SVEDERNÍK. Na hlavnej ceste pri Svederníku nainštalovali nezvyčajné monumentálne dielo. „Pohľad maestra“ odkazuje na rodisko jedného z najvýznamnejších predstaviteľov slovenského výtvarného umenia Vincenta Hložníka. Dielo vytvoril akademický sochár Ondrej 4. Zimka. Cez novú dominantu Svederníka je možné vidieť krajinu, rodný dom umelca i samotnú obec z netradičnej perspektívy.
„Dielo pocta Hložníkovi je v podstate monumentálny rám obrazu, pohľadový z oboch strán, v ktorom sa zobrazuje okolitá krajina, ako ju vnímal Vincent Hložník. Dielo je o rozmeroch 8,5 krát 4 metre vyrobené z ocele, upravené žiarovým zinkovaním a je najväčším dielom Ondreja 4., ktoré doteraz vytvoril,“ predstavil umelecký monument riaditeľ Považskej galérie umenia v Žiline Milan Mazúr.

Sochárske dielo ako poctu svederníckemu rodákovi vytvoril Ondrej 4. Syn maliara Ondreja Zimku a herečky Milky Zimkovej žije na Kysuciach. Vo svojej tvorbe využíva bronz, antikor, oceľ i kameň. „Ondrej 4. je známy najmä tým, že svoje sochy vytvára s nadsázkou, iróniou, ale i s určitým rešpektom k majstrovstvu iných. Tak sa skĺbil i potenciál príbehov rodiny Zimkovej a Hložníkovej a „zatiaľ“ najmladší zo Zimkovcov, Ondrej 4. vytvoril poctu najstaršiemu z rodiny Hložníkovcov, Vincentovi,“ vysvetľuje výtvarný teoretik.
Monumentálne dielo pôsobí ako prepojenie tvorby umelca vo Svederníku s Považskou galériou umenia v Žiline, v ktorej je umiestnená stála expozícia Vincenta Hložníka.

Umelec sa narodil vo Svederníku v roku 1919. Do svojej rodnej obce sa vrátil po štúdiách na umeleckej škole v Prahe.
„Bolo to jeho najšťastnejšie a najkrajšie obdobie nielen v životnej, ale i výtvarnej pohode. Tu vytvoril svoje najkrajšie diela, tu sa mu narodili tri deti. Medzitým tvoril v Martine a Žiline. V roku 1952 odišiel do Bratislavy, založil grafické oddelenie na VŠVU, stal sa rektorom a neskôr pracoval ako výtvarník v slobodnom povolaní,“ predstavil život jedného z najvýznamnejších umelcov 20. storočia Milan Mazúr.
„Dielo sme slávnostne uviedli do života semiačkami slnečníc, ktoré sa nachádzajú aj v erbe našej obce,“ doplnil starosta Svederníka Roman Lisický. Vo svojom príhovore zvýraznil aj prepojenie výtvarného umelca súčasnej doby a rodiska Vincenta Hložníka.
Ondrej 4. Zimka (1975)
Narodil sa v Bratislave do umeleckej rodiny otca Ondreja Zimku, známeho maliara a mamy, populárnej herečky Milky Zimkovej. Študoval na Strednej umelecko-priemyslovej škole v Bratislave, kde zmaturoval na oddelení kameňosochárstva. V štúdiu pokračoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, v ateliéri prof. Jozefa Jankoviča a na University of Newcastle u profesora Henryho Burtona. Vplyv na jeho tvorbu mal však aj sochár Andrej Rudavský, do ktorého ateliéru chodil Ondrej 4. už ako chlapec a nádejný sochár. Taktiež využíval priazeň a odborné rady sochára Tibora Bártfaya.
Svoju tvorbu zameral na dôležité momenty svojho života. Ako zrelého výtvarného umelca vnímajúc okolie sveta ho negatívne ovplyvnili vojnové konflikty, na čo reagoval cyklom sôch Nebeské (po)tvory napr. Pohanskí anjeli (1999), Memphisská kráska (1999), Dračia madona (1999). Ďalším cyklom je cyklus života svojich predkov, dejateľov a osobností. Vytvoril monumentálne sochy ako Podvodný svet (2002), Dedinka v údolí (2010), či Bydlo boha bleskov (2014). Prepojením symboliky zbraní a ženského tela vznikol cyklus Venuše atómového veku napr. Sexbomba (2002), Nevesta v piatom mesiaci (2004), Brána môjho sveta (2007). Ojedinelým je súbor diel pod názvom (Re)Klamy, napr. (R)Evolúcia (2009), Čarovná skrinka (2011), Domáci miláčik, samička (2012).
Ondrej 4. aktívne vystavuje na samostatných i kolektívnych výstavách a zúčastňuje sa na tvorivých sympóziách doma i v zahraničí. Je spoluautorom projektu „Sochy na Javorníckom chodníku“. Veď Javorníky spájajú z jednej strany Kysučanov a z druhej Považanov, čo mnohokrát „prízvukoval“ Hložník i v kreslenej podobe. Chodník s dĺžkou vyše štyridsať kilometrov obsahuje už takmer dvadsať diel umelcov z Kysúc či tých, ktorí majú nejaké prepojenie s Kysucami. Ondrej 4. tam nainštaloval monumentálnu sochu pod názvom Potvor. Na rínku sv. Michala Archaniela je umiestnená šesťmetrová socha „Dedinka v údolí“. Ondrej 4. je známy svojou jednoduchosťou akou premieňa svoje myšlienky do hmotnej podoby. Svoje diela vytvára z bronzu, ocele, antikoru, kameňa a iných prírodných materiálov. Od roku 2009 sa začal venovať aj maliarskej tvorbe, v ktorej sa opiera o prežité príbehy milovanej Turzovky, rodiska celej genézy Zimkovej, kde v súčasnosti žije a tvorí.