ŽILINA. Keď sa Alex narodil, tak mu zistili vadu na srdiečku. „Sme v tomto smere stále sledovaní, ale všetko začalo neskôr. Všetko mu išlo akoby pomalšie. Chodiť začal, až keď mal tri roky. Ale príznaky na detskú mozgovú obrnu mal, takže ja si myslím, že ju mal od narodenia,“ opisuje začiatky mama Mária Richterová. Sama je chorá, po smrti otca trpí epilepsiou a mala komplikáciu aj v tehotenstve, kedy dostala záchvat. Okrem detskej mozgovej obrny má túto diagnózu aj Alex. Množstvo diagnóz, ktoré má, len sťažuje jeho správanie.
Mária je na všetko sama
„Nevie sa na nič sústrediť, je nekoncentrovaný. To sa prejavuje aj v špeciálnej škole, ktorú navštevuje. Preradili ho do skupiny B. Má problémy s písaním, trasie mu rukou. Je to doslova každodenný boj,“ hovorí mama. Mária ho aj kŕmi, keďže sa sám nedokáže najesť. Na všetko je ale sama. „S mužom sme sa rozviedli, nebol až tak pre rodinu a domácnosť. Alex ho má ale rád.“ Býva s mamou, ktorá je na invalidnom dôchodku. „Môj celý deň sa točí okolo neho. Idem s ním do školy, potom ho zoberiem, ideme von a učíme sa. Dostávam opatrovateľský príspevok 330 eur, čo je veľmi málo. Aj preto si chcem založiť združenie Alex na dve percentá, aby som mu mohla poskytnúť len to najlepšie.“ Dôvodom je práve aj zháňanie finančných zdrojov na terapiu s delfínmi, ktorá im doslova zmenila život.
Terapia im zmenila život
„Prvú absolvovali v Turecku, kde až také pokroky nenastali. Ale všetko sa zmenilo toto leto v Egypte. Našla som si jedného chlapca, ktorý bol na podobnej terapii a oslovila som jeho otca. Pobyt v Turecku vyšiel na 6-tisíc eur. Niečo nám vyzbierali v relácii Vo štvorici po Slovensku a zvyšok nám doplatil futbalista Tomáš Hubočan,“ opisuje Mária. V Turecku boli dva týždne a terapia bola každý deň po pol hodine. „Absolvovali sme celkovo desať terapií. O rok som sa dozvedela o Egypte. Tu to stálo 4-tisíc. Boli sme maximálne spokojní a Alex bol vo vode šťastný. Nikdy predtým som ho tak nevidela. Ale čo je najdôležitejšie, zaznamenali sme okamžite pokroky,“ hovorí šťastná matka. Asi najväčší šok nastal, keď s nimi začal komunikovať. „Zrazu bol oveľa pokojnejší. Všetko si predtým dobíjal krikom. Tam spieval s delfínom aj tancoval a celú dobu bol úplne pokojný.“

Aj preto hľadala ľudí, ktorí by jej prispeli a niečo riešila aj cez nadáciu. „V bazéne je priamo s ním aj doktor. Zrazu povedal aj slovo delfín. Naučil sa aj plávať. Odplával od terapeuta a kričal na delfína: Pomoc delfín ja topím. To bol šok,“ opisuje zážitok z Egypta.
Učenie je slabé
Základ je podľa doktorov to, že keď aj zle povie slovo, je to lepšie, ako keď nepovie nič. Mentálna stránka je ale podľa Márie stále zlá. „Veľmi ťažko sa učí, úlohy robíme aj na desaťkrát. Doktori nám radia, aby absolvoval aspoň päť podobných terapií s delfínmi. Vtedy vraj vidieť výsledky.“ Pri učení mu pomáha najmä kanisterapia. „Pri psíkovi aj lepšie číta, lepšie mu ide matematika. Jedna hodina ma vyjde na 20 eur, takže to je tiež finančne náročné. Chodím s ním ale pravidelne každý týždeň, ak sa podarí.“
Delfín ako terapeut
Podobne ako psy, kone či mačky, súčasťou liečebného procesu môžu byť aj delfíny. Delfínoterapia sa využíva pri širokom spektre ochorení a porúch, za terapiou však musíte vycestovať. Počiatky delfínoterapie sa spájajú s prácou amerického lekára a neurovedca Johna Lillyho z roku 1950, ktorú rozšíril v 70. rokoch, keď vedci začali študovať interakcie medzi delfínmi a deťmi s neurologickými poruchami. Zástancovia tohto druhu animoterapie – terapie pomocou zvierat, uvádzajú, že ultrazvuk, ktorý vysiela delfín, pomáha uvoľňovať svalstvo, podporuje metabolizmus, pôsobí aj na činnosť mozgu, pomáha harmonizovať a synchronizovať činnosť hemisfér. Dôsledkom je uvoľnenie, relaxácia a rovnováha.Centrá sú aj v Rusku, Turecku, Tunise, Egypte či Španielsku, tu je aj centrum, kde si vďaka získavaniu prostriedkov z iných zdrojov môžu dovoliť poskytovať delfínoterapiu zadarmo, avšak na termín sa čaká aj 5 – 6 rokov.
Vrásky im robí aj Alexova epilepsia. Záchvaty u detí sú iné, často ich ani nemusíte zaregistrovať. „Efekt by bol výborný, keby sa dalo ísť aj dvakrát do roka. Pri delfínoch sa zlepšilo aj toto. Ja by som pre neho chcela len to najlepšie. Poznám mamičku, ktorá chodí s autistickou dcérou dvakrát ročne a má neuveriteľné výsledky.“ Mária píše aj neznámym ľuďom a prosím ich o pomoc. „Ľudia sú mnohokrát nedôverčiví, čo zase úplne chápem,“ dodáva smutne. Ak by ste chceli Alexovi a jeho mame Márii pomôcť, môžete na číslo účtu: SK14 3100 0032 6038 4200. O založení občianskeho združenia Alex vás budeme informovať. Možnosť ako prispieť nájdete aj na stránke zalezinam.sk.