STREČNO. Do redakcie nám prišiel podnet od čitateľa Dušana Gendu, ktorý bol rozhorčený zo zábran ponad cestu pod Strečnom. Preplnenú zábranu plnú skál si aj odfotil.
Situáciu si všimol čitateľ
„Túto fotku som spravil na ceste I/18 v mieste, kde vychádzajú pod cestou železničné tunely smerom na Žilinu. Konkrétne toto pletivo, čo má zachytávať kamene, je úplne preplnené a podľa môjho názoru je to dosť nebezpečné. V prípade roztrhnutia by padajúce kamene mohli spôsobiť dosť vážnu nehodu,“ myslí si čitateľ.
Podľa neho mohli zábrany vyčistiť počas víkendov, keď bola uzávierka spomínanej cesty.
„Pozdĺž cesty je viacero takýchto plných (alebo takmer plných) zábran, ktoré by bolo dobré skontrolovať, prípadne vyčistiť. Túto situáciu som nahlásil pánovi Ľubomírovi Hollému – vedúcemu odboru krízového riadenia na Okresnom úrade v Žiline. On to preposlal ďalším ľuďom, ktorí mali túto situáciu riešiť,“ opisuje svoj postup Dušan.
V maile z 1. augusta ho na skutočnosť preplnených zábran upozornil.
Navrhnú okamžité riešenie
„Cesta pod Strečnom bola uzavretá dva víkendy a potom 13 dní a nič sa s tým neurobilo. Bol by som veľmi rád, keby sa kamenivo z tejto siete odstránilo, aby neohrozovalo účastníkov cestnej premávky. Neviem, komu to ešte mám nahlásiť,“ píše.
Riaditeľ Ľubomírovi Hollý nám potvrdil zaslanie podnetu čitateľa a taktiež bezodkladné zaslanie výzvy kompetentným.
„Môžeme urobiť následne len to, že na najbližšom rokovaní, ktoré bude organizovať Okresný úrad Žilina v súvislosti s pokračovaním projektu sanácie skalného brala, tento stav zanesených sietí prednosta pomenuje s požiadavkou na okamžité riešenie. V rámci realizácie projektu „sanácia skalného brala“ bolo vykonaných množstvo prác zo strany správcu cesty, štátnych lesov, urbariátov pre bezpečnosť v cestnej premávke,“ informoval.
Oslovili sme aj Slovenskú správu ciest IVSC Žilina ako majetkového správcu ciest I. triedy, ktorá vykonáva na zverených úsekoch kontrolu ciest pravidelne týždenne.
„Okrem kontroly vozovky sa vykonáva aj kontrola všetkých zariadení v našej správe. Na práce na vyčistení sietí na zachytávanie padajúcich skál v predmetnom úseku štátnej cesty I/18 Strečno bola zadaná objednávka na Správu ciest ŽSK,“ povedal Jozef Paur, hlavný odborný zamestnanec správy a údržby.
Navrhnuté a osadené zábrany proti padaniu skál podľa neho boli realizované na základe schválenej projektovej dokumentácie, odsúhlasenej príslušnými orgánmi a organizáciami.
Hoci sa skala hýbe rádovo v milimetroch, vápencový masív je podľa odborníkov silne tektonicky narušený s viacerými zlomami a horniny sú zvetrané.
Ohrozené sú aj niektoré objekty hradu Strečno, ktoré sa nachádzajú na okraji tektonicky porušených dolomitových blokov.
Stav hornín v stene pod hradom označila Správa o súčasnom stave hradného brala z roku 2015 ako veľmi nepriaznivý a nebezpečný.
Geológovia kontrolujú skalný masív už 35 rokov. Znepokojuje ich, že za posledné dva roky sa otváranie poruchy zrýchlilo.
Medzi skalným blokom a masívom brala je od roku 1996 trvalo zabudovaný dilatometer. Ten zaznamenáva veľkosť posunov.
VÝVOJ GEOLOGICKEJ SITUÁCIE
1981 – Na brale sa robili najrozsiahlejšie geologické práce.1984 – Prvá sanácia skalného masívu.1996 – Štátny geologický ústav Dionýza Štúra monitoruje pod hradom Strečno rozvoľňovanie skalného bloku.2008 – Náhodná smrť českej turistky, ktorú zasiahol padajúci balvan.2015 – Minister životného prostredia a minister dopravy dostali úlohu vypracovať správu o stave skalného brala s návrhmi na riešenie havarijného stavu.Október 2016 – Spoločnosť ARCADIS CZ ponúkla vo verejnom obstarávaní najnižšiu cenu 868-tisíc eur za práce na sanácii.