ŽILINA. „Nechceme mŕtve mesto.“ Transparent s takýmto posolstvom roztiahli na balkóne počas pondelkového zasadnutia mestského zastupiteľstva nespokojní obyvatelia žilinskej pešej zóny. Asi dvadsiatka ľudí, ktorí žijú alebo podnikajú v centre mesta, prišla podporiť návrhy poslankyne Ľudmily Chodelkovej. Tie by mali pribrzdiť vedenie mesta v iniciatíve vybudovať na vstupoch do mesta mechanické stĺpiky.
Žilinská radnica si zaumienila, že urobí poriadok v centre mesta. Z námestí a uličiek v pešej zóne chce vylúčiť motorové vozidlá, ktoré tam nemajú čo hľadať. Na Sládkovičovej ulici pri Hlavnej pošte a na ulici Čepiel plánuje nainštalovať výsuvné stĺpiky, ktoré zabránia prejazdu vozidiel.

Ak by v budúcnosti prešla zmena VZN, do úplného centra by sa dostali okrem obyvateľov domov len zásobovacie vozidlá, aj to len v presne vymedzenom čase. Vozidlo, ktorého majiteľ si kúpi oprávnenie pre vstup do pešej zóny, bude vybavené čipom. Okrem neho budú môcť otvoriť stĺpiky aj mestskí policajti zo svojej centrály.
Laubniari majú inú predstavu
Proti riešeniu sa spustila vlna kritiky. Stodeväťdesiat obyvateľov, ktorí bývajú alebo vlastnia nehnuteľnosti v centre Žiliny, sa zjednotilo a vytvorilo neformálne zoskupenie „Laubne“. Vedeniu mesta vyčítajú, že ignoruje ich názory.
Stĺpiky nepovažujú za vhodné riešenie. Podľa nich sa v mrazoch kazia a môžu zlyhať pri prejazde sanitiek alebo požiarnej techniky. Obávajú sa, že obmedzenie sťaží prístup opravárov, vodárov, výťahárov, či rôznych havarijných služieb k ich nehnuteľnostiam.

Obyvatelia žiadajú mesto, aby hľadalo modernejšie systémy. „My sami vidíme, že na pešej zóne je problém, my ho chceme riešiť. Problém je v tom, že mesto bezhlavo presadzuje svoju predstavu o stĺpikoch. Stĺpiky tu už raz boli, ale dnes sú nefunkčné. Tisíce eur zostali v zemi. Máme oprávnené obavy, aby pešie zóna fungovala z hľadiska bezpečnosti. Poznáme množstvo prípadov, keď auto zostalo zapichnuté na kolíkoch, alebo sanitka, či hasiči neprešli, pretože ich systém nepustil,“ vysvetlil obavy protestujúcich Martin Vidra.
Nie starý systém stĺpikov, ale kamery by mali podľa protestujúcich strážiť pešiu zónu. „Žiadali sme na vstupoch moderné kamery, ktoré vedia zadefinovať auto, prečítať evidenčné číslo.