829
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 066
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 783
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  2. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  3. Jozef Stasík: Súmrak slovenskej inteligencie
  4. Vladimír Čuchran: Dialóg s AI (1)
  5. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  6. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  7. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  8. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 072
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 823
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 41 558
  4. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 30 144
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 444
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 829
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 066
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 783
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu