ŽILINA. Na Hájiku sa objavil medveď. Obyvatelia okrajového žilinského sídliska sú na divú zver v okolí príbytkov zvyknutí. No prítomnosť medveďa je aj pre nich novou skúsenosťou.
Informáciu potvrdil primátor mesta Žilina Igor Choma. „Už nie len diviaci nám pobehujú po Hájiku, ale aj medveď. Niekto ho začiatkom týždňa natočil z paneláku.“
Minulý týždeň oznámilo prítomnosť zvieraťa v blízkosti sídliska príslušným orgánom. „Vie o tom Štátna ochrana prírody, vie to tom príslušné poľovnícke združenie,“ upokojuje Choma.
Riaditeľ správy Národného parku Malá Fatra Michal Kalaš pozná medvede v Malej Fatre najlepšie. Analyzuje zábery z fotopascí, sleduje výskyt a ich správanie, organizuje monitoring týchto cicavcov. O medveďovi z Hájika však oficiálne nevie nič.

Jeho prítomnosť v okrajovej časti Žiliny nevylučuje. „Ak sa tu dostal, tak skôr niekde z Lúčanskej Malej Fatry, prechod by som predpokladal cez Rajeckú dolinu. Z Krivánskej Malej Fatry je na Žilinu cesta zarúbaná. Je málo pravdepodobné, že medveď prejde cez severný výbežok Žilinskej kotliny.“
Medveď sa v blízkosti ľudských obydlí vyskytuje najčastejšie vtedy, keď si zvykne kŕmiť sa nesprávne uloženými odpadkami či potravou. „Zvyšky obsahujúce cukry a tuk sú pre nich veľmi lákavé. Okrem toho, že robia neporiadok a vyplašia ľudí, ak si na to medvede zvyknú a stratia plachosť, je väčšie riziko, že môžu napadnúť človeka. Preto sa nikdy nepribližujte ani nekŕmte medvede, aj keď sa zdajú byť pokojné,“ upozorňujú na svojej stránke aktivisti z projektu Bears.
Primátor Igor Choma vyzval Hájičanov, aby boli ostražití. „Chceme upozorniť obyvateľov, aby nechodili do lesov blízko Hájika. Nevieme ako mesto spraviť viac. Mesto nemá žiadnu kompetenciu, ktorou by vedelo tento stav eliminovať.“
V posledných rokoch ochranári žiaden výskyt šelmy v okolí Žiliny nezaznamenali. „Ja o takomto prípade neviem. Nevylučujem to, len my takú informáciu nemáme. Ojedinele sa to môže stať. Otázka je, čo ho tam prilákalo a či tam medveďa bude držať zdroj potravy,“ tvrdí Michal Kalaš.
Pripomenul, že medvede nie sú prísne teritoriálne zvieratá. Obsadzovanie nových lokalít preto nemusí súvisieť s premnožením. „Žijú v krajine a krajinu objavujú, najmä mladšie jedince sa pohybujú a začínajú objavovať nové teritória s vhodnou potravou a úkrytmi. Občas migrujú do kysuckých vrchov, odtiaľ potom ďalej aj smerom do Poľska či Čiech. Môžu si to zobrať ktorýmkoľvek smerom. Ide len o to, či si nájdu vhodné podmienky. Ak nie, tak sa vrátia,“ povedal Kalaš pred časom v rozhovore.
Ďalšie podrobnosti prinesieme v budúcotýždňovom tlačenom vydaní týždenníka MY Žilinské noviny.