Zachránený a s citom obnovený kaštieľ z 15. storočia ožíva umením a Kotešovú dostal na mapu klasickej kultúry. Po niekoľkých podujatiach priniesol milovník umenia Gustáv Beláček do parku a kaplnky národnej kultúrnej pamiatky tri komorné koncerty. Minulý víkend sa v obci neďaleko Bytče uviedlo zoskupenie Bashavel so speváčkou Slávkou Zápotočnou-Horváthovou, sólový recitál predniesol huslista Milan Paľa a hostiteľ podujatia Gustáv Beláček sa predstavil domácemu publiku v koncerte so sopranistkou Nao Higano a s organistom Marekom Vráblom.
Ako sa vyvíjala myšlienka festivalu?
Od začiatku, ako sme kaštieľ pred desiatimi rokmi kúpili a rekonštruovali, sme mali zámer prinášať do Kotešovej kultúru, nielen hudobnú, ale aj výtvarnú. Nie že by ju obec predtým nemala. Práve naopak, známa je napríklad tradičným pochodom masiek v období pôstu, ale aj veľkým stretnutím heligonkárov.

My sme ponúkli možnosť inej, trošku vážnejšej hudby. Pred dvomi rokmi to bol open air koncert LOTZ tria hrajúcich na dávno zaniknutých basetových rohoch s čítaním úryvkov z Valašskej školy Hugolína Gavloviča. Odozva bola veľmi dobrá, preto sme tento rok priniesli poslucháčom Bashavel, niečo medzi jazzom a folkom so speváčkou Slávkou Záhradníkovou-Horvátovou. V sobotu sme zvolili otvorený priestor, kde hudobníci hrajú pod historickým altánom a publikum sedí na nádvorí. Dva nedeľné koncerty sa konali v kaplnke pri kaštieli. Prvý sólový koncert skvelého huslistu Milana Paľu a druhý koncert vokálno-inštrumentálny. Japonskú sopranistku Nao Higano a mňa sprevádzal na historickom organe Rieger Budapest z roku 1895 známy organista Marek Vrábel.
Na koho ste sa mohli spoľahnúť pri organizácii podujatia?
Myšlienka festivalu, správnejšie festivalíku, ale na vysokej úrovni, rôznych hudobných žánrov ponúkajúca alternatívu s možnosťou vzájomného prepojenia historickej budovy a jej génia loci, hudobníkov a poslucháčov, je mojím dieťaťom. Za podpory manželky Alexandry a našich detí Patrície a Denisa. Finančne festival podporil Fond na podporu umenia a Hudobný fond. Organizačne hlavný organizátorom festivalu ORGANYzácia v spolupráci s nadáciou Naša Kultúra/Cultura Nostra a obecným úradom Kotešová. Vstup na všetky koncerty s občerstvením bol voľný.
Ako dopadla snaha priniesť do Kotešovej klasickú kultúru? Získali ste kotešovské publikum?
Napriek nie veľmi priaznivému počasiu hodnotím našu snahu ako vydarenú. Plné sobotné nádvorie ľudí nielen z Kotešovej, ale aj Bytče, Žiliny, Bratislavy, ale aj z Moravy a Čiech - pomaly nebolo kde parkovať. Aj upršaná nedeľa prilákala do kaplnky na oba koncerty okolo 130 ľudí. Snažili sme sa pre všetkých vytvoriť čo najlepšie podmienky, taký záujem ozaj prekvapil aj skúsenú organizátorku pani Andreu Serečinovú. Obecenstvo nebolo chladné ako nedeľné počasie, naopak, aj po vyše troch hodinách žiadalo prídavky, o ktoré sme ich nepripravili. Radosť v očiach a krásne slová na perách ľudí všetkých vekových kategórií neboli hrané a účinkujúcich potešili. Osobne som bol rád, že odpísaný organ po tridsiatich rokoch opäť skvele hrá a zámer postaviť pri kaštieli objekt nielen s duchovným poslaním, ale aj na kultúrne účely, koncerty a výstavy bol dobrý úmysel. V spoločnosti diel Bacha, Stradellu, bratov Haydnových, Mozarta, Donizettiho, Dvořáka a ďalších sa nezabudlo aj na našich autorov ako Bella, Iršai či Lejava. Kotešovú sme spoločne zapísali do dobrého kultúrneho levelu.
Aké máte po víkendovej skúsenosti plány s ďalšími koncertmi v historickom kaštieli? Dá sa stavať na dramaturgii prvého ročníka, alebo sa chcete niekam posunúť?
Budúci rok v auguste sa bude konať už štvrtý Medzinárodný plenér výtvarníkov, ktorý sa úspešne koná každý druhý rok. Hudobný festival sa bude striedať s plenérmi, hudba teda najbližšie koncom letných prázdnin v roku 2019. Počet troch koncertov sa osvedčil. Otvorený koncert ľahšieho žánru bude na nádvorí, inštrumentálne a spevácke koncerty v kaplnke. Pridáme viac čísiel zo známych opier, árie, duetá. Oslovíme opäť skvelých domácich a zahraničných hudobníkov. To preto, aby oni oslovili svojím umením starších aj mladých, domácich aj cezpoľných, veriacich aj neveriacich, prosto nás všetkých.

Ako napokon zapadol festival do historického objektu? "Zmestia" sa do objektu aj ďalšie aktivity?
Zámer organizovať kultúrne podujatia v kaštieli a parku bol od začiatku, je a bude. Darí sa nám to aj vďaka spolupráci obce na čele s pánom starostom Petrom Mozolíkom, za čo mu patrí vďaka. Výtvarné plenéry a hudobné koncerty sa priam pýtajú do týchto priestorov. A možno aj ďalšia aktivita, ktorú nosím zatiaľ v hlave, preto prezradím, až keď bude aktuálna. A múry päťstoročného kaštieľa mi pošepkali, že sa im to tiež páči.
Gustáv Beláček
Študoval na Konzervatóriu (Róbert Szucs) a VŠMU v Bratislave (Eva Blahová). Vzdelanie si rozšíril na Mozartovej Akadémii a na Medzinárodnej Bachovej akadémii v Stuttgarte. Je absolútnym víťazom Medzinárodnej speváckej súťaže A. Dvořáka v Karlových Varoch v roku 1993, nositeľ 3. cena na Medzinárodnej opernej súťaži v Siene - Rocca delle Macie v roku 1994 a 1. ceny na Medzinárodnej speváckej súťaži M. Schneidera – Trnavského. Je držiteľom Ceny nemeckého časopisu Opernwelt roku 1993 v rámci Speváckej súťaže Belvedere vo Viedni . Spieval v operných domoch ako Drážďany, Norimberg, Berlín, Mníchov, Florencia, Palermo, vo veronskej Aréne, ale aj v San Franciscu, Tokiu, v Izraeli, v Ománe, Brazílii či Argentíne.
Nahrávka Dvořákovho Requiem, ktorú realizoval s New Jersey Symphony Orchestra pod vedením Zdenka Mácala pre firmu Delos Label bola ocenená v roku 2001 americkou Grammy. V októbri roku 2008 prevzal v Miláne prestížnu cenu nadácie Gabardi za interpretáciu diel Mozarta a Rossiniho. V roku 2015 bol navrhnutý na cenu Thalia za rolu Scarpia.